Bugün: 24.03.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • Bu Otogar, Bulancak’a Yakışmıyor

Bu Otogar, Bulancak’a Yakışmıyor

Bulancak; hem nüfus, hem de ekonomik anlamda Giresun’un en hızlı büyüyen ilçesi.

Ancak yatırımlar anlamında baktığımızda ilçenin diğer küçük ilçelerden bile geride kalması en büyük eleştiri konusu olmaya devam ediyor.

Yatırımlar ve destek konusunda her zaman yetim evlat konumuna düşürülen Bulancak’ta 1987 yılında temeli atılan Sarayburnu Camii’nin 2010’lu yıllarda tam anlamıyla hizmete açılmasına rağmen çevre düzenleme işlerinin hâlâ bitmemiş olması dikkat çekiyor. Bir diğer sıkıntı da Organize Sanayi Bölgesi (OSB) projesinde yaşanıyor. Bir türlü temeli atılamayan ve türlü engellemelere maruz bırakılan OSB projesinin akıbeti konusunda endişeler her geçen gün daha da artıyor.

Otogarlar ve Belediye Meydanları, bir ilin ve ilçenin aynası niteliğindedir. Yani dışarıdan gelen misafirler ilk önce otogarda inecek ve Belediye Meydanı’nda gezecektir. Bulancak Otogarı’na baktığımızda ilçe için kötü bir ayna görüntüsü vermektedir. 3 bin – 5 bin nüfuslu ilçelerin bile oldukça güzel otogarları varken; Bulancak’a bu otogarı layık görenlere şunu söylemek istiyoruz: “Bu otogar, Bulancak’a yakışmıyor.’Bir önceki Belediye Başkanı Kadir Aydın döneminde Bulancak Otogarı’nın mevcut yerinden Sarayburnu Cami Külliyesi’nin hemen yanına taşınması gündeme gelmiş ve büyük eleştirdi almıştı. Bulancak Otogarı’nın, Sarayburnu Camisi için külliye olarak düşünülen alanına gecekondu gibi oturtulması düşüncesinin dile getirilmesi Bulancak’ın menfaatleri ile çelişmektedir. Yaklaşık 30 yıldır büyük bir sabır, emek ve masrafın ardından Doğu Karadeniz Bölgesi’nin belki de en ihtişamlı camisi olmasının yanı sıra Cumhuriyet’in ilanından bu yana geçen 92 yıllık süreçte Osmanlı cami inşaat tarzı olan kesme taş usulü (betonarme değil) yapılan ilk ve tek camiyi tüm Bulancaklılar olarak meydana getirmenin mutluluğunu yeni yeni yaşarken, otogarın caminin yan tarafına taşınması düşüncesi mutluluğumuzu kursağımızda bırakmıştı.

Eğer otogar; caminin yanına taşınırsa, Bulancak Belediye Meclisi’nin Bulancak’ın eski Belediye Başkanı Kadir Aydın döneminde yapılan oylamada 4 ret oyuna karşılık verilen 6 kabul oyu ile Türkiye Cumhuriyeti tarihine; ‘Cami külliyesine otogar inşaatı yapan ilk Belediye Meclisi’ olarak tarihe geçecekti. O günden bu yana oldukça uzun bir zaman geçti ve bu proje uygulanmadı. Açıkçası otogar projesinin bu şekilde uygulanmamış olması bizleri çok memnun etti. Bizce bu Osmanlı’dan aldığımız camii kültürüne bir saygısızlıktır ve 6 kabul oyu verenlerin hangi düşünce ile ellerini kaldırdıkları ve o oyları verirken neyi amaçladıklarını başlarını yastığa koyarak bir daha düşünmeleri gereken bir konuydu.

Bugün Bulancak Belediye Başkanı olan Recep Yakar, bu projenin akıbeti ile ilgili henüz hiçbir açıklama yapmadı. Biz de Bulancak Belediye Meclisi’nde oylanan ve maalesef 4’e karşı 6 oyla kabul edilen bu projenin Sarayburnu Cami Külliyesi’ne yakın bir bölgede uygulanmasından vaz geçilmesini ve yeni bir otogar projesinin hazırlanarak, otogar projesinin mevcut otogarın olduğu bölgede en kısa sürede uygulamaya başlanmasını bekliyoruz.

Son bir not… Çalışması yapılmayan projeleri sert bir dille eleştirirken, yapılanları da alkışlamak ve teşekkür etmek en doğal olandır. Ben de Bulancak Hükümet Konağı projesini tamamlayanlardan ve Bulancak Müftülük binasının inşaatını hızlı bir şekilde devam ettirenleri alkışlıyor ve tüm Bulancaklılar adına teşekkür ediyor, darısı diğer projelerin başına diyorum…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1116