Bugün: 25.03.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • Rektörlük Seçimi Yenileniyor mu?

Rektörlük Seçimi Yenileniyor mu?


Fiskobirlik, Eğribel Tüneli, Liman, Kaleye Teleferik, Çotanak Arena... Temeller atıp kurdeleler keseceğimizi zannederken, maalesef hayallerimizden bir adım bile öteye gidemedik. Bunlarda ne ki, Süper Ligde oynayan bir Giresunspor beklerken, takım küme düştü. Komşularımız sadece futbol ligi olarak değil hizmet ve yaşanabilir iller bazında da süper bir ligde mücadele veriyor. Trabzon büyükşehir tabelasını çaktı, Ordu için yerel seçimde bu iş tamam.

Önceliğimiz neler, nasıl yapabiliriz, nerede hata yaptık, bir adım sonrası ne olabilir gibi sorulara ortak bir akılla yaklaşım, sinerji ve sesli düşünme gibi kavramlar bize oldukça yabancı. Bizim için bir tek realite var o da, kısır, içsel tartışmalar ve ben yoksam yıkılsın anlayışı.

Hiç kimse kusura bakmasın, sallamıyorum, söylediklerimin sapına kadar arkasındayım. Bugün Giresun'da siyasi partiler rakipleriyle olduğundan çok kendi aralarında mücadele içindeler. Hem de ne mücadele, kılıçlar çekilmiş vaziyette. Söylenenlere bakılacak olursa, AK Parti İl Başkanı ve Merkez İlçe Başkanı ha alındı, ha alınacak. Milletvekilleri, İl Başkanı’nın alınması için gece gündüz çalışıyorlarmış. Üniversite desen, tam bir savaş alanı.

YÖK ve Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından atanmış olmasına rağmen, hiç bir milletvekili Sayın Rektör'e tebrik ve hayırlı olsun ziyaretinde bulunmamışlardır. Ne bitmez rektörlük sevdasıymış bu. Yok, gardaşım yok, amaç rektör değil, bazıları kendilerine emir eri arıyor. Erzincan ve Bayburt Üniversitesi rektörlerinin yaşadıkları trajedi kimsenin umurunda değil.

 Bugünlerde gündem Danıştay’da devam eden rektörlük seçimi davası. Öyle ki birileri elinde evraklarla geceleri ev ziyaretlerinde bulunuyormuş. Ne imiş efendim Rektörlük seçimini yenileyip, Rektör Hanımı göndereceklermiş. Yazık ki ne yazık.  Giresun'un böyle boş işler için harcayacak ne emeği - enerjisi, ne de beş kuruşu yok. Bu noktada emek ve enerji kullanılacaksa,  rektörlük seçimi sürecinde kaybedilenlerin telafisi ve üniversitemizin gelişmesi için kullanılmalıdır. Bakın hâlâ Tıp Fakültesi’nin hastanesi yok.

Beyler, dost acı söyler. Lütfen Giresun'u sahildeki komşularımız Ordu ve Trabzon'la kıyaslama hatasına düşmeyelim. Daha önce de söylediğim gibi onlar süper ligde, biz ise klasmandayız. Pekâlâ, Giresun’u klasmanda kıyaslayacağımız iller hangileri mi? Sakın ola Gümüşhane demeyin. Zira Gümüşhane Üniversitesi'nin sadece öğretim üyesi sayısı yaklaşık 200. Yani bugün Gümüşhane Üniversitesi'nde rektörlük seçimi yapılsa yaklaşık 200 öğretim üyesi oy kullanacak. Giresun Üniversitesi'nde en son yapılan rektörlük seçiminde 80 - 90 öğretim üyesi oy kullanmıştı.

Fazla söze gerek yok. Bu güzelim Giresun'a bir şeyler yapmak istiyorsanız - bir demet istemiyoruz - sadece ve sadece bir gül dalı vermek istiyorsanız, enerjinizi nafile işler peşinde harcamanıza gerek yok.  Yapılması gereken;   önceliğimiz neler, nasıl yapabiliriz, nerede hata yaptık, bir adım sonrası ne olabilir gibi sorulara ortak bir akılla yaklaşım,  sinerji ve sesli düşünme gibi kavramlara günlük ve siyasi hayatımızda az da olsa yer vermektir.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ