Bugün: 23.05.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • Cezaevi de, Çöp Tesisi de, Görele’ye

Cezaevi de, Çöp Tesisi de, Görele’ye


Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri eski Genel Müdürü Hemşerimiz Sayın Nizamettin KALAMAN, memleketimize bizimde bir katkımız olsun anlayışıyla Çavuşlu’ya cezaevi yapmak için girişimde bulunmuş, ancak organize olmaktan aciz o günün siyasi gücü Çavuşlu’yu bölgenin çöp depolama tesisi yapacağız diyerek engellemişti.

Arazi açısından sıkıntı yaşanılan Giresun’da, hazinenin bu genişlikte kullanılabilecek ikinci bir alanı yoktu. Söz konusu arazi ekmeğiyle meşhur Çavuşlu Beldesi’nin su havzalarının içerisindeydi.  Nitekim 20 Temmuz 2011 tarihin de görevlendirilen bilirkişi heyeti çöp toplama alanı için tahsis edilen bu araziye:  “Su havzası ve yerleşim yerlerine yakınlığı nedeniyle çöp toplama tesisi olmaz ”  gerekçesiyle olumsuz bir rapor verdi.

“ … Pardon böyle de yapılabilir ”  e hiçbir zaman söz hakkı tanımamış,  inadım inat anlayışı,        “ olsun biz yaparız ” diyerek,  çöp toplama tesisinin temelini Çavuşlu’ ya attı. Olayı mahkemeye taşıyan Çavuşlu Belediye Başkanlığı, Ocak 2012 tarihin de yürütmeyi durdurma kararı aldı. Akabinde Çavuşlu Belediye Encümeni 13 Şubat 2012 tarih ve 10 sayılı kararı ile inşaat sahasının kapanmasına ve inşaatın durdurulmasına karar verdi ve 16 Şubat 2012 tarihinde de tesisin yapımını durdurarak mühürledi.

İnşaatın durdurulmasında en büyük emek başta Çavuşlu Belediye Başkanı olmak üzere backgroundu güçlü olan Görele ve Çavuşlu halkınındır. Kırıp dökmeden, sadece ve sadece hukuk içerisinde kalarak nasıl başarılı olunabileceğini göstermişlerdir.

Çöp tesisinin Çavuşlu’ya olamayacağı bilirkişi raporu ve mahkeme kararı ile sabitlendiğinden dolayı,  bu alana cezaevi yapılması gerektiğini ısrarla belirten Görele halkı,  şimdilerde çöp tesisinin de yine Görele sınırları içerisindeki çömlekçi deresinin bulunduğu vadiye yapılabileceğini ön görmektedir.  Bu öngörü sağduyulu vatandaşımızın özgür iradesi ile nasıl çözümler üretebileceğinin bir kanıtıdır. Görele halkı da çok iyi biliyor ki,  Çavuşlu Deresi vadisi ve Çanakçı’ ya çıkan koridorlardan sonra,   yapılacak çöp depolama tesisiyle Çömlekçi Vadisi de Görele’ye, aktif yeni bir koridor olarak kazandırılacaktır.

Beyler, insanı üstün kılan ve medeniyetler inşa etmesini sağlayan unsur sahip olduğu akıl melekesidir. Akıl yine akılla büyüyen bir melekedir yani aklın gıdası yine akıldır. Ben bilirim, iktidar sahibiysem kararda bana aittir anlayışı,  aklımızın da büyümesine bir engeldir.  Yetki sahiplerinin karar verirken oluşturacakları katılım, çözüm için üretilen aklı büyüteceği gibi hata payını da en aza indirgeyecektir. Dolayısıyla sorunlarımıza “ ben bilirim,  iktidar sahibiysem kararda bana aittir ” anlayışıyla değil, taraflı tarafsız herkesin katılacağı ortak bir akıl yaklaşımıyla çözümler üretmeliyiz.

Bugün Giresun’da gerek makam gerekse iktidara yakınlıklarıyla söz sahibi olan veya bu süreci etkileme gücüne sahip herkesin,  Görele halkının bu sağduyulu düşüncesine kulak vermelerini istiyorum. İnanıyorum ki, Sayın Hüseyin BESLİ ve Nizamettin KALAMAN’da bu sağduyuya kayıtsız kalmayacaklardır.

Çömlekçi vadisine yapılacak çöp depolama tesisi Giresun’u pis kokulardan kurtaracaktır. Yapılacak cezaevi,  yerleşkesi ve istihdamıyla şüphesiz yeni bir Çavuşlu inşa edecektir. Şu anki cezaevinin bulunduğunu yere ise, diğer bir ihtiyacımız Giresun Adliye Sarayı veya büyük bir park neden olmasın.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ