Bugün: 23.05.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • Sisdağı Kayak Merkezi Projesi

Sisdağı Kayak Merkezi Projesi

Bir gün, Mevlana Hazretleri Konya sokaklarında gezerken yanına yaklaşan bir şahıs; `Ben az önce Şems Hazretleri`ni gördüm` demiş.

Mevlana Hazretleri’ de bu müjdeyi veren kişiye 5 kese altın vermiş. Daha sonra o müjdeyi veren kişi ben yalan söylemiştim demiş. Mevlana Hazretleri ise; `Evlat biz onun yalanına beş kese altın vermişiz, gerçeğine ise canımızı veririz` demiş.

Son günlerde, Giresun yerel basınının ikazları ile siyasilerin proje açıklaması bana bu fıkrayı hatırlattı. Her ne olursa olsun Kümbet, Bektaş, Karadoğa, Sisdağı, Gölyanı, Alucra Ormanları, Kurtbeli ve Karagöller gibi sayısız doğa harikaları, bunun yanında deniz, ada, plaj ve kale gibi güzel turizm alanları olan Giresun bir cenneti andırmaktadır. Bu güzelliklere gerek gerçek ve gerekse hayali proje üreten herkesin başımız üzerinde yeri vardır.

Yaylaların kapısı olan Sisdağı, uluslararası platformda kayak sporu, kayak sörfü, çim kayağı, yamaç paraşütü, sağlık tesisleri( ruh ve sinir hastalıkları hastanesi), spor tesisleri ve diğer turizm alanlarında çalışma yapılabilecek güzellikte bir turizm merkezidir.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğünün 20/09/2005 gün ve 138177 sayılı yazısı ile çığ etüdü başlamış olup 22/08/2006 tarihinde Afet İşleri Genel Müdürlüğünce çığ etüt raporu onaylanarak Turizm Bakanlığı’na gönderilmiştir.

Sis Dağı, Giresun’a bağlı Görele, Eynesil, Çanakçı ilçeleri ile Trabzon’a bağlı Şalpazarı ve Beşikdüzü ilçeleri halkının ortak yararlandığı yayla ve mesire yeri olup, Eynesil ve Şalpazarı ilçeleri arasında, Trabzon G42-a2 ve G42-a3 paftalarında yer alan C statüsünde Milli Park’ dır. Dünyada sahile en yakın 2200 metreden deniz seyredilerek kayak yapılabilecek tek yerdir. Çığ etüdünden sonra bir grup mühendis ve çalışma ekibi ile Sisdağı kayak merkezi ve teleferik projesini oluşturduk.

Projenin birinci ayağı sahilden Dizgineye teleferik ve Dizgineye otel, lokanta, kafe, dinlenme tesisleri ve spor tesisleri yapımı.

Projenin ikinci ayağı Dizgine- İnişdibi arasına teleferik hattı.

Projenin üçüncü ayağı İnişdibi- Sisdağı teleferik hattı.

Projenin dördüncü ayağı Sisdağı kayak merkezi, turizm tesisleri ve spor tesisleri.

Projenin beşinci ayağı Sisdağı- Çanakcı teleferik hattı.

Ancak bu güne kadar hazırladığımız projeyi sahiplenen yetkili bir kimse olmadığı gibi ne yaptınız diye Rus yatırımcılardan başka soran da olmamıştır.

Oysa Sisdağı Projesi, az gelişmiş bölgelerin ekonomik ve sosyal gelişmişlik platformunda iyi seviyelere gelebilmeleri için yapılması gerekli yatırımlar adına başlatılması gerekli bir projedir.  Burada kayak merkezi yapmaya müsait alanlar mevcuttur. Bu bölgeye Kayak Merkezi yapıldığı takdirde sahilden yaylalara kadar bir gelişim ortaya çıkacaktır. Turizmin canlanması ile ülke ekonomisine katkı sunulurken, yörede yeni iş sahaları açılarak tersine göçün başlaması sağlanacaktır.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1020