Bugün: 25.03.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • Yumruklarımızı Değil; El Sıkalım

Yumruklarımızı Değil; El Sıkalım


Merhum Necmettin ERBAKAN Hocamız 1969 yılında Konya’dan yalnız başına yola çıkarken, oluşturduğu siyasi anlayışın bu ülkeye şu an itibariyle;  2 Cumhurbaşkanı, 4 Başbakan ve onlarca bakandan oluşan seçilmiş yöneticiler yetiştireceğine belki kendileri de inanmamışlardı. Bu ülkenin en büyük sivil toplum örgütü olan Milli Görüş, ülke geneli kadar belediyecilikteki yaklaşımlarıyla da devletin güler yüzüne muhtaç halkın sadece oylarını değil, takdirlerini de kazanmıştır. Bu süreçte Anadolu’nun onlarca yıldır sadece konuştuğu, adeta şehir efsanesine dönen güçlü projeleri hayata geçirilirken, ne var ki Merhum ERBAKAN’ın rahle-i tedrisatından geçtiklerini ifade eden AK Parti Giresun Milletvekilleri,  adeta insan kıyma makinesi gibi çalışmışlardır.

2003 yılından bu yana şöyle bir göz atacak olursak; Sayın Ali TEMUR ve ekibi, Hasan AYDIN, Hasan SÖNMEZ, Hurşit YÜKSEL, Kemal GEMİCİ, onlarca encümen ve bürokratın esamesi bile okunmuyor.

Son tango evlere şenlik Giresun Üniversitesi. Rektörlük seçimi sonucunda her üniversitede olduğu gibi bizim üniversitemizden de 6 isim YÖK’e gönderildi.  Bu noktada insan kıyma makinesi devreye girerek Rektörlük seçiminde en çok oyu almış ilk 2 sıradaki isimleri biçti. Öğretim üyelerinin % 70’lik iradesi yok sayılarak 3. sıradaki isim liste başı olarak Cumhurbaşkanlığı Makamına sunuldu. Bu arada insan kıyma makinesi yine devreye girerek kendilerine yakın olduğunu ifade ettikleri, rektörlük seçiminde 2 oy alan arkadaşı sahneye çıkardı. Öyle ki prosedür gereği YÖK’ün 6 aday mecburiyeti olmasaydı, malum arkadaşın alacağı oy 0’dı. Sahne alan bu arkadaş Rektörlük koltuğunu hakkaniyetsiz bir şekilde tam 1,5 yıl işgal etti. Ama görmezden gelinen bir nokta vardı ki, hakkaniyetin olmadığı yerde enaniyet hüküm sürer.

İnsan kıyma makinesi şimdilerde de, Cumhurbaşkanlığı makamınca atanmış yasal Rektörü devirmenin planlarını yapmaktadır. Ancak Giresun’daki AK Parti teşkilatları Rektöre karşı savaşın Giresun’ a ihanet olacağı düşüncesiyle, Sayın Rektörün yanında yer almışlardır. Bu tür didişmelerden yorulan Giresun halkı da doğru olan davranışı göstererek, Sayın Rektörün yanında yer almıştır.

Bu arada Giresun Üniversitesi’nde en büyük sayısal çoğunluğa sahip Eğitim Bir – Sen Giresun Şube Başkanı Sayın Mustafa ÖZ ve yönetimi,  biran önce Sayın Rektörü ziyaret ederek katkılarını ve Giresun için beklentilerini ortaya koymalıdırlar. Giresun Üniversitesi’nde Rektörlük mücadelesi artık bitmiştir. Sorgulanması gereken nokta sadece Giresunluyu yok etmek için çalışan bu insan kıyma makinesinin, niçin Giresun’un menfaatlerini korumak için çalışmadığıdır. Bu durum Karadeniz sahil yolunu hayata geçiren ve Giresun’da % 64 oy alan AK Parti’nin demokrasi anlayışına gölge düşürmektedir.

Yapılması gereken tek şey, Sayın Rektörü tebrik ederek, Tıp Fakültesi’nin biran önce Giresun’a kazandırılmasına katkıda bulunmaktır. Sözün özü yumruklarımızı değil; el sıkalım.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ