Bugün: 26.05.2019

Canikli Başkan


Hepinizin Bahar Bayramı kutlu olsun. Baharın tazeliğiyle, yaklaşan yazın sıcaklığı fiziki ortamı ısıttığı gibi, yaklaşan yerel seçimler de Giresun’da siyasi havayı erkenden ısıttı. Anlaşılan o ki nevruzun öncüsü cemreler Giresun’a birkaç kez düştü.

Giresun siyasetinin duayenlerinden, usta kalem Sayın Ahmed ÇITLAKOĞLU’nun geçtiğimiz hafta köşesine taşıdığı yaklaşan yerel seçimlere ilişkin analizi,  Giresun’da olduğu kadar, gurbetteki Giresunluları da heyecanlandırdı.  Sayın ÇITLAKOĞLU’nun AK Parti Grup Başkanvekili Sayın Nurettin CANİKLİ’nin Giresun Belediye Başkanlığı’na aday gösterilmesi fikri, bütün Giresunlular tarafından desteklenmesi gereken bir yaklaşımdır.   Zira komşu illerimiz Trabzon ve Ordu büyükşehir olurken Giresun bırakın mevcudu korumayı,  var olan değerlerini kaybetmiştir. Son genel seçimlerden önce ortaya koyduğu 28 projeyle Giresun’u büyük beklentilere sokan Sayın CANİKLİ’nin Belediye Başkanlığı,  AK Parti teşkilatındaki çatışma kültürünü, çalışma kültürüne dönüştürecektir. İnanıyoruz ki Sayın CANİKLİ’nin başkanlığındaki Giresun Belediyesi,  değil 28 projeyi, Çotanak Arena,  Eğribel Tüneli, Rektörlük gibi kangren olmuş sorunlarımıza da çözümler üretecektir.

Ayrıca, iki dönem vekillik yapmasına rağmen Ankara’da hiçbir bürokratı olmayan, Giresun’da ise kendi köyünün komşuları olan Çaldağ ve İnişdibi Beldeleri’nin köy olmasına engel olamayan Sayın Ali TEMUR’un başkan adaylığında ise,  parti içerisindeki muhalif grup daha önceki seçimlerde olduğu gibi aleyhte çalışacaktır.

Yine dönemin Belediye Başkanı Sayın Huşit YÜKSEL’i kötüleyerek Belediye Meclis üyeliğinden istifa eden Sayın Mehmet GELDİ,  Sayın YÜKSEL’in ve Giresun basınının ifadelerine göre 2009 belediye seçiminde AK Parti’ye oy vermediği gibi, aleyhte de çalışmıştır.  Sayın ÇITLAKOĞLU’nun ifadeleriyle “İşte delili: 2009 yılında Giresun Merkezde AK Parti’ye rey verenlerin oranı; İl Genel Meclisi’nde % 42 iken, Belediye Başkanlığında % 29’dur.” Hal böyle iken Sayın GELDİ’nin işaret edeceği adayın düşecek olduğu durum ortada.  Bu şartlarda Giresun için en makul yaklaşım Sayın CANİKLİ’nin Belediye Başkan adaylığıdır, hayırlı olsun.

Piraziz, Bulancak ve Dereli’de Belediye Başkanlıkları AK Parti için sorunsuz gibi.  Espiye’de ise Belediye Başkanlığı Sayın İbrahim ÖNAL ismi için sorunsuz olarak görünüyor.  

Tirebolu’da eski İlçe Başkanlarından Sayın Hüseyin DOST,  Yaşar DİKMEN ve mevcut İlçe Başkanı Ömer HIDIR’ın birliktelikleri Sayın Mehmet GELDİ tarafından bozulmazsa, Tirebolu Belediye Başkanlığını AK Parti kazanacaktır. 

 

Gelelim Eynesil’e. Sayın Ahmet BAYRAM’ın AK Parti’den adaylığı ilçedekiler kadar gurbetteki Eynesillileri de heyecanlandırmıştır. Sayın BAYRAM’ın adaylığı ilçe teşkilatının büyük bir kesimi tarafından zaten destekleniyordu.  Sayın AK Parti İlçe Başkanı’nın Türkeli Beldesi’ni Eynesil’e bağlayan Topallı Deresi yolunun kapalı olmasından dolayı basına yapmış olduğu açıklama ve yine İlçe Başkanı’nın da katıldığı Meslek Yüksek Okulu’ndaki kutlama programına Sayın Belediye Başkanı’nın katılmaması,  Sayın BAYRAM’ın İlçe Başkanı tarafından desteklendiği şeklinde algılanmış ve sürece yeni bir heyecan katmıştır.

 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ