Bugün: 26.03.2019

Bektaşoğlu’ndan, Soylu’ya Kayıp ve Çalıntı Silah Sorusu

Bektaşoğlu’ndan, Soylu’ya Kayıp ve Çalıntı Silah Sorusu
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, Türkiye’de son dönemde kayıp ve çalıntı silah oranındaki artışa dikkat çekti.11.03.2018 19:09
Bu konuda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması için Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na bir soru önergesi veren CHP Giresun Milletvekili Bektaşoğlu, soru önergesinde şu düşünceleri paylaştı:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımızın T.C İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu tarafından yazılı olarak yanıtlanması için gereğini arz ederim.

Bülent Yener BEKTAŞOĞLU Giresun Milletvekili
 
İçişleri Bakanlığı'nın yıllar itibarıyla yayımladığı 2017 yılı faaliyet raporunda, kayıp ve çalıntı silah sayısı oranının %720 artarak 106 bin 740'a ulaştığı belirtilmiştir, Özellikle 15 Temmuz FETÖ hain darbe girişiminin yaşandığı 2016 yılı içinde bu oran ve sayıda ciddi oranda artış mevcuttur.
Bu bilginin ortaya çıkması sonrasında, konuya ilişkin olarak;

1-Bakanlık olarak kayıp silahların sayı ve oranı dışında; menşei, türü, boyut ve kapsamına ilişkin bir çalışma da yapılmış mıdır? Bu sayı ve oran nasıl ve neye göre bulunmuştur,

2-Bu silahlar dışında; kayıp ve kaçak olarak nitelendirilebilecek ağır, otomatik, yarı otomatik silah veya değişik türde patlayıcılar da mevcut mudur?

3-Bu silahların kaçı yerli üretimdir, yabancı üretim olanların ülkemize hangi yollarla ve yöntemlerle girişleri yapılmıştır, bununla ilgili bir tespit var mıdır?

4- Yasal olarak üretilen ve ruhsatlama yöntemiyle taşıma veya bulundurma olarak sahiplendirilen seri numaralarıyla kayıtlı silah sayısı kaçtır; bu silahların bilgisayar destekli cip yöntemiyle teknik takibi yapılmakta mıdır?

5-Söz konusu kayıp-çalıntı tabir edilen silahlarla 15 Temmuz gecesi, hain darbe girişiminin önlenmesi Sırasında meydana gelen öldürme ve yaralama olayları var mıdır?

6-15 Temmuz gecesi gerek ülkemizi, cumhuriyet ve demokrasimizi savunan yurttaşlarımızın şehit ve gazi olmasına, gerekse de diğer meydana gelen olaylarda hangi tür silahların, kimler tarafından kullandığı, yer, mekân oluş şeklini belirten adli vakıa raporlar' mevcut mudur?

GEREKÇE

Görev yaptıkları dönem boyunca illerinin tüm ilçeleri ile belde, köy ve mahallelerini kapsayacak biçimde hizmet yürüten İl Genel Meclisi Üyeleri, görev alanlarının tüm ili kapsaması sebebiyle yerel vekil olarak tanımlanırlar.

İl Genel Meclisi Üyeleri’nin görev yaptıkları sürede tanınan haklar dışında diğer seçilmişler gibi hiçbir kalıcı özlük hakkı ve güvenceye sahip olmadıkları görülmektedir.

696 Sayılı KHK ile en az bir dönem muhtarlık, belediye başkanlığı yapmış olanlara görev bitimlerinde de ateşli silah bulundurma ve taşıma ruhsatlarında tanınan vergi ve harç muafiyetinin İl Genel Meclisi Üyelerine de tanınması uygun olacaktır.

ATEŞLİ SİLAHLAR VE BIÇAKLAR İLE DİĞER ALETLER HAKKINDA KANUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA İLİŞKİN KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 10/7/1953 tarihli ve 6136 sayılı Ateşli Silahlar Ve Bıçaklar İle Diğer Aletler Hakkında Kanunun 7. maddesinin birinci fıkrasının (7) numaralı bendine “Belediye Başkanlığı” ibaresinden sonra gelmek üzere “Veya İl Genel Meclisi Üyeliği” ibaresi ve üçüncü fıkrasında yer alan “Belediye Başkanlarının” ibaresinden sonra gelmek üzere “İle İl Genel Meclisi Üyelerinin” ibaresi eklenmiştir.

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

Etiketler: Bektaşoğlu’ndan - Soylu’ya Kayıp ve Çalıntı Silah Sorusu

Diğer Siyaset haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.