Bugün: 24.01.2021

Erbakan`ı Anlamak

Vefatının 6. yılında ‘Erbakan’ı Anma Haftası’ bütün dünyada yapılan etkinliklerle sona erdi.

Bizim penceremizden baktığımızda yaklaşık 1 ay süren bu zaman diliminde, âcizane 20 ayrı yerde yapılan seminer, panel, konferans, televizyon programı gibi etkinliklere katılarak üzerimize düşen görevi yapmanın gayretinde olduk.

Allah rahmet eylesin, Erbakan Hocamızı andık, ama anlayabildik mi?

Niçin ömrünü, mesleği olan makina-motor mühendisliğine değil de, siyasi mücadele alanına tahsis etti?

Onun bu ümmet için yapmış olduğu görev konusunda bir kaç cümlelik bilgiyi bu yazımızda paylaşmak istiyoruz.

4 yıl önce çalışmaya başlayıp 2 yıl önce kitaplaştırarak hizmete sunduğumuz ‘Allah Dostu Erbakan’ kitabımızda teferruatlıca yazdığımız gibi, onun siyasete girmesi kendi tercihi değildi. Kitap tetkik edildiğinde görülecektir ki:

Süleyman Arif Emre, Merhum Prof. Dr. Osman Öztürk, Doç. Dr. Nedim Urhan, Prof. Dr. Mustafa Cevat Akşit, Abdurrahman Öncü, Osman Akgün, İbrahim Titiz, Bahattin Elçi, Merhum Fehim Adak, Lütfi Yalman, İbrahim Durmuş, Merhum Hüseyin Aslan, Metin Hasırcı, Muhittin Hamdi Yıldırım, Mustafa Doğanlı, Merhum Osman Nuri Önügören, Ömer Kızıltan ve Yusuf Yiğitalp başta olmak üzere, bizzat müşahede veya güvenilir kişilerden duymak suretiyle naklettikleri bir araya getirildiğinde, Merhum Erbakan Hocamız 40 civarında ümmetin seçkin kişileri tarafından siyaset yapmak için lider olarak görevlendirildiği gerçeği ortaya çıkmaktadır.

Bu görevlendirmenin, zaman olarak 1960 yıllarından sonraya tekabül etmekte olduğu, bir anlık değil, 10 küsur yıllık bir süreç ile yapılmış olduğu anlaşılıyor.

Mekân olarak da, başta Mekke, Medine, Konya, İstanbul, Ankara ve diğer bazı yerler zikrediliyor. Yani bu mekânların hepsinde bu konu ile ilgili oturumlar, olaylar ve görüşmelerin yapılmış olduğu anlaşılıyor.

Görev veren zatlar hakkında ise şunları söyleyebiliriz:

Başta Mehmet Zahit Kotku, Mahmut Sami Ramazanoğlu, İhsan Tamgüney hazeratı ile kitapta zikredilen onlarca zevat bulunmaktadır. Böylece ‘Ehlül Hal vel Akd’ tarafından seçim gerçekleşmiş olur mu, olmaz mı, hususunu uzmanlarına bırakarak bir iki cümle daha yazmak isteriz.

Erbakan Hocamızın her konuşmasının arkasından yaptırdığı yemini hatırlayalım:

“Milletimizin Saadet ve Selameti için, Yaşanabilir Bir Türkiye için, Yeniden Büyük Türkiye’yi kurmak için, Yeni Bir Dünya’yı kurmak için, İslam Birliği’ni tesis için, Hakk’ın hâkimiyeti için, Milli Görüş’ün iktidara gelmesi için, bütün gücümle çalışacağıma söz veriyorum!”

Bunun arkasından da:

“Şahit ol Ya Rabbi, Şahit ol Ya Rabbi, Şahit ol Ya Rabbi! Zafer İnananlarındır ve Zafer yakındır!..”

Diyerek sözlerini tamamlardı.

Şöyle kaba bir hesap yaptığımızda, 42 yıl boyunca Erbakan Hocamıza, Allah’ın da şahitliği dâhilinde, her toplantının arkasından ellerini kaldırıp bu sözü verenlerin sayısının onlarca milyona ulaşmış olduğunu tahmin edebiliriz.

Yine on milyonlarca kişiden alınan ve Allah’ın şahit tutulduğu bu sözlerin bir ‘Biat’ olup olmadığını ilim adamlarına bırakalım.

Şüphe götürmeyen bir husustur ki, bu insanların bir kısmı açıktan ilan ederek, bir kısmı da ilan etmeksizin bu sözlerinden vazgeçmişlerdi. Önemli bir kısmı da, vazgeçmemiş ama, söz verdiği gibi bütün gücünü de kullanarak çalışmamıştır.

Acaba bu konunun dinimiz açısından neticeleri ne olabilir?

‘Allah Dostu Erbakan’ kitabımızın 18.ci bölümü işte bu yeminin fıkhi açıdan tahliline ayrılmıştır.

‘Merhum Erbakan Hocamızı vefatının 6. yılında anlayabildik mi?’ sorusunu sorarsak bizim aklımıza önce bu konular geliyor.

İslam Dünyası’nın içinde bulunduğu büyük badirelerden de ancak onun gösterdiği ‘İslam Birliği’ dâhil, diğer reçeteler uygulanırsa çıkılabileceğini unutmayalım.

Milli Görüş Lideri Erbakan Hocamızdan Allah razı olsun, mekânı Cennet olsun. O’nu anlayıp da gösterdiği istikamette canla başla çalışanlardan, vefat etmiş olanlara Allah’tan rahmet, hayatta olanlara da ömür boyu istikamet üzere çaba gösterip, ‘Hüsnü Hatime’ ile hayatlarını tamamlamalarını diliyoruz.

GÖREVİNİ YAPTI ERBAKAN

Dik durdu çalıştı, Allah izin verdikçe,
Biz güçlüyüz, kalpler toplu vurdukça,
Hep liderimiz, canlar tende durdukça,
Allah şahit, görevini yaptı Erbakan!

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 816