Bugün: 25.03.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • Giresun’un Hizmetkârı Oldum

Giresun’un Hizmetkârı Oldum

29 Haziran 2015 tarihli Giresun Öncü Gazetesi’nde; “Giresun Üniversitesi Yönetiminin, Diş Hekimliği Fakültesi’nin reddiyle ilgili ortada kesin ve somut bir belge bulunmadan siyasileri ve bazı toplum kuruluşlarını öne atarak, siyasileri birbirine düşürecek

Ben 1977’den beri Ankara bürokrasisinin içerisindeyim ve gücüm yettiğince Giresun ve Giresunlu’nun hizmetkârı oldum. Genel Müdür Muavini olduğum dönemde makam odam ‘Yavan oğlunun kahvesi gibi’ Giresunlu’nun emrinde olmuştur. Geçmişte olduğu gibi gelecekte de, ölene kadar Giresun ile ilgili proje üretmek, proje takip etmek ve güzel şehrime hizmet etmek boynumun borcudur. Orada doğdum, oranın suyunu içtim ve Allah nasip ederse mezarımda orada olacaktır.

Hayatımda hiç kimsenin talimatıyla iş yapma alışkanlığım yoktur temel şiarım özgür olmak, özgür yaşamak, özgürce özelde Giresun’a, genelde ülkeme hizmet etmektir. Giresun Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nin Sayın Bakan tarafından geri çevrilmiş olduğunu açıklamamda Sayın Rektör Hanım dâhil hiç kimsenin etkisi yoktur ki Giresun Üniversitesi’ni büyütmeye çalışan bir Rektör’ün böyle bir şey yapacağını düşünmek çok yanlıştır. Sadece Giresun’un projelerini takip etmem ve Giresun’a hizmet etmem bunu bana yaptırmıştır. Kaldı ki Sayın Zeki Al boşuna; ‘Proje Bankası Topşir’ dememiştir. Bir önceki yazımda Tirebolu Limanı’nın mahkeme kararı ile durdurulduğuyla ilgilidir ki yürütmeyi durdurma karanına da ne yazık ki ilgililer itiraz etmemiştir. Diş Hekimliği Fakültesi ile ilgili Yeşil Giresun Gazetesi’nin yapmış olduğu araştırmalarda yetkililer bizi doğrulamıştır. Ben hayatımda net olmayan ve kesin bilgiye dayanmayan hiç bir şeyi bu güne kadar söylemedim. Eğer Giresun Diş Hekimliği Fakültesi Sayın Milli Eğitim Bakanımız tarafından Bakanlar Kurulu’na sevk edilip kuruluş kanunu çıkartılarak Resmi Gazete’de yayınlandıysa bundan mutluluk duyarız, bize göre kim olursa olsun, Giresun’un çamuruna taş atanın başımız üzerinde yeri vardır.

Giresun Üniversitesi’nin bünyesindeki eğitim kurumlarına bir yenisinin Diş Hekimliği Fakültesi olarak eklendiğini Sayın Rektör Aygün Attar Hanım, Nisan ayı içerisinde açıklamıştı. Yine seçimlerden önce Sayın Bakan Canikli, 7 Haziran’daki seçimlerin ardından Giresun’da Diş Hekimliği Fakültesi’nin temellerinin atılacağını belirterek; ‘Giresunumuza hayırlı uğurlu olsun’ demişti.

Olay şöyle gelişti;

YÖK`e eskimez arkadaşlarımı ziyarete gittiğimde Giresun Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nin açılması durduruldu sözünü duyunca deliye döndüm. ‘Olmaz böyle bir şey. Giresun Üniversitesi’ne darbe vurmak kimsenin aklının köşesinden geçmez’ diye düşündüm. Hemen Yüksek Öğretim Kurulu’nda bulunan ilgili Daire’deki eğitim uzmanlarını aradım. Dediler ki; ‘Yüksek Öğretim Kurulu, Giresun Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nin açılmasını onayladı ve YÖK Kanunu’nun 7. maddesine göre: Bir üniversite içinde fakülte, enstitü ve yüksekokul açılmasına, birleştirilmesi veya kapatılması ile ilgili olarak doğrudan veya üniversitelerden gelecek önerilere dayalı kararlar almak ve gereği için Milli Eğitim Bakanlığı’na sunmak gereğinin yapılması doğrultusunda karar Milli Eğitim Bakanlığı’na gönderilmiştir.’

Daha sonra Bakanlık’tan bir yetkiliyi aradığımda ne yazık ki Giresun Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nin kuruluşunun kanunlaşması yerine, YÖK’ün kararı Sayın Milli Eğitim Bakanı tarafından geri çevrildiğini söylemiştir. Olay bundan ibarettir.

Yine söylüyorum, yetkililer; ‘Yok böyle bir şey, sen yalan yazdın. Giresun Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nin açılış kanunu çıktı’ diyorlarsa ben şimdiden özür diliyor, bu kanunu çıkanlara da şükranlarımı sunuyorum!

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1044