Bugün: 25.03.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • Giresun Diş Hekimliği Fakültesi’ne Darbe!

Giresun Diş Hekimliği Fakültesi’ne Darbe!

Ülkemizde insan yetiştirmek geçmiş yıllara oranla şehirlerimizde kurulan üniversitelerimiz sayesinde daha kolaylaşmıştır.
2. Dünya Savaşı`nda yerle bir olan Almanya yetişmiş insan varlığı sayesinde yeniden kalkınmış ve 1960’ tan sonra yeniden sanayi devrimini gerçekleştirerek ülkemizden bile binlerce işçi almıştır. 1. Dünya Savaşında yetişmiş insanını Çanakkale’ de, Sakarya’ da, Erzurum’ da, Libya’ da, Yemen’ de ve diğer cephelerde kaybeden ülkemiz ise yetişmiş insan potansiyelini hala istenilen seviyeye çıkaramamıştır.

Bu bağlamda, Giresun Üniversitemiz yetişmiş insan sayısını ve insan kalitesini yükseltebilmek için atağa geçmiştir. Eğitim Fakültesi ile başlayan fakülteleşme süreci; Tıp Fakültesi, İslami İlimler, Mühendislik, İletişim, Turizm, Spor Bilimleri ve Diğer Fakültelerle birlikte; 11 fakülte, 5 yüksekokul, 11 meslek yüksekokulu, 12 uygulama ve araştırma merkezi, 3 enstitü ve 1 devlet konservatuarına ulaşmıştır. Bu eğitim kurumlarında, toplam 24000 civarında ülkemize hizmet edebilecek gençler yetiştirilmektedir.

Giresun Üniversitesi’nin bünyesindeki eğitim kurumlarına bir yenisinin “ Diş Hekimliği Fakültesi” olarak eklendiğini Sayın Rektör Aygün Attar Hanım Nisan ayı içerisinde açıklamıştı. Yine seçimlerden önce Sayın Bakan Canikli, 7 Haziran’daki seçimlerin ardından Giresun’da Diş Hekimliği Fakültesi’nin temellerinin atılacağını belirterek, “Giresun’umuza hayırlı uğurlu olsun” demişti.

Ancak geçen hafta duymuş olduğum Giresun Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nin açılması durduruldu sözünü duyunca deliye döndüm. Olmaz böyle bir şey Giresun Üniversitesi’  ne darbe vurmak kimsenin aklının köşesinden geçmez diye düşündüm. Hemen Yüksek Öğretim Kurulun’ da bulunan ilgili dairede ki eğitim uzmanlarını aradım, dediler ki;

Yüksek Öğretim Kurul’u, Giresun Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nin açılmasını onayladı ve YÖK Kanunu’nun 7. maddesine göre: Bir üniversite içinde fakülte, enstitü ve yüksekokul açılmasına, birleştirilmesi veya kapatılması ile ilgili olarak doğrudan veya üniversitelerden gelecek önerilere dayalı kararlar almak ve gereği için Milli Eğitim Bakanlığı’na sunmak denildiği için gereğinin yapılması doğrultusunda karar Milli Eğitim Bakanlığına gönderilmiştir.

Daha sonra Bakanlık’ta bir yetkiliyi aradığımda ne yazık ki Giresun Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nin kuruluşunun kanunlaşması yerine, YÖK’ün kararı Sayın Milli Eğitim Bakanı tarafından geri çevrildiğini söylemiştir.

Üniversite ve YÖK tarafından kuruluşu uygun görülen Diş Hekimliği Fakültesi’nin kararının Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geri çevrilmesini Giresun Üniversitesi’ne yapılan bir darbe olarak düşünüyor ve buradan Sayın Turan Alçelik Bey’e, Sayın Bülent Bektaşoğlu Bey’e ve Sayın Orhan Erzurum Bey’e sesleniyorum; Giresun’a kuruluşu kabul edilmiş olan Diş Hekimliği Fakültesi’ni bir an önce geri alınması gerektiğini belirtiyor ve Giresun halkının Diş tedavisi için Trabzon’a, Ordu’ya ve Samsun’a gitmekten kurtarılmasını arz ediyorum.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1524