Bugün: 23.05.2019

Mikro Milliyetçilik

........
Geçen yıl bu günlerde Afganistan’ a bir gezimiz oldu. Kabil başta olmak üzere Pulhumri, Bağlan, Mezar-ı Şerif, Mevlana’nın doğduğu ve babasının harap bir vaziyette olan medresesinin bulundu Belh şehrini gezdik. Bu gezimiz ve araştırmamız 16 gün sürdü Taciklerin reislerinden birinin düğününe katıldık. Düğünde en az beş bin kişi vardı ve aralarında bir tane olsun Peştun yoktu. Bunun sebebini araştırdığımızda Afganistan’ da olan din savaşı değil Mikro Milliyetçilik savaşı olduğunu gördük.

Toplumun yöneticileri bir araya gelemeyecek şekilde Peştun, Tacik, Özbek  ve Türkmen diye gruplara ayrılmışlar. Bu durum Kabil’ de keskin bir şekilde ortaya çıkarken Pulhumri’ de katıldığımız bir düğünde insanların Mikro Milliyetçiliğe aşırı bağlı kalmadan bir araya gelebiliyorlar.  Beni sevindiren tüm bu toplumların ortak paydası Türk sevgisi oldu.

Aynı durum Osmanlı’nın 1800’ lü yıllarından sonraki yapısında da gözlemlenmektedir. Osmanlı tebaası olan Arnavut, Ermeni, Rum, Kürt, Arap gibi gruplar ayaklanmaya başlamışlar. Ne yazık ki Allah hiç birine mutlu bir devlet kurma imkanı vermemiştir. Oysa Osmanlı cihan şumul bir devletti ve sözü dünya devletlerince dinleniyordu.

Bu bağlamda Trabzon ve Ordu gibi büyük şehir olan şehirlerin arasına sıkışmış kalmış Giresun’umuza bir de Mikro Milliyetçilik bela olmuştur. Bir grup Alucra-Şebinkarahisar-Çamoluk halkından bahsederken zannedersin ki onlar Giresunlu değil. Hatta Çamoluklu kardeşlerime Tirebolu-Görele-Eynesil’ de çay yetişiyor ve oralarda özel sektörün çay fabrikaları var dediğimde hayretle karşılamışlardı.

Giresun merkezde öte uşağı sözü genel olarak Armelit Dağı’nın doğusundan bahsedilirken Tirebolu’da da merkez uşağı denirken Giresun’un merkezinden bahsedilir. Bu yapı Giresun’un Giresun Milliyetçiliği etrafında toplanmasını sağlamaz.
 
İstanbul-Ankara –Kocaeli-Bursa ve Samsun gibi şehirlerde bulunan Trabzonlular her seçim dönemi meclise 60-70 Trabzon kökenli Milletvekili gönderirken sadece İstanbul’da 600 bin Giresunlu meclise 1-2 Milletvekili ancak gönderebiliyor.

Eğer biz de Trabzonlular gibi Giresun Milliyetçiliği etrafında birleşip Meclis’e değişik şehirlerden 60-70 Milletvekili ile temsil edilmeye başlarsak cennet Giresun’umuzu refah olarak da cennete çeviririz.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 669