Bugün: 23.03.2019

Çakrak- Kümbet Yayla Yolu

Bayramdan bir gün önce eş, dost, büyükler ve sıla ziyareti için Giresun’ a gittim.

Deniz ve yeşilin dalgalandığı şehrimin en yeşil yolu denilebilecek Espiye- Yağlıdere- Kurtbeli yolu ölüleri bile diriltecek güzellikte. Yeşillik, şırıl şırıl akan berrak sular ve ürkütücü kayalar arasında ağır ağır ilerlerken kendinizi bambaşka bir dünyada zannediyorsunuz. Bu güzellikler arasına ruh ve sinir hastalıkları hastanesi niye kurmazlar anlayabilmiş değilim. Gölyanı Yaylası yolunun sağ ve solunda uzanan ham kiraz ormanları işte! Kirazın anavatanı burası diyor ziyarete gelenlere.

Üçtepeler beldesinden sonra yol aşırı virajlardan kurtularak oldukça rahatlıyor. Artık kızılağaç ormanlarından çam ormanlarına geçiş başlıyor. Tarihi Çakrak Köyü ve kiliseler görülmeye değer. Aslında buralar insanlara anlatılabilse ortalık turist kaynar turist. Ne yazık ki misafirlerin kalabileceği konak yerleri ve onlara hizmet verebilecek lokantalar ortalıkta görünmüyor.

Kurtbeli Tepesi, Alucra ve Kürtün İlçeleri`ne bölgenin açılan kapısı. Orada yeni yapılmış olan cami ve çeşme iklim bende değişiyor der gibi duruyorlar. Kurtbeli’nden geri döndüğünüzde ilk rastladığınız çeşmenin suyunun tadı görülmüş değil. Geri dönüşte ormanların seyri daha da doyumsuz ve insana ilaç gibi geliyor ilaç.

Çakran’dan, Kümbet tarafına artık stabilize bir yoldan değil asfalt bir yoldan hareket ediyorsunuz. Seyrine doyum olmayan yol çok düzgün ve iyi etüt edilmiş, yoldaki meyiller elden geldikçe çok düşük tutulmuş ve duyduğunuz haz sizi adeta delirtiyor. Bir de Çıkrıkkapı`ya çıktınız mı etrafı seyretmenin tadı bambaşka. Çıkrıkkapı, 6.500 metre uzunluğundaki duvarları ve otantik yapısıyla `işte tarih burada` diye bizlere tarihin derinliklerinden sesleniyor.

Çakrak-Kümbet yolu Kümbet’e yaklaştıkça tesisleşmenin güzelliklerini ağır ağır sizlere sunmaya başlıyor. Ancak biz bu güzellikleri hiç olmazsa Uzungöl’de Trabzonluların sunduğu gibi Ortadoğu insanına niye sunamıyoruz anlamış değilim. Kümbet`te konaklama ve lokanta konusu çözümlenmeye doğru epey ilerlemiş durumda. Oradan Aymaç ve Salonçayırı gibi güzellikleri seyrederken Ağustos ayında, gözünüze Erimez Dağları’nda yamaçlarda asılı duran beyaz karlar ilişiyor.

Tüm bu güzellikler karşısında duygu dolu günümü Çakrak- Kümbet yolunun yapımında emeği geçen herkese sonsuz şükranlarımı sunarak aynı güzellik ve özveriyle çalışmaların devamını dileyerek bitiriyorum.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 961