Bugün: 22.10.2018

CHP’li Tığlı: “AKP Fındık Üreticisini Perişan Etmektedir”

CHP’li Tığlı: “AKP Fındık Üreticisini Perişan Etmektedir”
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Giresun İl Başkanı Necati Tığlı, yaklaşan fındık hasadı öncesinde bir basın açıklaması yayınladı.21.07.2017 16:05
Başkan Tığlı, AKP hükümetinin fındık politikalarını eleştirirken; yayınladığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Yeni bir fındık hasadına kısa bir süre kaldı. Öncelikle yeni hasadın üreticilerimizin alın terini karşılamasını dilerim. Bilindiği üzere fındık bu yörenin öncelikli geçim kaynağı ve de bu yöre insanının yaşam biçimini belirleyen bir ürün.

Baş tacımız olan fındığımız ülkemize hatırı sayılır döviz girdisi sağladığı için de milli ürünlerimizin başında gelir.

Ancak görüyoruz ki bu kadar önemli olan bu ürünümüz hak ettiği değeri göremiyor, üreticimiz emeğinin karşılığını alamıyor. Özellikle AKP hükümetinin yanlış tarım politikaları sonucunda hepten dibe vurmuş durumda. AKP üreticiden değil, sermayeden yana tutum alarak fındık üreticisini perişan etmektedir. Bu hükümet fındığın hak ettiği fiyatı bulmasına yönelik piyasanın oluşmasına zemin hazırlamamaktadır. Üreticiyi sermayenin ve fındık kartellerinin acımasız uygulamalarına terk etmiştir.

Hükümet fındığa yatırım yapmak, verimi arttırıp üreticiyi memnun etmek yerine; dönüm başı paralarıyla aslında ürünün değerini yok etmekte ve üreticinin hevesini kaçırmaktadır.

Diğer yandan fındığın sigortası ve üreticinin güvencesi olması gereken üretici kuruluşu Fiskobirlik ise artık yok hükmündedir. Fiskobirlik de bu hükümetin duyarsızlığı nedeniyle esas görevlerinden uzaklaşmıştır.

Ana muhalefet partisi CHP olarak biz emekten yana politikalarımızla her dönem fındık üreticisinin yanında olduk. Olmaya da devam ediyoruz. Fındık konusundaki olumlu düşüncelerimiz, politikalarımız seçim bildirgemizin en başında yer almıştır.

Yeni bir hasat dönemi başlarken tavsiyemiz; üreticimiz piyasa şartları oluşmadan fındığını satışa sunmasın. Ürününe sahip çıksın ve hak ettiği değeri almaya özen göstersin. Kuşkusuz bizler de fındıkla iştigal eden Borsa, Dernek, Oda ve Sendikalarla iletişim halinde olup üreticiden yana en verimli piyasanın oluşmasına destek sunacağız.

Üreticimize kolay gelsin. Yeni sezon ikimize, bölgemize, ülkemize hayırlı olsun...”


Etiketler: CHP’li Tığlı: “AKP Fındık Üreticisini Perişan Etmektedir”

Diğer Siyaset haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.