Bugün: 23.03.2019

Yerel Seçime Doğru Giresun


Ne de olsa emekliyiz, biraz tadını çıkaralım deyip geçtiğimiz haftayı Giresun'da geçirdim. Yerel idi, genel idi, yok efendim rektörlük seçimiydi... Anlaşılan o ki Giresun sandığa iyice ısınmış. Zira Giresun siyaseti, 2014 Mart’ında yapılacak yerel seçimlerin havasına şimdiden girmiş görünüyor. Hâl böyle olunca bizde, Piraziz'den Eynesil'e kadar sahil koridorunu görelim dedik.

Piraziz'de, göstereceği aday kim olursa olsun, Belediye Başkanlığı’nı AK PARTİ kazanır.

Bulancak'ta AK PARTİ seçime mevcut Başkan’la girerse Belediye Başkanlığı’nı kaybeder. Dolayısıyla Bulancak'ta aday değişikliği AK PARTİ açısından olumlu olacaktır.

 

Giresun Merkez'de Sayın Kerim AKSU'nun birinci rakibi yine kendi partisinden gibi görünüyor. AK PARTİ'den Sayın Ali TEMUR ve Ayhan AKTEN, MHP'den ise Sayın Ali KARA ve Ergün ÖZDEMİR, Sayın AKSU'nun sandıktaki rakipleri olarak görünüyor. 

 

Keşap'ta Belediye Başkanlığı yarışı AK PARTİ ve MHP arasında geçer.

 

Espiye'de usta siyasetçi Sayın İbrahim ÖNAL halkla kurmuş olduğu iletişimini seçim sandığına kadar taşıyabilirse, Belediye Başkanlığı şimdiden hayırlı olsun.  

 

 

Yağlıdere'de Başkanlık yarışı AK PARTİ ve eski Başkan Sayın Şevket KAYA arasında geçer.  

 

Tirebolu'da mevcut Başkan’ın birinci rakibi yine kendi partisi olacak. AK PARTİ Sayın Hüseyin DOST'un adaylığında birleşerek seçime girerse, Tirebolu Belediyesi'ni alabilir. Ancak AK PARTİ' nin Sayın DOST'u aday göstermemesi, Tirebolu Belediye Başkanlığı’nı MHP'ye bir adım daha yaklaştıracaktır.

Görele'de AK PARTİ İlçe Başkanı Sayın Tolga ERENER aday gibi. MHP tabanı Görele'de adaylık için İlçe Başkanı ve Sayın Ömer ODABAŞ'ın isimlerini zikrediyor.

Gelelim Eynesil'e. Başta AK PARTİ’liler olmak üzere mevcut Başkan’dan herkes dertli mi dertli. Fakat aday konusuna gelince herkes; “Benim adamım aday olmayacaksa mevcut Başkan’la devam” diyor. Bana göre; YİBO'nun açılması, Kapalı Spor Salonu, Anadolu Lisesi, İmam Hatip Lisesi'nin onarımı ve açılan pansiyonu,  Eynesil Lisesi'nin Çok Programlı Lise’ye dönüştürülmesi, Anaokulu, eğitim donanımı ve bilgi teknolojilerinin yanı sıra Eynesil’e sahildeki dolgu alanının kazandırılması gibi hizmetlerinin yanında üniversite ve Ankara deneyimi de düşünüldüğünde, AK PARTİ Sayın Ahmet BAYRAM'ı aday gösterirse seçimi tartışmasız kazanır. Aksi takdirde MHP'den potansiyel aday, Sayın Halil CANSIZ'ın halka yakınlığı sandığı ısıtacak gibi.

 

Belen Köyü'nün katılımıyla Belediyeliğini koruyan Ören Beldesi en heyecanlı seçim bölgesi. Zira Ören Halkı mevcut Başkan’a olan öfkesini; “Bizi bu hallere düşürdü” sözleriyle ifade ediyor. Mevcut adaylar arasında Eski Başkan Sayın İsmet KART gücünü hâlâ koruyor.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ