Bugün: 23.03.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • Hukuk Fakültelerine Kadroları Veriliyor

Hukuk Fakültelerine Kadroları Veriliyor

Geçen haftaki yazımızda “2008 yılından itibaren Üniversitelerimiz de kuruluşu YÖK tarafından durdurulmuş olan Hukuk Fakültesi kurulması 20/08/2015 tarih ve 2015/8052 sayılı kararname ile 28/03/1983 tarih ve 2809 sayılı kanunun ek 30. Maddesine göre Bakan

Oysa geçmişte Rektörlük tarafından Giresun Üniversitesi’ ne kurulması talep edilen Hukuk Fakültesi ve Adalet Meslek Yüksekokulu’na kuruluş izni verilmemişti.

Yüksek Öğretim Kurulu, bilenler bilir benim göreve ilk başladığım kurumdur. YÖK’ te yapmış olduğum araştırmalarda bu Üniversitelerde kurulan Hukuk Fakültelerine ek olarak Van 100. Yıl Üniversitesi başta olmak üzere birkaç üniversitede daha Hukuk Fakültesi kurulma çalışmaları Milli Eğitim Bakanlığı ve YÖK tarafından sürdürülmektedir.” demiştik.

Bu yazımızdan sonra Giresun kamuoyu Hukuk Fakültesini konuşmaya başladı. Ne yazık ki bu konu siyasiler tarafından gerektiği şekilde ele alınmış değil. Oysa bazı şehirlerimizde muhalefet iktidarın yapması gereken projeleri takip ederek o projelerin hayata geçmesini sağlamış ve seçim propagandalarında da tabi ki etkin olarak kullanmıştır.

MHP Aksaray Milletvekili Sayın Turan Yaldır 7 Haziran seçiminde Aksaray da TIP Fakültesi kurulması ve TIP Fakültesi Hastanesinin açılması için  “Şehirde vatandaşımızın gündemine getirdik. Mahalle baskısı sonucu hastane temeli atıldı. AKP Milletvekili adayları şehirde dolaşırken,  bizlerin söylediği hani Tıp Fakültemiz, hani hastanemiz, hani demiryolumuz, hani havaalanımız, sorularının sık sık AKP’li yetkililere aktarmasından Mahalle baskısı” yaparak Tıp Fakültesinin açılmasını ve Tıp Fakültesi Hastanesinin temelinin atılmasını sağladık diyerek seçim çalışmalarını iktidarın yapması gereken projelere dayandırmış ve seçimde de başarılı olmuştur. Şehrimizde ise gündeme getirdiğimiz Hukuk Fakültesinin açılması konusunu dile getiren bir siyasi düşünceyi görmedik.

Giresun siyasileri yeterince takip etmese de başka üniversitelerde yeni açılan ve açılacak olan Hukuk Fakültelerine bu seçim ortamında kadroları aktarılıyor. Şu ana kadar kuruluşu daha önceden yapılmış olan Rize Hukuk Fakültesine yirmi öğretim üyesi kadrosu, Namık Kemal Üniversitesi Hukuk Fakültesine on sekiz öğretim üyesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi Hukuk Fakültesine on beş öğretim üyesi, Gazi Osman Paşa Üniversitesi Hukuk Fakültesine on dört öğretim üyesi kadroları YÖK tarafından verilmiştir. 100.Yıl Üniversitesi Hukuk Fakültesi başta olmak üzere açılması düşünülen diğer Hukuk Fakültelerinin kadroları da gerekli çalışmalar yapılarak hazırlanmaktadır.

Giresun Üniversitesi Rektörlüğü başta olmak üzere Hukuk Fakültesi açılması çalışmalarına kamuoyu, tüm siyasi partiler şehrimizin ileri gelen iş adamları, Giresun’ un güzide basını ve Hukuk Fakültesinin açılmasına ilgi duyan tüm Giresunlular gelin el ele verelim, Diş Hekimliği Fakültesinin açılmasını hep birlikte nasıl başardıysak, Giresun Hukuk Fakültesinin açılmasını da başarabiliriz. Neden olmasın?

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 588