Bugün: 24.03.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • Bulancak'ın Hakkını Kim Koruyacak?

Bulancak'ın Hakkını Kim Koruyacak?


Giresun Valiliği, Giresun Milli Eğitim Müdürü Ömer Bayraktar ve AKP Milletvekilleri de okul arsası bulunmadığı iddiası ile paranın Piraziz’e aktarılmasını savunuyorlar.

Aldığımız duyumlara göre Bulancak Kaymakamlığı ve Bulancak Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 2 kere okul için arsa teklifinde bulunulduğu, ancak Giresun Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada Bulancak Kaymakamlığı ve Bulancak Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından böyle bir teklifin yapılmadığı iddia edildi. Bu durum karşısında Giresun Valisi Dursun Ali Şahin’in görevlendireceği Teftiş Kurulu’nca araştırılarak arsa tahsisi yapılıp – yapılmadığı araştırılmalıdır.

Bulancak Bahçelievler Anadolu Lisesi’nin bulunduğu tahsisli bina ve bulunduğu alan Ortaöğretim Genel Müdürlüğü’ne aittir. Anadolu Liseleri de Ortaöğretim Genel Müdürlüğü’ne bağlıdır. Mevcut binanın arka bölümün de okul yapımı için arsa bulunmaktadır. Bu arsayı da Bulancak Kaymakamlığı, Giresun Valiliği’ne teklif etmiştir. Durum bu iken okul için başka bir arsa aramaya gerek yoktur.

Giresun Milli Eğitim Müdürü Ömer Bayraktar ve AKP Milletvekillerinin Bulancak Bahçelievler Anadolu Lisesi için; ‘Arsa teklifi yapılmadı’ açıklamaları gerçeklerle çelişmektedir. Bununla birlikte Piraziz AKP Teşkilatı’nın, Giresun Milletvekillerine; ‘Piraziz’den oy istiyorsanız yatırımların Piraziz’e gelmesini sağlayın’ baskısı sebebi ile bu durumun ortaya çıktığı ise 2 ilçe gündemine oturmuş durumda.

Ama seçim sonuçlarına baktığımızda % 55 ve 4 bin 959 oyun Piraziz’den AKP’ye çıktığını görüyoruz. Buna karşılık % 61 ve 23 bin 172 oyun ise Bulancak’tan AKP’ye verildiğine şahit olduk. Yani tabloya baktığımızda 23 bin 172 oyun bir kalemde yok sayıldığını ve 4 bin 959 oy için Bulancak’ın hakkının gasp edildiğini görüyoruz. Olması gereken, Bulancak’ın hakkının Bulancak’a verilmesi ve Piraziz’in ihtiyaçları için ayrı bir ödenek ayrılması ve bu paranın da başka yerlere değil; sadece Piraziz’in hizmetine sunulması gerekirdi.

KADINLAR PAZARININ ÜZERİ KAPANACAK MI?

Bulancak Kadınlar Pazarı, yıllardır Bulancak’ın genel çehresine yakışmayacak görüntü veriyor. Köylerden binbir zorluklarla çarşıya getirdikleri ürünleri sergileyerek satmaya çalışan kadınlarımızın özellikle yağmurlu havalarda çektiği çilelere, bu pazardan alışveriş yapan bizler yani tüm Bulancaklılar her Salı günü şahit oluyoruz.

Bölgemiz iklim olarak sürekli yağış alan bir bölge. Bundan dolayı bu pazarın üstünün kapatılması bir lüks değil, kesinlikle mecburiyettir. Ayrıca sıcak havalarda da güneş altında saatlerce kalan pazarcıların ciddi sağlık sorunları yaşaması da olası bir durumdur. Bir başka konu da ülkemizin diğer yerlerinden ve yurtdışından gelen Giresunlu gurbetçiler ile yabancı turistlerin pazarın durumu karşısındaki şaşkınlıkları Bulancak’ın imajını zedelemektedir.

Bu sıkıntılı durumun tespitini yapan Bulancak Belediye Başkanı Kadir Aydın, son belediye seçimleri öncesinde bu pazarın modernize edileceği sözünü vermiş ve bu sayede halkın büyük desteğini almıştı. Ancak geçen 2 sene boyunca bizlerin bu pazardaki gördüğü tek gelişme son milletvekili seçimleri öncesinde pazarcılara dağıtılan yaklaşık 300 adet masadan ibaret kaldı. Bu masalarında geçen zaman zarfında özellikle yağmurdan dolayı bozulmalar gösterdiği görülmektedir. Artık Bulancak Kadınlar Pazarı’nda yağmurdan korunarak ürününü satan pazarcı esnafı olmamalı. Bu görüntü Bulancak’a yakışmıyor. Bir Bulancaklı olarak, Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu’nun, Giresun Kadınlar Pazarı inşaatında geldiği noktayı tebrik etmekle birlikte, inşaat çalışmasını imrenerek ve kıskanarak izlediğimi vurgulamak isterim.

BİR DİLİM EKMEK, BİR BARDAK SU!...

Acımasız bir dünyada yaşadığımız klişesini hepimiz söyleriz. Gerçekten de günümüzde durum bu. Ramazan öncesinde bizler; ‘Kuru fasulye pastırmasız olmaz, baklava da alalım, hurmayı unutmayalım vs…’ kaygısını yaşarken, Afrika’da son 60 yılın en büyük kuraklığından dolayı günde yaklaşık 50 çocuk hayatını kaybediyor. Hani deriz ya; ‘İnsan hayatı değerlidir’ diye. Acaba Afrika’daki insanlarla aynı anneden ve babadan geldiğimizi unuttuk mu? Ya da merhamet duygularımızı tozlu raflara mı kaldırdık? Biz bir dilim ekmek ve bir bardak suyun ne demek olduğunu Ramazan ayında iftara 1-2 dakika varken çok iyi anlıyoruz. Ya Afrika’da günlerce bir dilim ekmek ve bir bardak suyu bulamayan insanlar ne yapsın?

Çok kısa bir süre önce Giresun’da açılan ve Giresun’da Ramazan kolisi kampanyası başlatan İHH İnsani Yardım Vakfı Giresun Gönüllü Ofisi’nden ülke dışında yardıma ihtiyacı olan insanlara yardım ulaştırılması hakkında bilgi alabilirsiniz. Sizler de bu vesile ile Ramazan sofralarınızdan imkânınız ölçüsünde bir şeyler ayırın. Hem sizin sofranız bereketlensin, hem de açlıktan ve susuzluktan dolayı ölüm tehlikesi yaşayan bu kardeşlerimize bir yardım eli de siz uzatın.

Kur’an-ı Kerim’in Maide Suresi’nin 43. Ayetinde; `Bir insanı öldürmek, bütün insanları öldürmek anlamına geldiği gibi; bir insanın hayatını kurtarmak da bütün insanların hayatını kurtarmak gibidir` denilmektedir. Bu ayetten yola çıkarak bir insanın hayatını kurtardığınızı bilmek, gerçekten sizi çok mutlu edecektir.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ