Bugün: 23.05.2019

3. Dünya Savaşı

.......................
1.Dünya Savaşı, Hindistan’ ı işgal edip, Orta Doğuyu sömürmeye yönelen, özellikle kirli suyu (petrol) tespit ettikten sonra da Osmanlıyı paramparça etmeyi kafasına koyan İngiltere’nin onun yanı sıra Rusya ve Fransa’nın aç gözlülüğünden dolayı çıkmıştır.

2. Dünya Savaşı, 1. Dünya Savaşı’nın kaybedenlerinden olan Almanya’ nın bu yenilgisini telafi etmek için Dünya imparatorluğuna soyunmasından dolayı çıkmıştır.

2. Dünya Savaşı’ndan sonra ABD ve Rusya arasında paylaştırılan Dünya 2 kutuplu bir yapıda şekillendirilmiştir. Her iki ülke piyonları ile Dünyayı yönetmeye çalışmışlardır.

Doksanlı yılların başında yarı açık ceza evi gibi bir yaşantı süren Rusya bloğu devletleri kirli su ve kirli kâğıt imparatorluğunun yani küresel kapitalizmin cazibesine kapılarak çökmüş ve Dünya 2005 yıllarına kadar tek kutuplu olarak sürmüştür.

3. Dünya Savaşı ise Rusya’nın Gürcistan’ı perişan etmesiyle başlamış ve küresel kapitalizm de olsa Dünyanın tek kutuplu olarak devam edemeyeceğinin işaret fişeğini vermiştir. Ancak daha önceki savaşlarda aktif güç olan İngiltere dâhil bu durumu Dünya devletlerinin yeterli derecede kavrayamadıkları ortadadır.

Bu anlaşılmazlığı iyi değerlendiren Rusya, Kırım’ı ve bir kısım da Ukrayna’yı işgal ederek imparatorluk heveslerinin canlandığını Dünyaya bir kez daha göstermiştir. Avrupa’nın kendisine müdahale edemeyeceğini çok iyi keşfeden Rusya tüm kalelerini tahkim ederek İran’ ı da yanına alarak sıcak denizlere Suriye’ den doğru girdiğini cümle aleme ilan etmiştir.

Son yılların yükselen gücü Çin kendisine Güney Çin Denizi, Kalküta, Hint Okyanusu, Kenya, Kızıl Deniz, İtalya ve oradan eski ipek yolu ile birleşen küresel ekonominin yeni deniz ipek yolunu oluşturma çabasında olup Rusya ile kapışmaya hiç niyetli değil gibi görünüyor. Çin’ in hedefi ekonomik olarak Afrika ve şimdilik kendi küresel yapısını koruma gibi görünüyor.

İki kutuplu Dünyaya doğru yeniden evirilmeye yönelen küresel aktörler, piyonları vasıtası ile terörizm tohumlarını ekerek 3. Dünya Savaşı’nı milyarlarca insanın ölümüne neden olabilecek nükleer savaşın cephesini oluşturmak için hızla ilerlemektedirler. Bu durum da bana dedemin “kıyamete yakın Suriye’ den bir ateşin çıkacağını ve Dünyayı kül edeceğini” söylediği kehanetini hatırlatmaktadır.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 585