Bugün: 23.03.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • İki Olay ve İki Devlet Adamı

İki Olay ve İki Devlet Adamı

Yıl 2007,

Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı bir İstanbul Beyefendisi Sayın Erdoğan Teziç.

O zamanın Ana Muhalefet Partisi yöneticilerinin önde gelenlerinden bazıları Sayın Erdoğan Teziç Bey’e giderler; ‘Sayın Başkan’ derler. ‘Lütfedip istifa ederseniz yeni Cumhurbaşkanı atanmadan YÖK Başkanlığı’na Sayın Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer Bey bizim uygun gördüğümüz birisini atar ve 4 yıl daha YÖK bizim kontrolümüzde olur’ derler. Sayın Teziç bu konuyu; ‘Ne siz söylemiş olun, ne de ben duymuş olayım’ diyerek şiddetle tepki gösterir. ‘Böyle bir durum benim devlet ve insanlık anlayışıma hiç uygun olmaz’ diyerek istifa taleplerini geri çevirir.

Sayın Teziç’in böyle bir İstanbul Beyefendisi olduğunu çoğumuz bilmez. Eğer ondan sonra gelen YÖK Başkanı Sayın Yusuf Ziya Özcan Bey’in yaptığı gibi özgürlükçü bir anlayışla üniversitelerde başörtüsünü serbest bırakmış olsaydı, özgürlükçü bir Başkan olarak YÖK tarihindeki yerini daha da iyi alırdı.

Yıl 2015,

Ülkemizde genel seçimler olmuş iktidar partisi çoğunluğu kaybetmiş. Medya yönetiminin en büyük kuruluşu olan RTÜK, iktidarın ileri gelenlerinden bazıları tarafından ele alınarak Başkanı’nın istifa etmesi gereği düşünülmeye başlanmış. Öyle ya, RTÜK’de çoğunluk kaybedilecek ve Başkanı muhalefet partilerinin eline geçebilecek.

İşte bu çalışmaları değerli bilim adamı Sayın Başbakan Ahmet Davutoğlu öğreniyor.

Sayın Başbakan bu düşünceye şiddetle karşı çıkıyor ve RTÜK Başkanı Sayın Davut Dursun Bey’ in istifasını önlüyor.

Uzun zamandır göremediğimiz bu tip devlet adamlığı örneği hepimizin ders alması gereken olaylardandır. Saygılar ve hürmetler Sayın Ahmet Davutoğlu ve Saygılar Erdoğan Teziç Bey.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 667