Bugün: 26.10.2020
  • Ana Sayfa
  • »
  • Fethullah Gülen İle İlgili Hatıralar

Fethullah Gülen İle İlgili Hatıralar

Birkaç hatıra yazacağız.

Alt alta, kronolojik sıraya göre.

Bu hatıralar belki bugün daha iyi anlaşılacak.

Birincisi Sultanbeyli İlk Belediye Başkanı Ali Nabi Koçak’ın anlattığı hatıra:

1980 yılının ortaları idi.

Rahmetli Erbakan Hocamız İlim Yayma Cemiyeti yöneticileri olarak bizimle bir toplantı yapmıştı. Osman Nuri Önügören’in evinde toplanmıştık.

14 kişiyiz, bizi tek tek dinliyor. Konu Fethullah Gülen ve öğrenci bursları.

Ben dedim ki:

-Fethullah Gülen kesinlikle Siyonizm’in emrinde, masonlarla işbirliği içerisinde. Ali Rıza Tanrısever ağabeyi bize onun MSP’li olduğunu ifade ederek görüşmeye götürdü ama konuşmalarımızda gördük ki, bu adamda çok değişik haller var!

Benden sonra da hemen sözü İlim Yayma Cemiyeti Yönetim Kurulu’ndan ve Fethullah Gülen’in yakın arkadaşı olan Ali Rıza Tanrısever aldı:

-Ben önce Nurcularla çalıştım, hatalarını gördüm vaz geçtim. Süleymancılarla çalıştım, hatalarını gördüm vazgeçtim. Şimdi Fethullah Hoca (nurcu diyemiyor) ile çalışıyorum, hatasını görürsem vaz geçerim!

Deyince Rahmetli Erbakan Hocamız patladı:

-Be hey patates kafalı, behey patates çuvalı! Allah bu adamı ıslah etsin! En çok bize yardım etmesi gerekirken, en çok ihanet eden ve Siyonistlerin emrine giren bu adamdır! Bunu bu kadar insan anlamış, biz anlamışız da, ayrıca bir de senin mi anlaman lazım!.. Derhal bu Siyonist ve Amerikan hayranından bursu keseceksiniz!

Böylece 600 öğrencinin bursunu kestirdi.

35 sene evvel oldu bu olay. Sene 1980, bizim o toplantıdan kısa bir süre sonra da ihtilal oldu. İlim Yayma Cemiyeti’nin 103 tane şubesi vardı, hepsini kapattılar… Sadece genel merkez açık. Emekli bir albayı da başımıza kayyum tayin ettiler. Çok kötü şeyler oldu.

35 sene evvel Erbakan Hocamız bu talimatı vermişti. 1991’de, Recep Tayyip Erdoğan Refah Partisi İstanbul İl Başkanı iken, il ve ilçe teşkilatları Yalova’da bir eğitim toplantısı yapmıştık. Orada ben bunları kendisine teferruatlı bir şekilde anlatmıştım. Yani Fethullah Gülen’in kim olduğunu, ne için çalıştığını, Erbakan Hocamızın onun hakkındaki bilgilerini aktarmıştım.”

Erbakan Hocamızın kardeşi Kemalettin Erbakan “Etrafındakiler” adlı kitabında yazıyor:

“1980 ihtilalinden takriben bir buçuk ay sonra idi. Ali Güner telefon etti ve bir misafir ile ziyarete geleceğini söyledi. Bir akrabası, misafir dediği ve kendisi üç kişi geldiler.

Misafir baştan aşağı koyu renk giysili, dar bir pantolon, üzerinde balıkçı yaka bir kazak, başında bir kar başlığı vardı. Kendini Fethullah Gülen olarak tanıttı. Kendisinin arandığını, her yerde ilan ve resimleri olduğunu söyledi ve mecburen bu kıyafetle geldiğini ifade etti. İhtilalin şiddet ve özelliklerinden söz etti. Necmettin Erbakan’a yapılan muameleden rahatsız olduğunu belirtti. Teşekkür ettim. Bir iki saat sohbet ettik. Zaten geç gelmişlerdi. Örfi idare dolayısıyla sokağa çıkma yasağı olduğunu hatırlattım. Arandığından bahsettiğini hatırlatarak rahat etmeleri için gerekirse yer yatağı hazırlanabileceğini söyledim. Kabul etmedi. “Bana bir şey yapamazlar” dedi. Sokağa çıkma yasağına rağmen gittiler. Neye güvendiklerini anlayamadım.”

Avrupa Milli Görüş Teşkilatlarında görevli Hasan Damar anlattı:

“1980 ihtilali olmuştu. Bizim Avrupa’da yaptığımız çalışmalardan dolayı hakkımızda Türkiye’de Devlet Güvenlik Mahkemelerinde açılmış birçok dava vardı. Türkiye’ye geldik bizi tutukladılar. Terörle Mücadele şubesinde sorgulanmaya alındım. Hücredeyim. Ülkü Coşkun, Hiram Abas, Necdet Saral, Mehmet Işık beni sorguluyor. Mehmet Işık İmam Hatip çıkışlı imiş. Bazı konularda bana yardımcı olmaya çalışıyor. Ama öbürlerine çaktırmadan. Bir gün bana dedi ki:

-Şimdi birini daha almaya gidiyoruz. Senin yanındaki hücreye getireceğiz. Onunla belki konuşma imkânı bulursun. Senin için iyi olur!

Ben; “Kimmiş o?” diye sordum.

-Fethullah Gülen Hoca’yı getireceğiz.

Ben biliyordum ki, resmi olarak aranıyor, havaalanlarında meydanlarda arama ilanları ve resimleri var. Aradan bir hafta geçti, kimseyi getirmediler. Bir gün Mehmet Işık’a sordum:

-Ne oldu, Fethullah Gülen’i getirmediniz?

Dedi ki:

-Anlaşma oldu, onu yakalamaktan ve getirmekten vazgeçtik.

Anlaşma oldu, dediği için anladım ki, Fethullah Gülen’in arkasında dış güçler var. Dış güçler, yani CIA onu koruyor, yakalamalarına engel oldu.”

Prof. Dr. Nevzat Kor anlattı:

“Sanırım 1997 yılı idi. Erbakan Hoca’nın Başbakan, İsmail Kahraman’ın da Kültür Bakanı olduğu dönemde Birlik Vakfı’nda bir toplantı varmış, bizi de davet ettiler. Başbakan Erbakan Hoca da gelip bir konuşma yapacakmış. Ben biraz gecikmeli katılabildim, arka sıralarda oturdum. Baktım ki Fethullah Gülen de var. O zaman düşündüm ki, İsmail Kahraman Fethullah Hoca ile Erbakan’ın arasını ısıtmak için bu organizeyi yapmış olabilir.

Sırayla konuşmalar oluyor. Fethullah Gülen’i kürsüye davet ettiler. Yarım saat civarında bir konuşma yaptı. Erbakan Hoca onu gayet edepli bir vaziyette dinledi, konuşması bittiğinde ise tebrik etti.

Konuşma sırası son olarak Erbakan Hoca’ya geldi. Erbakan Hoca kürsüye doğru yürürken Fethullah Gülen hırsla kalkıp, hışımla salonu terk etti. Şaştım kaldım. Bu adam bu nezaketsizliği nasıl yaptı diye.

Be adam, illa çıkmak istiyorsan, o adam kürsüye çıksın, kısa süre bekle öyle çık. Hayır, büyük bir küstahlıkla tepkisini ortaya koydu. Ben arka sıralarda kapıya yakın bir yerde oturuyorum. Beni selamlamak istedi, ben de ona tepki koyarak başımı öbür tarafa çevirdim. Çıktı gitti.”

Fethullah Gülen’i asıl kim kullandı? Kim bile bile işbirliği yaptı, devlete yerleştirdi? Rahmetli Erbakan bu şahsa nasıl bakıyordu? Bu şahsın kendine bakışı nasıldı, nezaket kurallarını nasıl anlıyordu?

Bu hatıralar bu ve bunun gibi soruların cevaplarını veriyor.

SABUN VE HELVA

Düşmanının emrindeyse bir herif,
Asla hayır gelmez, şah olsa bundan?
Ambalajı görünse de çok zarif,
Asla helva çıkmaz adi sabundan!

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 829