Bugün: 28.02.2020
  • Ana Sayfa
  • »
  • Bir Adaylık Teklifi Hikâyesi

Bir Adaylık Teklifi Hikâyesi

1987 yılı genel seçimleri yaklaşıyordu. Cuntacıların etkisi gittikçe zayıflıyordu.

Anavatan Partisi (ANAP) yıldızı en fazla parlayan parti idi. Halkçı Parti (HP) ikinci sırada idi. Genç ve dinamik, kabına sığmayan bir parti vardı:

Refah Partisi, (RP)…

Partiler harıl harıl aday arayışında idiler.

ANAP’ın korkulu rüyası RP idi. Bu partinin tabanını yok etmek için çeşitli hileler uyguluyorlardı. Bunlardan birisi de kilit isimlere adaylık teklifi yaparak tabanı eritme politikasıydı.

Söz gelimi o günkü RP İstanbul İl başkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İl yöneticilerine, yani bizlere de çeşitli yollarla teklifler geliyordu. O günlerde RP’nin oyu da yüzde 4-5 bandında gözüküyordu. Aracılar şunu söylüyorlardı:

-Siz böyle gece gündüz durmadan çalışıyorsunuz. Derdiniz nedir? Bu oy oranı ile seçilmeniz imkânsız. Gerçekleri görün, boşuna akıntıya kürek çekmeyin. Gelin ANAP’a seçilmeniz garanti olan sıralar sizi bekliyor. Milli Görüşçüyüz mü diyorsunuz, girin meclise, hangi fikirleri savunacaksanız savunun. Zaten biz de Milli Görüşçüyüz. Akıllı olun akıllı!..

Yani bugün oynanan oyun o zaman da aynen uygulanıyordu.

Bizlerin cevabı ise şu oluyordu:

-Biz Milli Görüşçüyüz. Bizim bir davamız var. Siz batıcı, liberal ve kapitalist bir partisiniz. Sizin içinizde olursak bu vebalin altından kalkamayız. Bizim partimiz belli, liderimiz bellidir. Oy oranımıza gelince; biz oy oranı ile hiç ilgilenmeyiz, ama şunu biliriz ki istikbal Milli Görüşündür…

Hayrettir ki o gün bu görüşleri savunanların kahir ekseriyeti, bu gün benzer bir oyunun içinde olarak katmerli veballere girmekte bir beis görmemişlerdir.

Sonradan duyduk ki, adaylık teklifleri sadece bize yapılmamış. Siyasi yasakları devam etmekte olan Erbakan Hocamızın etrafındaki isimlere de bu cazip teklifler yapılmış.

Bu teklifi alanlardan biri de, MSP’de Hocamızın çok yakınlarında yıllarca milletvekilliği yapmış olan L.G. imiş.

Teklifin cazibesi de, meclise girip Milli Görüşü savunabilme sözü imiş. Koşarak Hocamıza gelmiş ve demiş ki:

-Hocam ANAP’tan böyle böyle bir teklif aldım. Biliyorsun ben sizin yanınızdayım ve Milli Görüşçüyüm. Seçilip meclise girince Milli Görüşü meclise taşımış olurum. Ne dersiniz?

Bekliyormuş ki, böyle güzel bir teklif karşısında Hocamız ona diyecek ki:

-Tebrik ederim. Hemen kabul et ve seçil. Hadi bakalım!..

Ama Hocamız ona manalı manalı bakmış ve demiş ki:

-Hımmm! Bana bak, bunlar sende ne yamukluk gördüler de böyle bir teklif yapabildiler! Kendine gel! Kendini düzelt!

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1163