Bugün: 23.05.2019

Tirebolu Limanı’na Darbe!

Epey zamandır yazı yazmaya ara vermiştim.

Siz değerli okurların talebi doğrultusunda karınca kararınca güzel şehrimize katkıda bulunabilmek ve değerli hocam Zeki AL Bey’in ‘Proje Bankası Topşir’ sözünü doğrulamak için, düşünmüş olduğumuz projeleri teker teker yazmaya Allah’ın izniyle karar verdim.

Bugün Avrupa`dan yapılan ithalat ve ihracat için İran gemileri Süveyş Kanalı’ndan geçerek İran`ın Bender Abbas Limanı’na gidiyor. Oradan Dubai’ye geçiyor ve Dubai’den sonra Avrupa ülkelerine doğru yol alıyor. Bu yolculuk ise en az 35-40 gün sürüyor. Oysa Romanya’dan veya Rusya’dan Tirebolu Limanı’na indirilecek mallar Tirebolu-Gümüşhane-Erzincan demiryolu üzerinden İran’a oradan da diğer Türk Devletlerine hatta Hindistan ve Pakistan’a bağlanırsa Tirebolu’nun ve tüm Giresun’un kaderi olumlu yönde değişecektir. İşte o zaman kimse; ‘Giresun, Trabzon’la birleşsin veya Ordu’yla birleşsin’ diyemeyecektir. Çünkü o gün Giresun, Büyükşehir olmuş olacaktır. Nüfusu da milyonları bulacaktır.

Tirebolu Limanı’ndan 800 km uzakta olan Tebriz’e bağlanacak tren yolu ile Avrupa’dan mal sevkiyatı ise 5 gün ile 15 gün arasında sağlanır. Bu durum, ticari ulaşım için büyük bir devrimdir. Aynı şekilde sadece İstanbul Limanı ile Tirebolu Limanı arası uzaklıkta 800 km olduğundan; hem İstanbul Limanı’nın yükü azaltılmış olur, hem de İran, Afganistan, Türkmenistan, Özbekistan, tüm Orta Asya, Hindistan ve ayrıca Pakistan’ın büyük bir kesimine ulaşım ve nakliye kolaylığı sağlanır. Zaten 100 yıllar boyunca Çin, Orta Asya, Afganistan ve İran’dan başlayıp Gümüşhane’den Karadeniz’e ulaşan tarihi ‘İpek Yolu’ geçtiği şehirlere uzun yıllar refah getirmiştir.13. yüzyılın ünlü seyyahı Marko Polo’nun verdiği bilgilere göre de; kervanlar,  Karadeniz’den hareket ederek, Gümüşhane, Erzurum, Van, Nişabur ve Bedahşan’a veya Kâbil ve Gazne üzerinden Hint limanlarına ulaşmaktadır.

3194 Sayılı İmar Kanunu’na uygun olarak Tirebolu Balıkçı Barınağı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı; Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü’nün 19/06/2012 tarih ve 9515 sayılı yazısı doğrultusunda kurumların olumlu görüşü alınarak 15/01/2013 tarih  ve 875 sayılı işlem ile onaylanan Tirebolu Limanı planı ne yazık ki Tirebolu Çevre ve Turizm Derneği tarafından Ordu İdare Mahkemesi’ne açılan dava neticesinde 09/07/2014 tarihinde yürütmeyi durdurma kararı ile durdurulmuştur. Durdurma kararı bana göre Mahkeme’yi takip eden olmadığı için böyle çıkmıştır.

Tirebolu Limanı’nı durdurmak için dayanak bulamayan Mahkeme, dava konusu imar plan değişikliğinin trafik yoğunluğunun artması, gürültü ve çevre kirliliğine neden olması, sit alanında yer alan tarihi kalıntıların olumsuz etkilenmesi gibi basit gerekçeler oluşturmuştur. Bu kararı verenler Trabzon Limanı’nın Trabzon Kalesi’nin yanında olduğunu elbette biliyorlardır! Bu konuda olması gereken Giresun’un, özellikle Tirebolu’nun siyasi elitlerinin Mahkeme’yi takip etmeleri ve yürütmeyi durdurma kararına itiraz etmeleri gerekirdi. Ancak bu kararı takip eden olmamıştır. Eğer bu karar hep birlikte çalışılıp iptal ettirilmezse Giresun’a ve özellikle Tirebolu’ya yazık edilmiş olur. Bugün Tirebolu Limanı ve Çin’e kadar uzanan demir yolu ağı bölgemizi cennete çevirir cennete.

Gerek Tirebolu, gerekse Giresun’un sahil ilçeleri, gelişmeye ve büyümeye uygun alanlara sahiptirler. Yeter ki Giresun halkı ve Giresun siyasileri küskünlükleri ve dargınlıkları bırakıp birbirlerini ötekileştirmeden el ele vermeyi bilsinler. Böyle bir anlayış herkesi birbirine kenetler ve Giresun’la birlikte tüm Giresunluları büyütür, yüceltir ve onurlandırır.

Eğer Giresun’ un Büyükşehir olmasını istiyorsak, Tirebolu Demiryolu için diğer gündemlerimizi kapatalım ve hep birlikte bu projenin gerçekleşmesi için uyku uyumayalım. Bir nefer olarak buna şahsım adına hazırım.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1013