Bugün: 25.03.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • Giresun Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Giresun Üniversitesi Hukuk Fakültesi

1. Dünya Savaşı’nda yetişmiş; insanını Çanakkale’de, Sakarya’da, Erzurum’da, Libya’da, Yemen’de ve diğer cephelerde kaybeden ülkemiz yetişmiş insan potansiyelini istenilen seviyeye ne yazık ki çıkaramamıştır.

Yeni kurulan Giresun Üniversitemiz yetişmiş insan sayısını ve insan kalitesini yükseltebilmek için atağa geçmiştir. Eğitim Fakültesi ile başlayan fakülteleşme süreci; Tıp Fakültesi, İslami İlimler, Mühendislik, İletişim, Turizm, Spor Bilimleri ve Diğer Fakültelerle birlikte; 11 fakülte, 5 yüksekokul, 11 meslek yüksekokulu, 12 uygulama ve araştırma merkezi, 3 enstitü ve 1 devlet konservatuarına ulaşmıştır. Bu eğitim kurumlarında, toplam 24000 civarında ülkemize hizmet edebilecek gençler yetiştirilmektedir.

Bundan birkaç ay önce Sayın Rektör, Sayın Bakan Bey, Giresun Gündem ve Yeşil Giresun Gazetesi başta olmak üzere Giresun’ un güzide yerel basını ve bizler hep birlikte el ele vererek yetkililerin Sayın Bakan’ ın geri çevirdi dediği Diş Hekimliği Fakültesinin kuruluşu da gerçekleşerek Giresun Üniversitesinin Fakülte sayısı 12’ ye çıkmıştır.

2008 yılından beri Üniversitelerimizde kuruluşu YÖK tarafından durdurulmuş olan Hukuk Fakültesi kurulması 20/08/2015 tarih ve 2015/8052 sayılı kararname ile 28/03/1983 tarih ve 2809 sayılı kanunun ek 30. Maddesine göre Bakanlar Kurulu’nca 28/08/2015 tarihinde Gazi Osman Paşa, Namık Kemal ve Necmettin Erbakan Üniversitelerine Hukuk Fakültesi açılarak bir başlangıç yapılmıştır. Oysa geçmişte Rektörlük tarafından Giresun Üniversitesi’ ne kurulması talep edilen Hukuk Fakültesi ve Adalet Meslek Yüksekokulu’na kuruluş izni verilmemişti.

Yüksek Öğretim Kurulu, bilenler bilir benim göreve ilk başladığım kurumdur. YÖK’te yapmış olduğum araştırmalarda bu Üniversitelerde kurulan Hukuk Fakültelerine ek olarak Van 100. Yıl Üniversitesi başta olmak üzere birkaç üniversitede daha Hukuk Fakültesi kurulma çalışmaları Milli Eğitim Bakanlığı ve YÖK tarafından sürdürülmektedir.

Bu bağlamda, Dişçilik Fakültesi’nin Giresun Üniversitesi’ne kuruluşunu yetkililerin açıkladığına göre Milli Eğitim Bakanlığı’nın olmaz demesine rağmen kamuoyu ile hep birlikte el ele vererek nasıl gerçekleştirmişsek gelin Üniversite, siyaset, basın, iş adamları ve toplumun kanaat önderleri birlikte yine ve yeniden bir araya gelerek Giresun’a Hukuk Fakültesi’nin kurulmasını sağlayalım. Fakülteyi kimin kurduğu, kimin açtırdığı önemli değil “Ölü rahmet bulsun da nasıl bulursa bulsun” önemli olan Hukuk Fakültesinin bir an önce kurulmasıdır. Bizimde amacımız üzüm yemektir bağcıyı dövmek değil.

Çok sevdiğimiz güzel Giresun’umuza kazandırdığımız ve kazandıracak olduğumuz eserler bizimle mezara gitmeyecek gelecek nesiller bu okullardan yetişerek ülkemize ve milletimize hizmet edeceklerdir. Almanya’yı işgal eden Fransızlara karşı ne yapılması gerektiğini büyük şair Goethe’ ye sorduklarında “ Okul açın” demiştir. Aynı söylem bizim gibi ülkeler içinde geçerlidir.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1044