Bugün: 21.09.2020

2 Milyon 298 Bin 800 Hacı Adayı, 9 Ocak Tarihini Bekliyor

2 Milyon 298 Bin 800 Hacı Adayı, 9 Ocak Tarihini Bekliyor
Hac vazifesini yerine getirmek için kutsal topraklara gitmek amacıyla başvuruda bulunan 2 milyon 298 bin 800 hacı adayının heyecanla beklediği hac kuraları, 9 Ocak 2020 Perşembe günü çekilecek.08.01.2020 17:54
Saat 21:00’den itibaren e-Devlet sistemi üzerinden sorgulanabileceği gibi SMS yoluyla da grup başlarına mesaj gönderilecek. Elçi Tur Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Başarır, hacı adaylar için acentelerin kontenjan sınırı olduğunun altını çizdi. Başarır, “Diyanetle gitmek isteyen vatandaşların ‘Diyanet İşleri Başkanlığı Organizasyonunu’, acentelerle gitmek isten hacı adayları ise vakit kaybetmeden ‘Acente Organizasyonunu’ seçme işlemlerini yapması gerek. Çünkü her acentenin sınırlı sayıda kontenjanı bulunuyor.” açıklamalarında bulundu.

2 milyon 298 bin 800 hacı adayı gözünü 9 Ocak tarihine dikti. Ulvi görevini yerine getirmek isteyen hacı adayları, 11-13 Kasım tarihleri arasında diyanetin Resmi sitesinden Hac Konaklama seçimini yaparak kayıt başvurularını yapmıştı. Hac kura çekilişi 9 Ocak 2020 Perşembe günü, Diyanet İşleri Başkanlığı Konferans Salonu'nda elektronik ortamda, noter ve kamuoyu huzurunda yapılacaktır.

Öte yandan Kura, hacı adaylarının kayıt yaptırdıkları iller bazında ‘Otel ve Oda Tercihli’ hac konaklama türlerinde sıralamaya konulmaları şeklinde çekilecektir. Kura sonuçları açıklandıktan sonra 83 bin 430 kişi hacca gitmeye hak kazanmış olacaktır. Hacca gitmeye hak kazanan adaylara diyanet tarafından SMS ile şifre yollanacak veya e-devlet kanalıyla kura sonuçlarına ulaşabileceklerdir.

ACENTELERDE KONTENJAN SINIRLI

Elçi Tur Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Başarır kurada, hacca gitmeye hak kazanmış hacı adaylarına önemli uyarılarda bulundu. Hacı adaylarının şifreli SMS’e muhakkak dikkat etmeleri gerektiğini ve aynı zamanda, e-Devlet üzerinden sorgulayabileceklerini söyledi. Öte yandan acentelerle hacca gitmeyi tercih eden adayların Kesin kayıt tarihlerinde yani 13 Ocak tarihinde ve sonraki günlerde mümkün olduğunca en kısa sürede Acente başvurmaları gerektiğini, aksi takdirde acente kontenjanları dolduğu için hacca acente yoluyla gitmek isteyen hacı adaylarının bu imkândan yararlanamayacağını bildirdi.

13-24 OCAK KESİN KAYIT TARİHLERİ

Kurada 'Kesin Kayıt Hakkı' elde edenler, 13-24 Ocak 2020 tarihleri arasında kayıtlarını yaptırma imkânı bulacaklar.13 Ocak 2020 Pazartesi günü saat 08:00'den itibaren www.hac.gov.tr adresindeki ‘Kesin Kayıt Belgesi’ linkinden e-Devlet kimlik doğrulama sistemi ile kendilerine ait e-Devlet şifreleriyle giriş yaptıktan sonra ‘Diyanet İşleri Başkanlığı Organizasyonunu’ veya ‘Acente Organizasyonunu’ tercih ederek ‘2020 Yılı Hac Organizasyonuna Kesit Kayıt Yaptırabilir’ belgesini alabilirler.

Etiketler: 2 Milyon 298 Bin 800 Hacı Adayı - 9 Ocak Tarihini Bekliyor

Diğer Türkiye haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.