Bugün: 26.03.2019

“Toplumsal Birlikteliği Muhafaza Etmeliyiz”

“Toplumsal Birlikteliği Muhafaza Etmeliyiz”
Saadet Partisi (SP) Giresun Merkez İlçe Başkanı Saim Öksüz, Türkiye’nin daha bugünden seçim havasına sokulmaya çalışıldığını ve bunun toplumu ayrıştırmak için kullanılmasının sıkıntılar yarattığının altını çizerken; şeker fabrikalarının özelleştirilmesini de eleştirdi.11.03.2018 19:32
SP Giresun İl Başkanı Öksüz, yayınladığı basın bülteninde şu düşünceleri paylaştı:

“Son günlerde ülkenin asıl meseleleri dururken sanki yarın seçim olacakmış gibi toplum bir seçim havasına sokulmaya başlandı. Gündemde olması gereken ekonomi, faizler, tarımdaki ithalatlar, tohum ithalatı, eğitim sistemi, hukuk sistemindeki sıkıntılar, Sayın Cumhurbaşkanı ifadesi ile ‘El açıp, adalet diye yalvaranlar’ varken; ülke ittifaklar ve ayrıştırmalara itilmeye çalışılıyor. Özellikle keskin çizgiler halinde vatan haini-vatansever ya da milli olan-milli olmayan gibi ifadeler ve ithamlar toplumu birbirinden uzaklaştıran ifadelerdir. Bir ülkenin geleceğinin temel yapısı toplumun birlikteliğidir. Bugün bu birlikteliği kaybedersek yarın evlatlarımız bir araya nasıl gelecek? Onların kucağına böyle bir bomba bırakmaya kimsenin hakkı yoktur.

Siyasi anlamda farklılıklara tahammül yok ise OHAL kapsamında KHK ile bütün siyasi partiler kapatılsın ve tek partili sisteme geçilsin o zaman. Toplumsal birlikteliği kaybedersek yolun, köprünün ve övünülerek anlatılan hizmetlerin hiçbir anlamı yoktur. Ayrıca son 15 yıllık döneme bakıldığında batı heveslisi, ABD eksenli ve AB üyeliği peşinde koşmanın hangi millilik ile ilişkilendirildiği de ayrıca bir soru işaretidir. Tarım ülkesi olan bir ülkenin neredeyse her kalem tarım ürününde ithalatçı olması hangi milliliktir? Milli olmak sadece savaş durumunda mı geçerli yoksa? Milli olmak, ülkenin her alandaki politikasında Milli olmaktır. OHAL dönemi içinde şu günlerde toplumsal barışın muhafazası anlamında ayrımcı ithamlardan özellikle kaçılması gerekmektedir.”

“ŞEKER FABRİKALARI ÖZELLEŞTİRİLMEMELİ”

Şeker fabrikalarının özelleştirilmesini de eleştiren SP Merkez İlçe Başkanı ÖKSÜZ, tepkisini şu sözlerle ifade etti:

“Şeker fabrikaları konusu şu an yapılan ittifak görüşmelerinden daha çok önem arz etmektedir. Zira hükümet uygulamış olduğu politikaların yanlış olduğunu neredeyse her gün itiraf etmektedir. 2006 yılından bu güne şeker fabrikaları üzerindeki baskıdan belki neredeyse kimsenin haberi yok. Ancak Cargill firması her yıl bu konuda çalışmalar yapmaktadır. Özellikle son hazırlamış olduğu rapor Şeker Kurumunun KHK ile kapatılmasına zemin hazırlamıştır. Cargill firması NBŞ (Nişasta Bazlı Şeker) üretiminde dünyada tekel firmadır. Türkiye’de NBŞ üreten 5 firmanın 3’ü de Cargill’e aittir. NBŞ konusunda Avrupa ülkelerindeki kota yüze 0,2’den başlayıp yüzde 2’ye kadar çıkmaktadır. Oysa Türkiye’de bu kota yüzde 10’dur. Avrupa ülkeleri halkının sağlığını düşünürken bizde biraz göz ardı edilmiştir. Ayrıca şeker fabrikalarının özelleştirilmesi bir süre sonra bazılarının zarar etmesine ve kapanmasına neden olacaktır. Şayet bu fabrikalar zarar etmesinden dolayı özelleştirilecek ise bu zararın neden kaynaklandığı ve önlemleri konusunda çalışmalar yapılıp, mecliste tartışılması gerekirken bir KHK ile özelleştirme yoluna gidiliyor.

Sayın Cumhurbaşkanı’nın tarım üretimindeki ithalattan; ‘Fevkalade rahatsızlık duyuyorum’ açıklaması ve ardından şeker pancarı üreticisine darbe niteliğine dönüşecek şekilde şeker fabrikaları özelleştirilmesi düşündürücüdür. Toplumun tarıma yönelmesini sağlayacak ve üretimi teşvik edecek politikalar üretmek yerine adeta toplumu tarımdan uzaklaştıracak politikalar yürütülüyor. Bunu hayvancılıkta gördük, bunu et ithalatında gördük, fındıkta gördük. Tarım ürünlerinde ithalata yönelmek üreticiye darbe vurmak demektir. Sağlıktaki büyük harcamalardan bahsediliyor. Yarın NBŞ kotalarının daha da artırılması ve doğal şeker kullanımın düşmesi evlatlarımızın sağlığını göz göre tehlikeye atmak değil midir? Bir yandan organik ve doğal tüketim diyeceksiniz diğer yandan laboratuvarlarda üretilen şeker şurubunu çocuklarınıza yedireceksiniz. Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hükümete bugün için mantıklı gelebilir, ancak bunun sonuçlarını 20-30 yıl sonra toplum olarak hepimiz göreceğiz.

Şehir hastaneleri doluluk oranı garantili yapılıyor. Toplum sağlıklı olursa hastaneler zarar edecektir. Hastanelerin doluluk oranı için toplumun hasta olması lazım. Bu nasıl bir politikadır böyle. Zerre kadar kabul edilir yanı yok. Hükümetin bu konuda geri adım atması ve fabrikaların özelleştirilmesini yeniden gözden geçirmesi gerekmektedir. Yoksa; ‘AB istedi zina yasasını kaldırdık ve hata ettik’ dedikleri gibi yarın da; ‘ABD istedi şeker fabrikalarını özelleştirdik ve hata ettik’ diyeceklerdir. Bu konudaki eleştirilerimizin muhakkak dikkate alınması gerekmektedir. Bugün gözlerimizin içine bakan evlatlarımıza sağlıklı bir gelecek bırakmak mecburiyetindeyiz. Kimsenin o masum çocuklarımızın damarlarına zehir enjekte etmesine göz yumamayız.”

Etiketler: “Toplumsal Birlikteliği Muhafaza Etmeliyiz”

Diğer Siyaset haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.