Bugün: 02.12.2020
  • Ana Sayfa
  • »
  • Bütçenin Kaynağı - Rantiyenin Kaymağı

Bütçenin Kaynağı - Rantiyenin Kaymağı

Yaklaşan seçimler için liderler sokağa indiler.

Suni gündemlerle milletin gerçekleri görmesini engelleyip dikkatleri yine hep başka taraflara çekmeye çalışıyorlar.

Bir kaynak tartışması başlattılar ki, görenler sahici zanneder.

CHP, harcama gerektiren bir yığın seçim vaadinde bulunurken, AKP bu vaatlerin gerektirdiği 150 milyar liranın kaynağının olmadığını iddia ederek, güya dürüstlük tavırları gösteriyor. Kaynak konusunda birbirlerini köşeye sıkıştırma oyunlarını öyle ustalıkla oynuyorlar ki, millet de gerçekten bütçede başka kaynak yok zannetmeye başlıyor.

Yapılan vaatlere baktığınızda memura ve emekliye 2 maaş ikramiye gibi kıymıntı iyileştirmeler olduğunu görürsünüz.

Biz Milli Görüşçüler iyi biliriz, bütçede o kadar çok kaynak var ki!..

Aslında bu bilgileri iktidar da meclis içi muhalefet de çok iyi bilmelerine rağmen, kesinlikle uygulayamazlar. Çünkü hepsi de hayatiyetlerini rantiyecilere borçludurlar. Bilmek ayrı şey, uygulamak ayrı şey.

Milli Görüşüm koalisyon ortağı olduğu 11 aylık dönemde uygulamaya soktuğu kaynak paketleri ve Kamu Tek Hesabı (Havuz Sistemi) Türkiye’nin çehresini nasıl birden bire değiştirmişti, o dönemin sanayicisi, işçisi, çiftçisi, emeklisi ve esnafı çok iyi bilmektedirler.

Mesele basitti, rantiyecilerin hortumunu kesip bütçe gelirlerini halkın cebine akıtmak. Rantiyecinin kaymağını kesmek, bir nevi bütçe kaynağı oluşturmak demekti. Yeni vergi koymadan, yeni zam yapmadan, yeni borç almadan…

Dikkatlerden kaçmamıştır, AKP’nin iktidara geldiğinde ‘Acil Eylem Planı’na aldığı Kamu Tek Hesabı uygulamasını bir türlü yürürlüğe sokmamıştır.

Neden?

Çünkü onların iktidar olmasını sağlayan formülleri üreten iç ve dış rantiye çevreleri idi. Bu çevreler buna müsaade edemezlerdi. Etmediler. Bundan dolayı faiz düzeni aynen devam etti. Bun dan dolayı borçlanma aynen devam etti. Bundan dolayı maaşlar, ücretler, artmadı, gelir dağılımı iyice bozuldu. Bütçelerde ödenen faizleri toplarsak 600-700 milyar lirayı aştığını görürüz. Bundan dolayı bütçeden aslan payını rantiyecilerin iç ve dış temsilcileri olan bankalar aldı. 13 yıllık istatistiklere bakın, en çok parayı hangi sektör kazanmış? Olay hemen anlaşılır.

Kamu Tek Hesabı’na geçilmediği gibi bir israf ve lüks ekonomisi uygulamaya sokulmuş. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet sözcüsü Bülent Arınç ise “israf olmasaydı vergi toplamaya gerek kalmazdı” gibi bir vecizeyi de köşesine çekileceği zamanın yaklaştığı günlerde açıkladı. Hem rantiyeciye olağanüstü kazançlar aktaracaksınız, hem de lüks ve israf ekonomisi uygulayacaksınız. Yani kaynakları kaymağa harcayacaksınız. Arkasından da kaynak edebiyatı ile milleti şaşırtmaya çalışacaksınız.

Sonra da çıkıp, Türkiye’de açlığın ve sefalet sınırlarının yukarılara çıktığına, işsizliğin arttığına, gelir dağılımındaki adaletsizliğe şaşacaksınız! Peki Milli Görüş’ün dışındaki bir başka parti iktidara gelse durum değişecek mi?

Asla değişmez!

Çünkü onlar da batıcı, onlar da Amerikancı, onlar da faizci!

Sadece horoz dövüşü ile milletin dikkatlerini kendi üzerlerine çekmeye çalışıyorlar.

Hepsi de bütçe kaynağı olarak borçlanmayı, vergi artışını, servetleri satmayı ve zam yapmayı düşünürler. Rantiyenin kaymağını kesmeyi bilseler bile yapamazlar.

Bir husus daha var:

1996-1997 yıllarında başarıyla uygulanan Kamu Tek Hesabı herkesin takdirini kazanmıştı. Aslında bir büyük bomba daha patlatılacaktı.

Nasıl mı?

“Allah Dostu Erbakan” kitabımızda Muhterem Fehim Adak Bey’in hatıraları dikkatlice okunursa anlaşılacaktır. Çarpık banka ve kredi sistemi ele alınmıştı. Bu konuda düzenlemeler yapılacaktı.  Karşılıksız ve tamamen sanal olarak ürettikleri misli misli paraların ekonomi üzerindeki olumsuz etkileri, bu yolla iç ve dış rantiyecilere aktarılan büyük ‘kaymaklar’ın önü kesilecek ve denk bütçede büyük bir başarı daha kazanılacaktı.

Bazılarının Milli Görüş mensuplarının bu işten hiç haberleri yokmuş gibi ağız dolusu iftira ettikleri bu konunun ele alınıp düzenlenmesi için vakit yetmedi.

Kaynak konusunda tereddütleri olanların Milli Görüş tarihini dikkatlice okumalarını ve bütçenin ne büyük kaynaklarının bulunduğunu anlamalarını dileriz.

Milletimize de diyeceğimiz şudur:

Suni didişmeleri izleyip çaresiz olduğunuzu sanmayın!

Bu sefer bari aldanmayın!

Milli Görüş, yani Saadet Partisine dikkat edin!

İŞTE SİZE KAYNAK

Görmek ister misiniz,
Bütçenin kaynağını?
Kesin de bakın hele,
Rantiyenin kaymağını!

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 951