Bugün: 02.12.2020

Bozalioğlu’ndan Binalara Deprem Kimlik Belgesi Önerisi

Bozalioğlu’ndan Binalara Deprem Kimlik Belgesi Önerisi
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Giresun Belediye Meclis Üyesi ve Grup Başkanvekili S. Gökhan Bozalioğlu, son zamanlarda sıkça yaşanan ve acil önlemler alınmaz ise büyük yıkımlara bizleri yüzyüze getirecek deprem felaketlerine değindi.06.11.2020 13:57
“Ülkemizin deprem kuşağında yer aldığını ve yüzölçümünün %42’sinin birinci derece deprem kuşağı üzerinde. En başından bu zamana söylediğimiz depremin öldürmez, depremde yıkılan binalar öldürür ve bu duruma acil bir şekilde önlem alınmaz ise ileriye dönük büyük sorunlar oluşur” diyen Bozalioğlu; “Ülkemizde yenilenmesi gereken 6.5 milyon konut var ve daha birçok binanın da durumu belli değil, burada acil alınması gereken önlemlerin başında binaların durumunun belirlenmesi ve devamında gereken önlemlerin alınması gerektiğini” belirtti.

Bozalioğlu açıklamasında; “Binalara artık Deprem Kimlik Belgesi hazırlanmalı, bu şekilde yapı deprem risk analizleri ile binanın ani bir depremde güvenli olup olmadığı ortaya çıkacaktır. Eğer bina çok riskli ise Kentsel Dönüşüm kapsamında yıkılmalı ya da az riskli ise güçlendirme kapsamında sağlamlaştırılmalıdır. Yeni binalarda ise ruhsatlara ek olarak binaların malzeme ruhsatları da verilmelidir. Yani binanın zemin cinsi, temel yapısı, demir tonajı, beton cinsi ve zemin katsayıları gibi değerler yazılarak, daire alan vatandaşlara tapuya ek olarak bu ruhsat karnesi de verilmelidir ve vatandaş tam anlamıyla bilgilendirilmelidir. Böylece eski binalarda daireyi satın alan vatandaş yapı deprem risk analiz tablosunu görecek, yeni binalarda da malzeme ve değer karnesi ortaya çıkacaktır” dedi.

MHP’li Bozalioğlu; “Yeni yapılan binaların, mühendislik hizmetleri, yapı denetim faaliyetleri, şantiye şefi kontrollüğü ve akabinde Belediyelerin ve Çevre Şehircilik Müdürlükleri gibi kurumların takibi sonucu son derece sağlıklı binalar yapılabilir. Yalnız eski binalar için bunu söylemek oldukça zor. Bu nedenle oluşabilecek felaketlerin önüne geçmenin en sağlıklı yolu her bina için Deprem Kimlik Belgesi çıkarılmasıdır” şeklinde konuştu.

Etiketler: Bozalioğlu’ndan Binalara Deprem Kimlik Belgesi Önerisi

Diğer Siyaset haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.