Bugün: 02.12.2020
  • Ana Sayfa
  • »
  • İsmail Kahraman ve Milli Görüş

İsmail Kahraman ve Milli Görüş

TBMM’nin Yeni Başkanı.

Geçen gün basın toplantısında onu izliyorduk.

En önemli görevi, yeni anayasayı yapacak olan mekanizmayı ve süreci yönetmek. Ama toplanan komisyon üyeleri müzakere bile edemeden dağılmış. “Üzgün ve şaşkın” olarak açıklamalar yapıyordu.

Kendisini yakinen tanıyan birisiyiz. Öyle “üzgün ve şaşkın” olduğunu görünce bir anımızı hatırlayıverdik.

1995 yılı. Kendisi Birlik Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı idi. İstanbul Büyükşehir Belediyesinde,  İsmail Kahraman’ın Başkan Recep Tayyip Erdoğan’a tavsiye ve telkini ile kadrolaşmayı Ömer Dinçer ve de İdris Naim Şahin yürütüyorlardı. Elbette böylece kadroya Birlik Vakfı damgasını vuruyordu.

24 Aralık 1995 genel seçim süreci yeni başlamıştı. Milletvekili adayları kesinleşmişti.

Refah Partisi İstanbul milletvekili adayları arasında Birlik Vakfı’ndan Mütevelli Heyeti Başkanı İsmail Kahraman ve heyet üyelerinden Azmi Ateş de vardı. Kendilerini Genel Merkezimize aday adayı olarak Recep Tayyip Erdoğan önermişti. Bizler itiraz edecek olmuştuk ama o:

-"Seçimi kazanırsak yetişmiş adamımız mı var? Elimiz mahkûm!" diyerek bizleri susturmuştu.

Aday tanıtım toplantıları yapmaya başlayarak seçim startını verdik. Bir kaç gün sonra Birlik Vakfı da, Fatih’te bir otelde aday tanıtım toplantısı yapmak için İstanbul İl Başkanlığımızdan adayların katılım yapmasını istemişti.

Lüks otelin salonunda toplantı başladı. Birlik Vakfı’nın faaliyetleri anlatıldı. Aday olarak İsmail Kahraman kürsüye davet edildi. Bir konuşma yaptı ve alkışlandı. Partimizden ve Erbakan Hocamızdan hiç söz edilmedi. Arkasından aday olarak Azmi Ateş davet edildi, o da bir konuşma ile İsmail Kahraman’a övgüler yağdırarak, ama Erbakan Hocamıza hiç değinmeyerek kürsüden indi.

Bir kaç arkadaş ile biz de protokol sıralarına oturtulmuştuk. Aday olarak elbette. Gözledik ki biz de konuşacağız. En azından aday olduğumuz için ismimiz okunup tanıtılacağız. Ama toplantıyı yöneten kişi İsmail Kahraman’ın tasvibini alarak son cümleyi söyledi:

“Birlik Vakfı’nın hazırlamış olduğu aday tanıtım toplantısına katıldığınızdan dolayı teşekkür ederiz. Toplantımız burada sona ermiştir.”

Şok yaşadık. Bizi adam yerine ve aday yerine koymamışlardı.  Kızgınlıkla ayağa fırlayıp İsmail Kahraman’ın yanına vardık.

-İsmail abi bu nasıl bir iş? Arkadaşlarla biz de aday olarak buraya çağırıldık ama bırakın konuşma yapmayı, adımız bile anons edilmedi!

Yüzü kıpkırmızı bir hal aldı. “Üzgün ve şaşkın” rolündeydi:

-Ya, kusura bakmayın! Arkadaşlar hata etmişler. Size söz veriyorum, bu yanlışlığı telafi edeceğiz!

Telafi edilmesi söz konusu bile olmadı elbette. Seçimler yapıldı, İsmail Kahraman ve Azmi Ateş “Birlik Vakfı” listesinden milletvekili seçildiler. Refah sıralarına oturdular. İsmail Kahraman abimiz “Birlik Vakfı”nı temsilen bakan bile oldu.

Ama biz Milli Görüş sevdamıza hizmet etmeye, “azmi” kırılmamış bir halde ve ismi bile anons edilmeye değmez bir “kahraman” olarak devam ettik, şükrolsun!

AK Parti ayırımı günlerinde Genel Başkanımız Recai Kutan Abimizi ziyarete gitmiştik. Sorduk:

-Recai Ağabey, AK Parti kuruluyor. İsmail Kahraman bu işin neresinde?

Cevap verdi:

-Maalesef bu işin başında o var. Ama kendini gizliyor!

Dedikten sonra Milli Görüşü bölmek için yapmış olduklarını bir bir sıralamıştı.

Kendisinin yeni görevinde Anayasa komisyonunun dağılması ile sonuçlanan teşebbüslerinde başarısız olması yine de bizi üzmüştür.

“Birlik Vakfı” damgası taşıyacak olan yeni anayasayı yaptırmayı ümit ederiz ki başarır.

HASBİ-HESABİ

Milli Görüş erleri için,
Hasbi olunuz der, Saadet!
Nice hesabiyi tanıdı,
Şu Kutlu Şehir Dersaadet!

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 912