Bugün: 23.05.2019

Erbakan Hareketi ve SETA


Yıl 1969. Siyasal İslam’ın Dünya üzerinde ki en büyük örgütlenmiş yapısı Müslüman Kardeşler, Mısır’da idamlarla boğuşurken, Sayın ERBAKAN cemaatler üstü “Bağımsızlar Hareketi“ olarak siyasal İslam’ın ülkemizdeki temellerini atıyordu. Sayın ERBAKAN’ın kurmuş olduğu Milli Nizam Partisi, her nedense kapatıldı. Yani siyasal İslam’ın ülkemizdeki ilk partileşme sürecine müdahale edildi. Fakat Sayın ERBAKAN’ın kurmuş olduğu yeni parti 1973 seçimlerinden sonra Hükümet’in ortağı oldu. Yani siyasal İslam bu defa iktidar ortağı idi. Sayın ERBAKAN’ı siyasal İslam’ın lideri olarak tanımak istemeyenler, Sayın Korkut ÖZAL vasıtasıyla liderlikten indirmek isteseler de başarılı olamadılar. 1980 sonrası oluşan yeni süreçte kadrosunun tamamı Sayın Turgut ÖZAL’a bıraktırılarak tasfiye edilmek istenen Sayın ERBAKAN,  her şeye rağmen siyasi kararlılığı ile Refah Partisi’ni kurdu. 

1994 yerel seçimlerinde siyasi olarak tam bir patlama yapması Refah Partisi ve Sayın ERBAKAN’ın tasfiye sürecini yeniden başlatmış oldu. Kapatılan Refah Partisi’nden sonra Fazilet Partisi’ni kurması, Sayın ERBAKAN’ın Türk siyasi hayatından tasfiye edilmesini zorunlu hale getirmişti. Ne var ki süreç bu defa çok farklı işliyordu,  Fazilet Partisi kapatılmış kurulan yeni parti, ERBAKAN’sız fakat ERBAKAN’ın kadrolarıyla yoluna devam ediyordu. Merhum ERBAKAN liderliğinde kurulan siyasal İslam, Türk siyasi hayatının bir dönemine vurmuş olduğu damganın yanı sıra; yetiştirdiği 2 Cumhurbaşkanı,  4 Başbakan ve onlarca Bakan’la halen siyasi hayatımızdaki varlığını sürdürmektedir.

ERBAKAN’sız fakat ERBAKAN’ın kadrolarıyla yoluna devam eden bu siyasi hareket, süreç içerisinde gerek genel, gerekse yerel yönetimlerde çok daha güçlü ve büyük hamlelerde bulundu. Siyasi kurumsallaşmanın yanın da bilim, fikir ve vakıf merkezli farklı oluşumlar şeklinde de ortaya çıkmıştır.  

Cengiz Güven’in ifadeleriyle yeni siyasi partinin fikri yapısını oluşturmak ve AK PARTİ’nin bugünlere gelmesinde önemli rolü olan strateji geliştirme ve fikir üretme merkezi SETAV ( Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı ) kurulmuştur.  Halen faaliyetlerine kısa adıyla SETA olarak devam eden vakıf,  AK PARTİ iktidarıyla Sayın Cumhurbaşkanımız Abdullah GÜL başta olmak üzere, Ahmet DAVUTOĞLU, Başbakanlık Başdanışmanı İbrahim KALIN, YÖK Başkanı Gökhan ÇETİNSAYA, birçok YÖK Kurul Üyesi, Rektör, Dekan ve bürokratla ülkemizin siyasi olduğu kadar karar mekanizmalarında da etkin görevler üstlenmiştir.

Özellikle ülkemizin dış politikasına yön verme noktasındaki ciddi katkılarının yanında, üstlenmiş olduğu misyon gereği ülkemizde olduğu kadar dış ülkelerde de örgütlenmiş olan SETA’nın,  güçlü kurumsal yapısıyla siyasi ve fikir hayatımızda yeni koridorlar oluşturacağı kanaatindeyim.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ