Bugün: 23.05.2019

Uzlaşma Şart


1960 ve 1970’li yıllarda Adalet Partili Hayrettin ve Nizamettin Erkmen kardeşlerle, CHP Milletvekili Sayın M. Kemal ÇİLESİZ’in uzlaşmaları sonucu Giresun;  kâğıt fabrikasına, Fiskobirlik Genel Müdürlüğüne ve limana sahip olmuş,   hatta havaalanı yapımı için Teyyaredüzü’ndeki askeri birlik bile kaldırılmıştı.  Anavatan Partisi İktidarının ilk döneminde kavgasız bir ortam olmasından dolayı önemli hizmetler yapılsa da,  ileriki süreçlerde içsel çatışmalardan dolayı hizmetler sekteye uğramıştı.

Komşu il Trabzon’da parti ve kişisel ihtiraslar değil,  ön planda hizmet tutulduğu için Üniversite ve havaalanı büyümüş, tersane yapılmış,  her türlü sportif etkinliğin yapıldığı olimpiyata ev sahipliği yapılmış,  bunun yanı sıra yasalara uygun olmamasına rağmen deniz doldurularak dünya standartlarında stat, spor ve sosyal tesislerden oluşan bir kompleksin yapımı devam etmektedir.  Trabzon Belediyesi iktidar partisine mensup olmamasına rağmen, merkezi yönetimden en büyük maddi desteği, Sayın Faruk ÖZAK’ın Bayındırlık ve İskân Bakanlığı yaptığı dönemde almıştır.

Biraz daha doğuya gittiğimizde Rize;  tersane ve barajlar yapılmış,  afetle ilgili bütün problemleri çözülmüş, TOKİ vasıtasıyla modern şehirler kurulmuş,  bizim üniversitemizle aynı dönemde kurulmasına rağmen öğrencilerinin Rize’de eğitim gördüğü Tıp Fakültesi açılmıştır.  Durun daha bitmedi,  daha da önemlisi Karadeniz’e inecek demiryolunun da temeli olarak düşünülen Rize’yi Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerine bağlayacak olan Rize – İspir – Erzurum karayolundaki 2600 rakımlı Ovit Dağı Tünelinin temeli 13 Mayıs’ta bizzat Sayın Başbakanımız tarafından atılacaktır. Gidiş ve geliş yönünde iki tüp olarak yapılacak tünel,   yaklaşık 15 km uzunluğu ile Ülkemizin en uzun,  Dünyanın ise dördüncü en uzun tüneli olacaktır.

Diğer bir komşu ilimiz Ordu’nun her dönem kabinede bir Bakan’ı olduğu gibi,  bu dönem iki Bakan’la temsil edilmesi aldığı hizmetlerden söz etmeye gerek bırakmamaktadır.

Orduspor ve Trabzonspor Süper Lig’de son derece başarılı bir sezon geçirirken, Rizespor ise Bank Asya Ligi’nde şampiyonluk mücadelesi vermektedir. Komşu illerimizin bu başarılarının altında, iktidarıyla muhalefetiyle hizmet eksenli uzlaşma kültürü yatmaktadır.

Fazla söze gerek yok. Kişisel gayretleriyle bir yerlere gelme başarısı göstermiş, ülkemiz adına marka değeri taşıyan Sayın Enver YÜCEL, Öner HEKİM,  Bahat Grubu, TİTANİK Oteller Zinciri, Sayın Burhan KARA, İbrahim ÖZDEMİR, Murat ÖZKAN, Rasim ZAİMOĞLU, Hasan SÖNMEZ gibi eskisiyle yenisiyle işadamı, siyasetçi, bürokrat, akademisyen dahası Giresun için kaygı duyan bütün Giresunluların paydaş olduğu bir uzlaşı platformu,  bizlere sadece kaybettiklerimizi kazandırmayacak, hayallerimizi de yükseltecektir.

İnanıyorum ki Giresunludan yetki alan güç sahipleri ve kanaat önderleri,  bu uzlaşı platformunu bir an önce tesis etmenin gayretinde olurlar. Zira hiçbir şey için, henüz geç kalınmış değildir.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ