Bugün: 23.10.2020

Evrensel Sevgi ve Kardeşlik

K.K.T.C’de bu isimli bir “Dernek” olduğunu ve atom karınca misali cürmüne göre büyük büyük işlere imza atmakta olduğunu kaçımız biliriz?

Kısaca ESKAD denilen bu dernek Erbakan Hocamızın bilgisi ve tasvibi ile kurulmuş, 20 yıldır da faaliyetlerini sürdürmektedir.

Üniversitede okuyan ve kıt kanaat durumlarını idare eden bir avuç kahraman mücahit öğrencimizin, harçlıklarından arttırarak bu derneği kurduklarını biliyoruz.

Kurmakla kalmadılar, Lefkoşa, Gazimağusa, Girne, Güzelyurt ve Lefke’de birer dernek lokali açmaya ve etraflarında bulunan gençlere yönelik İslami, insani ve ahlaki tebliğ görevi yapmaya başladıklarını, bu faaliyetleri ile ilgili herkesin ve özellikle Erbakan Hocamızın takdirlerini kazandıklarını yine yakinen bilmekteyiz.

Nasip oldu, son 8 yılda 4 defa da bizi davet ettiler, icabet etmeyi bir görev addederek gittik. Üniversite öğrencileri ve dernek üyeleri ile sohbetler yaptık, konferanslar gerçekleştirdik.

Geçen hafta yine orada idik. Denek lokallerinde 2 gün içinde erkek ve hanım öğrencilerimizle, tarih şuuru, üç mukaddes şehrimiz ve kadın kahramanlarımız konularında 5 sohbet gerçekleştirdik.

Bu arada bazı gelişmeleri yerinde görerek bahtiyar olduk.

Aslına bakarsak KKTC toprakları tam bir üniversite yuvası haline gelmiş. Yakın Doğu Üniversitesi, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, Akdeniz Karpaz Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi KKTC Kampüsü, Gazi Üniversitesi KKTC Kampüsü, Lefkoşa İngiliz Üniversitesi KKTC Kampüsü, Sosyal Bilimler Üniversitesi, Kıbrıs Amerikan Üniversitesi, Lefke Avrupa Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Kampüsü, Doğu Akdeniz Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Kampüsü, Çukurova Üniversitesi KKTC Kampüsü, Girne Amerikan Üniversitesi, Girne Üniversitesi, Lefkoşa İngiliz Üniversitesi...

ESKAD, 2012 yılındaki ziyaretimizden bu yana büyük bir atılım gerçekleştirmiş.

Ne KKTC yetkililerinden, ne de T.C’deki resmi çevrelerden hiç bir destek alamamış olmalarına rağmen, öğrencilerimiz kendi mütevazi harçlıkları ile bu atılımları gerçekleştirmişler.

Her şehirde dernek lokalleri açılmış. Üniversitelerin büyük çoğunluğunda teşkilat kurarak faaliyetlerde bulunmaktadırlar. Kampüslerde kalabalık öğrenci topluluklarına güncel, dini, ahlaki, mesleki, pratik ve tarihi konularda konferanslar düzenlemekte, anma günleri ve etkinliklerde bulunmaktadırlar. Ayrıca öğrencilerin barınma ve manevi ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri yurtlar açarak, mevcutları modernize ederek, bu yurtlarda periyodik şuurlandırma çalışmaları yaparak arı gibi çalışmaktadırlar.

Güzel bir iş bölümü yapmış olarak ve herkes kendi işini en güzel şekilde yaparak ahenkli bir çalışma içinde bulunmaktadırlar.

Yaptığımız sohbetlerde gördük ki, hanım ve erkek öğrencilerimiz anlatılan konuları dikkatle dinlemekte, adeta susamış gibi içmekte, not almakta, soru sormakta ve özümsemektedirler.

Bu idealist gençlere gerek orada ve gerek burada sahip çıkan maalesef yok. Üstüne üstlük illegal örgütlerin açık veya örtülü tehditlerine de maruz kalmaktalar, ama yılmadan faaliyetlerine devam etmekteler.

Şunu rahatlıkla ifade edebiliriz ki, Ada’da bu konularda faaliyet gösteren en güçlü dernek haline gelmişler. Öğrencilerin haricinde orada görev yapan devlet memurları ve sivil halkla da yakın temas halinde olduklarına şahit olduk.

Kıbrıs’ın her tarafı vakıf eserleri ve arazileri ile dolu. Hazreti Osman zamanında Ada fethedildikten sonra buranın tapusu olan Hala Sultan türbesi ve külliyesi, Kâbe ve Mescidi Nebevi lehine yapılan vakıflar, Osmanlı Devleti’nin Ada’yı fethetmesinden sonra diriltilen ve yeni yapılan vakıf eserleri...

Bir tespit yapılmak mümkün olsa neredeyse bizi Ada’nın tamamına yakınının vakıf olduğu sonucuna götürür. Ama ne yazık ki bu vakıfların çok büyük bir kısmı yakılmış, yıkılmış, yağmalanmış, işgal edilmiş. Mütevazı imkânlarla bu vakıfları toparlamaya çalışan KKTC yetkilisi kardeşimizle tanıştık. Öğrendik ki, bu vakıfların tapuları elde olanlarının bile işgalini kaldırmaya teşebbüs etseler mahkemeler aleyhte kararlar verebiliyor. T.C hükümetinden de bu konuda belge, bilgi ve müşavirlik konularında yardım alamıyorlar. Özellikle Osmanlı arşivlerinden Ada’daki vakıfların tespiti için belgelerin bulunup günyüzüne çıkartılmasında destekler bekleniyor.

Bütün bu olumsuz şartlara rağmen ESKAD bir kır çiçeği gibi açmak ve etrafına güzel kokular yaymak peşinde büyük adımlar atmış.

İmkânımız olsa da bu gençlerimize her türlü desteği versek! Veya verebilecekler varsa ilgi gösterseler.

Sahip çıkılmayan vatan toprağının, özellikle Kıbrıs’ın bir iki adım sonra elden çıkmasının mukadder olduğunu iyi bilmeliyiz. Özellikle Avrupa Birliği sevdası uğruna Kıbrıs’ta tavize zorlandığımız şu dönemde.

ESKAD’ı kuran, yaşatan, idare eden, mensup olan, şemsiye altında bulunan gençler! Türkiye’den ve diğer yerlerden davete uyarak ücret istemeksizin bu gençlerimizi şuurlandırmaya giden ilim ve fikir adamları, sizleri tebrik ederiz!

Allah sizlerden razı olsun! Cihadınız makbul ve daim olsun!

ADA

Gidip çalışmadığın Ada’ya,
Bu benim Ada’m diyemezsin!
Gidip görevini yapmayana,
Bu benim adam, diyemezsin!

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 707