Bugün: 25.03.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • Taşeron İşçiler Aman Dikkat!

Taşeron İşçiler Aman Dikkat!


26 Mart tarihli yazımda “Evet, taşeron işçilerin artık kadroya geçebileceklerinin müjdesini verebiliriz. Zira Karayolları Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışan yaklaşık on bin taşeron işçinin, mahkeme kararı gereği kadroya geçiş süreci tamamlanmak üzere. Ulaştırma Bakanımız Sayın Binali YILDIRIM’ın, Sayın Başbakanımızla yapmış olduğu görüşmeler doğrultusunda, YOL-İŞ Sendikasının da desteğiyle Karayolları Genel Müdürlüğü bünyesindeki taşeron işçilerin kadroya geçirilmesine ilişkin yazı, onay için Maliye Bakanlığına gönderilmiştir.   Bu sürecin son basamağı olan Maliye Bakanlığının onayı ile bundan sonra bütün taşeron işçi gardaşlarımız geçici işçi statüsünde çalışarak, ikinci skaladan maaş alacaklardır ”  demiş, yani taşeron işçilerin kadroya geçeceklerini belirtmiştim.

Son yıllarda kamu kurumları özellikle temizlik ve güvenlik işlerini hizmet satın alımı yoluyla taşeron firmalara vermektedir. İş güvenliği, örgütlenme, sendikal haklar gibi hiçbir özlük hakkı ve iş güvencesi olmayan,  kısaca kanuni kölelik olarak ifade edebileceğimiz taşeron işçiliğinin özellikle devlet eliyle tesis edilmesinin önüne geçilmelidir. Devletin bizzat kamu çalışanlarıyla vereceği hizmeti sunan taşeron işçiler, İş mahkemelerince verilen yargı kararları da dikkate alınarak bir an evvel kadroya geçirilmelidir.

Önümüzdeki hafta kamu çalışanlarına verilecek zam konusunda hükümetin sendikalarla masaya oturacak olması, taşeron işçiler için de önemli bir fırsat. Emeğin konuşulduğu bir masada taşeron işçilerin durumlarının da gündeme taşınması, sorunun çözümü için yeni zeminler oluşturulmasını sağlayacaktır.

Taşeron işçilerin kadroya geçmesiyle ilgili olarak Karayolları Genel Müdürlüğünün Maliye Bakanlığına gönderdiği yazı, üzülerek ifade ediyorum ki maliye bürokrasisi tarafından bekletilmektedir.  Bu noktada oluşturulacak yeni zeminler bu sorunun çözümüne şüphesiz katkılar sağlayacaktır. Ben bürokrasiyi bilirim. Bekletilen yazıların takipçisi ve ısrarcısı olmayınca yürümesi mümkün değildir. Şayet bu yıl içerisinde Cumhurbaşkanlığı seçimi yapılmazsa taşeron işçilerin sorunlarının çözümü zora girecektir. Dolayısıyla defaatle ifade ettiğim üzere, taşeron işçi gardaşlarım birlik ve bütünlük içerinde organize hareket etmelidir.

Yasalar çerçevesinde gerek iktidar gerekse muhalefet bütün siyasi oluşumlarla temasa geçilmelidir. Hükümet nezdinde üst düzeyde temaslarda bulunulmalıdır. Başta TÜRK-İŞ olmak üzere tüm sendikaların desteği sağlanmalıdır. Gerek siyasi gerek sivil toplum kuruluşlarının destekleri olabildiğince sağlanarak oluşturulacak geniş bir platform ile sadece ve sadece yasalar çerçevesinde verilecek mücadele, bu haklı davalarında taşeron işçilerin yüzlerini güldürecektir.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ