Bugün: 25.03.2019

Karadoğa Gölet Projesi

Atalarımız; "İş bilenin, kılıç kuşananın" diye çok güzel söylemişler.

Uzungöl turizm alanını, turizm tesislerini ve otelleri gezince bu sözün yerine oturduğunu gördüm. Düşünsenize Karadeniz de dağlar arasında bir köy, tesislerle donatılmış ve orada geceliği 1000 TL’na kadar otel odaları var ve her yer Arap turistlerle dopdolu. Ülkemizin değişik bölgelerinden Uzungöl’e gelip gidenlerin sayısı belli değil. Oteller, ülkemizde turist sayısının az olduğu bu dönemde bile dopdolu. Bizlere bile Uzungöl’ den otelde yer bulabilir misin diyenden geçilmiyor.

Oysa Giresun’ da Uzungöl olabilecek yüzlerce yer var. Bu güzellikler onları insanların hizmetine sunabilecek projeci ve yapımcı olarak Giresun’ a sahip çıkacak insanları bekliyor.

İşte size bunlardan bir tanesi olan Karadoğa Yaylası;

Espiye`ye bağlı Karadoğa Yaylası`na yolculukta yolunuz üzerinde bulunan kayalar görenleri şaşırtıyor. Karadoğa Yaylası yolu üzerinde bulunan ve doğal yollarla oluşmuş Sarıkayalar görenlerin ilgisini çekiyor. Gördüğümüz manzara bizi bambaşka yerlere götürüyor.

Daha sonra, Ericek Köprüsü’nden zorlu yolları geçerek Karadoğa Yaylası’na varılır. Çakıl Deresi üzerinde 300 metreden fazla yüksekliğe sahip olan Sis Şelalesi’nin muhteşem manzarası karşısında çıldırmamak elde değil. Sarıkayalar ve çam ormanları arasında çağlayarak akan Karadoğa Deresi’ne gölet yaparak çam ormanları arasında Uzungöl’ ün yüz katı güzelliğinde bir turizm cenneti elde edilir. Akılbaba Dağı’nın zirvesine doğru ilerleyen Karadoğa Deresi ve ormanlar sizi bu Dünya’dan alıp götürüyor. Yemyeşil vadiler, şırıl şırıl akan dereler, çam ormanları ve çeşit çiçekler arasından geçerek, zirveye çıkabilirsiniz. Yüksekliği 3300 metre olan Akılbaba Dağı’nın zirvesinde Temmuz ayının sonlarında bile kar bulunuyor. Bu yaylalar gerçekten görülmeye değer. Yayla çiçekleri ve özellikle yayla sümbülleri ortama bambaşka bir hava katıyor.

Karadoğa Vadisi’nde daha ilk girişten itibaren Taflancık Şelalesi, Akkaya Yedi Değirmenler, Yeniköy ve Akkaya’daki mağaralar, patlak su, taş başı kuyuları, Bakarcak Kayası, Ericek’teki Kemer Köprü, Sarıkaya, Sis Şelalesi, Karadoğa Ormanı, Kütüklük Mezarlığı ve Akılbaba Dağı gibi aynı güzergâh üzerinde bulunan bu yerler turizm için ideal alanlar. İnsanın ömrüne buralar ömür katar ömür.

Burada en kısa bir süre içinde kapsamlı bir çalışma yaparak mutlaka gölet projesi hazırlanmalı ve uygulanmalı.

Karadoğa Vadisi’nde vatandaşlarımızın söylediğine göre, bölgemizde yaşadığı dahi az bilinen ve kayıtlarda yer almayan birçok nesli tükenmeye yüz tutmuş canlı türleri yaşamaktadır. Yerel olarak Üşek denen (Kafkas leoparı) karaca, dağ keçisi ayı, kurt, kızıl tilki ve vaşağa buralarda vatandaşlarımız tarafından birçok kez rastlanılmıştır. Yine kızıl şahin nesli tükenmek üzere olsa da buralarda uçmaya devam ediyor.

İşte böyle bir cennette, en kısa zamanda yollarının yapılıp güzel bir gölet projesi, turizm tesisleri, oteller, lokantalar, spor alanları ve psikolojik tedavi hastanelerinde buluşma umuduyla…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 971