Bugün: 25.03.2019

Cumhuriyet Ak Partililer

Kurban Bayramında Giresun’da idim.
Yaklaşan yerel seçim  meydanları olmasa da sokakları ısıtmış. Giresun Belediyesi için AK Parti ve Cumhuriyet Halk Partisi arasındaki yarış kızışarak devam ediyor. CHP’nin, görev yaptığı beş yıllık süre zarfında iki kez üst üste Türkiye’nin en başarılı belediye başkanı ödülünü alan Sayın Kerim AKSU’yu tekrar aday göstermesine kesin gözüyle bakılıyor. AK Parti’ye geldiğimizde ise belirsizlik hala devam ediyor.  Bu süre zarfında öteden beri  AK Parti Giresun teşkilatında görev almış isimlerle görüştük.

İzlenimimi soracak olursanız çok ilginçtir ama, son genel seçimde Giresun’ da % 60 oy almış bir partinin yöneticilerinin, Sayın AKSU’nun  aday olması halinde seçimi çok rahat  kazanacağı düşüncesinde olduklarını gördüm. Bu nedenle Belediye Başkan adaylığı ve yeniden oluşmakta olan İl Yönetim Kurulu üyeliklerinin sorumluluklarını kimse üzerine almak istemiyor. Anlayacağınız AK Parti Giresun teşkilatı içerisinde belirsizlik devam ediyor.

Edindiğim bir diğer izlenim ise, Giresun AK Parti teşkilatı içerisinde ki bu belirsizliğin temel nedeninin  Cumhuriyet AK Partililerden kaynaklandığıdır. Peki kim bu Cumhuriyet AK Partililer?  2009  yerel seçiminde bir grup AK Partilinin kendi adayları Sayın Hurşit YÜKSEL’e değil, CHP’nin adayı Sayın AKSU’ya destek verdiğini, hatta bazı encümen adaylarının encümen oyunu AK Partiye, Belediye Başkanlığı oyunu da Sayın AKSU’ya vermeleri konusunda yakın çevrelerine telkin de bulundukları da sık sık dile getirildi. Özellikle aynı kişilerin kendi çıkarları doğrultusunda Sayın AKSU’yu öne çıkararak, AK Parti teşkilatı içerisinde moral bozukluğu oluşturmaya çalıştıkları da son günlerde çok fazla söylenmektedir.

Dolayısıyla  Giresun’da AK Parti teşkilatı belediyeyi almak istiyorsa, öncelikle  Cumhuriyet AK Partililerin etkisinden kurtulmalı, uzlaşıyla başkan adayı ve yönetimini oluşturarak bir an önce  seçim çalışmasına başlaması gerekmektedir. İddia ediyorum, yapılan son genel seçimde % 60 oy alan Giresun AK Parti teşkilatı, kendi içerisinde  uzlaşmayı sağladığı takdirde  yerel seçimlerde Sayın AKSU’dan çok daha fazla oy alacaktır. Öyle ki geçen seçimi kaybetmiş olmasına rağmen ardında hiçbir  dosya  bırakmayan eski Başkan Sayın YÜKSEL’in üzerinde  sağlanacak bir uzlaşıyla dahi bu başarının yakalanabileceği kanaatindeyim. Aksi halde doğal güzelliği ve turizm imkanları açısından Karadeniz’in incisi  Giresun’un iktidar nimetlerinden uzak tutularak gelişmesini önlemek, gelecek nesiller tarafından  Giresun’a yapılan çok büyük bir ihanet olarak anılacaktır. 
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 809