Bugün: 20.06.2018

CHP’li Bektaşoğlu’ndan, Engelliler Haftası Mesajı

CHP’li Bektaşoğlu’ndan, Engelliler Haftası Mesajı
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, Engelliler Haftası dolayısıyla bir mesaj yayınladı.12.05.2017 10:01
CHP’li Bektaşoğlu, yayınladığı mesajda şu düşünceleri paylaştı:

“Türkiye’de resmi kayıtlara göre (TUİK) engelli sayısının nüfusa oranı en yüksek il Giresun. Nüfusumuzun % 13,5 engelli. Ancak bugüne kadar ilimizde, genel bütçe imkânlarıyla veya ilgili Bakanlıklarca hazırlanmış ve uygulanmış engellilere özgü, ilimize özel bir proje yoktur.

% 5’inin bile istihdamlarını ve üretime katılmalarını sağlamış değiliz.

Engellerine göre oluşturulmuş tedavi ve rehabilitasyon hizmeti veren sağlık kuruluşlar ve eğitim kuruluşlarımız yaygın biçimde yok.

Bununla birlikte onların, toplumsal yaşamın bütün alanlarına ulaşmalarının önünde pek çok engeller var. Eğitim, sağlık, valilik, kaymakamlıklar, belediyeler gibi kamu kurumlarının bile ulaşılabilirliği henüz tam olarak sağlanmış değildir.

Üst geçitlerinde asansör olmayan tek kentiz. Engellilerin araçlarıyla karşıya geçmeleri uzun çaba gerektiriyor.

Özellikle bazı Belediyeler, engellilere ulaşım hizmetlerini ücretsiz olarak vermekten kaçınıyorlar. Yasaları çiğniyorlar.

Sonuç olarak, engelli kardeşlerimizin en fazla sorun yaşadığı kentlerin de başında Giresun gelmektedir. Bu sorunları kamu kuruluları ve onların temsil edildikleri Derneklerin katılımıyla belirleyip, sonra da çözümü için çaba harcamalıyız.

TBMM’de de sık sık dile getirdiğin bu sorunların bazılarını bir kez daha hatırlatırken, en kısa zamanda Engelliler Bakanlığı’nın kurulması çağrımı tekrarlıyor, engellileriyle mutlu, engellilerinin mutlu olduğu bir Türkiye’de ve Giresun’da yaşamayı diliyor, engelli kardeşlerimizin haftasını kutluyor onlara ve ailelerine sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”


Etiketler: CHP’li Bektaşoğlu’ndan - Engelliler Haftası Mesajı

Diğer Siyaset haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.