Bugün: 26.03.2019

Bektaş: “Fındık Satışını Olumsuz Buluyoruz”

Bektaş: “Fındık Satışını Olumsuz Buluyoruz”
Saadet Partisi Giresun İl Başkanı Abdülkadir Bektaş TMO’nun piyasada ‘Fındık ihtiyacı doğmuştur’ adıyla yapacak olduğu fındık satışına tepki gösterdi.06.03.2018 09:59
TMO fındık ile ilgili sıkıntıları sadece 6 aylığına ertelemiştir.

Konuyla ilgili bir basın açıklaması yapan Bektaş; “TMO geçtiğimiz ay fındık ihtiyacı doğmuştur açıklaması yaparak 138 bin ton kabuklu fındık satacağını bildirdi. Giresun kalite fındığı 12,50 TL’den satacak. Levant fındığı da 11,50 TL’den satacağını duyurdu. Şimdi biz üreticiler adına soruyoruz, serbest piyasada fiyatlar çok mu arttı da, TMO’nun fındık satma ihtiyacı oluştu. Mevsim normalleri üzerinde seyreden hava durumu söz konusuyken fındık satışındaki bu acelecilik neden?” dedi.

Daha önceki fındık ile ilgili açıklamalarında TMO’nun piyasadan fındık alımına karşı olduklarını söyleyen Bektaş; “TMO fındıktan anlamaz, arpa, buğday, tahıl alımı için kurulmuştur. TMO’nun fındık alım işi, Fiskobirlik’in buğday, arpa, tahıl alıp stoklamasına benzer ki, bu durum ne kadar yanlış ise, TMO’nunki de o kadar yanlıştır. O zaman da söylemiştik, bu durum aynı zamanda hükümetin fındık üzerinde uzun vadeli bir stratejik planı olmamasından kaynaklanıyor. Yani sadece seçim yatırımı. TMO 2019 yılından sonra fındık almayacak, fındık fiyatları tepetaklak gittiğinde ise bölge milletvekilleri daha önce yaptıkları gibi ne yapalım serbest piyasa var diye açıklama yapacaklar. Ellerinden başka bir şey gelmeyecek” dedi.


Etiketler: Bektaş: “Fındık Satışını Olumsuz Buluyoruz”

Diğer Siyaset haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.