Bugün: 25.03.2019

Cumhurbaşkanı Kim Olacak?

....................................................
30 Mart yerel seçimlerinden önce toplumumuzda Sayın Başbakanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ ın Cumhurbaşkanı olacağı, Sayın Cumhurbaşkanımız Abdullah GÜL’ ünde Başbakan olacağı görüşü hakim idi. Ancak seçimden sonra Ak Partinin Başkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ ın karizmasına bağlı olarak ezici üstünlük sağlaması “köprünün altından çok suların akmasına” sebep oldu.
   
Öncelikle muhalefet partileri müthiş dayak yemiş boksör misali kroki olmuş durumdalar. Artık Sayın Başbakan’ ın Başkanlığındaki Ak Partinin yenilmez olduğunu ciddi ciddi kabullenmeye başladılar.
Seçimlerde mağlubiyet aldığı düşünülen, cemaatte ise şaşkınlık olsa da bulundukları zeminden bir adım öteye gitmeme kararlılığı gözlenmektedir.

Sayın Başbakanımızın karizmasına dayalı olarak, ezici üstünlük sağlayan Ak Parti çevresinin dili, Başbakanımızın Cumhurbaşkanı olması isteğini söylese de, kalpleri Başbakanımızın partinin başında kalarak yine Başbakan olmasından yana görünmektedir.

Yine, seçim sonuçları Sayın Başbakanımızın gündeminde, ne güçlü bir Cumhurbaşkanı ne de güçlü bir Başbakan olmadığını netleştirmiş durumdadır bu bağlamda güçlü bir Cumhurbaşkanı ve güçlü bir Başbakan olmayacaksa Sayın Başbakanımız ne yapmayı düşünmektedir?

İşte bu sorunun cevabı bana göre dar bölge seçim sisteminin içerisine gizlenmiş durumdadır. Aslında dar bölge seçim sistemini muhalefetinde benimsemesi gerekirken onların bazen “yerim dar” bazen de “yenim dar” demeleri kendilerinin toplumda karşılıklarının olmadığını düşündükleri anlamına gelmektedir. Hal bu ki dar bölge sistemi, liderlerin atamasından kurtulmuş güçlü bir Milletvekili ve güçlü Millet demektir.

Biz asıl konumuza dönelim dar bölge sistemini getirme isteğini benimseyen Sayın Başbakanımız, 2014 Sonbaharında veya 2015’ in ilk yarısında yapılacak olan dar bölge seçim sistemiyle seçimin kendi partisine en az 400 Milletvekili kazandıracağını düşünmektedir. Öyleyse Cumhurbaşkanı kim olacak?

Bu soruya cevap vermeden önce dar bölge seçim sistemiyle yapılmış olan bir seçimde Başbakanın çok büyük bir gücü olmayacağına göre halkın seçeceği ister Cumhurbaşkanı değin ister Devlet başkanı fark etmez güçlü bir kişi olacaktır. Bu olaylar anlattığımız gibi kolay olmayabilir, ayrıca alternatif bir partinin doğma ihtimali her zaman vardır.

Ancak problemsiz bir şekilde Sayın Cumhurbaşkanımızın süresi 1 yıl uzatıldığında, 2015 Ağustosunda adı ne olursa olsun Türkiye Cumhuriyeti yeni Devlet Başkanını ve yeni yönetim sistemini seçmiş olacaktır. Kısaca bu yönetimde Cumhurbaşkanlığı olsa bile, işlevsel olarak anlamını Devlet başkanlığına bırakmış olacaktır.
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 729