Bugün: 10.07.2020

“Ülke Nüfusu Artarken; Giresun Nüfusu Hem Azalıyor, Hem de Yaşlanıyor”

“Ülke Nüfusu Artarken; Giresun Nüfusu Hem Azalıyor, Hem de Yaşlanıyor”
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Giresun Milletvekili Necati Tığlı, TÜİK’in tarafından açıklanan nüfus verilerini değerlendirdi.06.02.2020 16:52
Giresun’da nüfusun azaldığına ve hızla yaşlandığına dikkat çekti.

TÜİK, 2019 yılında ülke nüfusunun 1 milyon 151 bin 115 kişi daha artarak toplam nüfusun 83 milyon 154 bin 997 kişiye ulaştığını, Bir önceki yıla göre 54 kentte nüfusun arttığını, 27 kentte ise nüfusun azaldığını ifade eden CHP’li Tığlı; “Giresun’un ise 5 bin 512 kişi azaldığını, kentin toplam nüfusunun 448 bin 400’e düştüğünü ve en yaşlı nüfus sıralamasında ilk üçte olduklarını” ifade etti.

CHP’li Tığlı; “Sanayi ve ticaretin, iş imkânının, üretim olanaklarının yüksek olduğu tüm kentlerde nüfus artmış, iş imkânı ve üretimin olmadığı ya da az olduğu kentlerde ise nüfusun göç nedeniyle hızla azaldığını, Giresun’da daralan üretim olanakları ile birlikte sosyo - ekonomik gelişme her yıl düşmekte ve bunun yanında fındığa bağlı tarımsal üretimde yaşanan istikrarsızlık kentimizin ekonomisini olumsuz etkilemektedir. Kırsalda ve köylerde artan yaş ortalaması ve genç nüfusun kenti terk etmesiyle birlikte Giresun’da yakın bir gelecekte fındık tarımını sürdürecek bir kuşak kalmayacaktır. Şu anda ki verilerde genç nüfus diye tabir edilenler ise okumak için başka illerden üniversitemize gelen öğrencilerin oluşturduğu kesimdir” dedi.

“GİRESUN’DAN GÖÇ EDEN İŞSİZLER ORDUSU NÜFUSU AZALTTI”

“Bir kere iktidar temsilcileri, sanayi ve üretimin bittiği bir kentte genç nüfusun iş imkânı olan büyük kentlere göç edeceğini bilmeli ve Giresun’da ki sorunların çözümü için muhalefet tarafından dile getirilen önerilerin dikkate alınması gerekiyor” diyen Tığlı; “AKP’nin kentteki en üst temsilcisi konumunda olan yetkililer, ilk önce bu tabloyla yüzleşme cesaretinde olmalı ve sonrasında iktidarın propagandasını yapmaktan vazgeçmeliler” vurgusunu yaptı.

Açıklamalarına devam eden CHP’li Tığlı; “İktidar partisi mensuplarını ısrarla güzel bir tablo çizme gayreti içinde görüyoruz. Sorunu kabul edip çözümü tartışmak yerine Giresun ilinin yaşadığı her sorunu gizleme gayreti, çözüm üretmek yerine inkâr etme anlayışını görüyoruz. İktidar bahane üretmek yerine Giresun’da yaşanan göçü azaltmak için işsiz gençlerimize sahip çıkmasını ve istihdam olanakları sunmasını istiyoruz” açıklamalarına yer verdi.

Etiketler: “Ülke Nüfusu Artarken; Giresun Nüfusu Hem Azalıyor - Hem de Yaşlanıyor”

Diğer Siyaset haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.