Bugün: 27.09.2020

“Hükümet (!) Halk Sağlığını Umursamıyor”

“Hükümet (!) Halk Sağlığını Umursamıyor”
Cumhuriyet Halk Partisi Giresun Milletvekili Necati Tığlı, hükümetin ülkeyi etkisi altına alan koronavirüs için aldığı tedbirleri yeterli bulmadığını dile getirdi ve “Hükümet Halk Sağlığını Umursamıyor” dedi.06.04.2020 22:54
CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, koronavirüs için önlem alınmakta gecikildiğini ve bu nedenle can kayıplarının çoğalmasından büyük endişe duyduğunu ifade ederek “Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs için Ak Parti hükümeti her ne kadar ilk günden beri tedbirler alıyormuş gibi görünse de aslında tedbir almakta çok geç kalmıştır. İlk vakanın 11 Mart’ta tespit edilmesi ve virüsün 14-15 günlük kuluçka dönemi dikkate alındığında maalesef Nisan ayının ilk haftasıyla birlikte ülkemizin olağanüstü bir döneme gireceğini, büyük sıkıntılar ve acılar yaşayacağı çok açık bir şekilde görülmektedir. Bunu tahmin etmek için kâhin ya da âlim olmaya gerek yok. Koronavirüs’ün Çin’de ve diğer ülkelerde nasıl ve hangi hızda yayıldığını takip etmek yeterlidir” diye konuştu.

EKONOMİ HALK SAĞLIĞINDAN DAHA MI ÖNEMLİ

Hükümetin halk sağlığını dikkate almak yerine 100 milyar liralık ekonomik paket açıkladığını ve söz konusu paketin içeriğine bakıldığında tedbirlerin halk sağlığı ve ekonomisi için değil, sermayenin ve patronların banka hesapları için hazırlandığının çok açık olduğuna dikkat çeken Tığlı, “Açıklanan pakette, ne geçim derdindeki vatandaş ne de vatandaşın sırtında kambur olan elektrik, doğalgaz gibi faturalara bir çare bir derman yoktur. Hükümet piyasa ekonomisini ve çok sevdiği dolarları halk sağlığından daha önemli bulmuştur” vurgusunu yaptı.

NE KADAR ÇOK TEST YAPILIRSA SALGIN O KADAR ÇOK YAVAŞLAR

CHP’li Tığlı, gelişmiş ya da gelişmemiş tüm dünya ülkelerinin yöneticilerinin halkını bu virüsten korumak için birçok önlem aldığını dile getirerek, “Bu önlemlerden en önemlisi ve şu an için tek çaresi gibi görünen Sokağa Çıkma Yasağı kararını hemen almış ve kapsamlı bir şekilde uygulamaya başlamışlardır. Ardından da Hızlı Tanı için Test Kitlerini devreye sokmuş ve günlük 10-15 bin civarında ya da daha fazla test yaparak vaka sayısını tespit ederek derhal karantina kurallarını ve tedavi hizmetlerini devreye sokmuşlardır. Bunun yapılması hem toplum temasını azaltmış hem de gecesini gündüzüne katarak çalışmaya çalışan sağlık personelinin üzerinde ki yükü azaltmıştır. Gelinen nokta da ülkemizde yapılan test sayısı çok çok azdır. Acaba hükümet az test yaparak az vaka mı tespit etmek istiyor. Yarın çok geç olmadan en küçük bir belirtisi olan kişiler bile derhal teste tabi tutulmalıdır. Vatandaşlara ülke genelindeki durum tüm saydamlığı ile anlatılmalıdır” ifadelerini kullandı.

ÇOK GEÇ OLMADAN SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI GELMELİ

Bilime ve ilime inanan ABD, İtalya, İspanya, Almanya ve daha birçok ülkenin Koronavirüs verileri ve yaşadıkları çaresizlik ortadayken dua, sabır ve salalara inanan Ak Parti Hükümetine hiç güvenmediğini ve hükümetin sınıfta kaldığını ifade eden CHP’li Tığlı, “Hükümet ya Bilim Kurulu’nun dediğini yapacak ve Sokağa Çıkma Yasağı ilan ederek salgını yavaşlatacak ya da vaka ve ölümleri açıklamak üzere günde birkaç sefer televizyonlarda açıklama yapmak zorunda kalacaklardır. Her ne olursa olsun işin sonunda yapılması gereken Sokağa Çıkma Yasağı ilan etmektir. Çok geç kaldık dememek için de bu karar derhal uygulanmalıdır” dedi.

BİR AY SONRA DOKTOR BULAMAYABİLİRİZ

CHP’li Necati Tığlı, “83 milyonluk ülkemizde geçtiğimiz Cuma günü 7 bin 533 test yapılmış olup toplam test sayısı 47.823 ve vaka sayısı 5.698’dir. Maalesef 92 vatandaşımız da hayatını kaybetmiştir. İş daha fazla çığrından çıkmaya başlamadan önce yaşatmak için yaşaması gereken tüm sağlıkçıların ihtiyacı olan tulum, maske, gözlük, eldiven gibi tüm ihtiyaçları derhal giderilmelidir. Eğer sağlıkçılar korunamaz ve bu hastalığa yakalanırlarsa, sağlık sistemi tamamen çöker ve işte o zaman çok büyük bir trajediyle karşı karşıya kalabiliriz. Dolayısıyla sağlıkçıların üzerine fazla yük binmemesi için tüm toplumu kapsayan ek tedbirler, ekonomik bedeli ne olursa olsun derhal alınmalıdır” vurgusunu yaptı.

Diğer Siyaset haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.