Bugün: 24.03.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • Bulancaklılara İskelesini Kim Geri Verecek?

Bulancaklılara İskelesini Kim Geri Verecek?

...

Doğu Karadeniz’deki bütün il ve ilçe merkezlerindeki zarar gören iskele, liman ve balıkçı barınakları orijinal ölçülerinde büyütülürken; duble yol inşaatı sebebi ile 125 metre kısalan Bulancak iskelesinin sadece 30 metre uzatılması, uzatılmaya devam edilecek diyerek insanların kandırılması ve halen bir faaliyet gösterilmemesi tepkilere yol açıyor.

Eski Cumhurbaşkanlarından Celal Bayar`ın, Giresun`un Bulancak İlçesi’ne deniz yolu ile giderken kayığının alabora olması üzerine 1953 yılında yaptırdığı ve 272 metre uzunluğuyla döneminde Türkiye’nin en uzun iskelesi olma özelliğini taşıyan Bulancak İskelesi, devlet karayolunun sahil kenarına alınması ve Karadeniz sahil yolunun deniz doldurularak yapılması nedeniyle 125 metre kısaldı.

Bulancak İskelesi’nin yapılmasına neden olan olayın tanıklarının anlattıklarına göre, 1946 yılı Şubat ayında Demokrat Parti Bulancak ilçe teşkilatın açılışını yapmak üzere, Demokrat Parti Genel Başkanı Celal Bayar ilçeye davet edilir. Vapurla yola çıkan ve 2 Şubat 1946 gecesi saat 02.00 civarında Bulancak açıklarına gelen Bayar ve beraberindeki heyeti almak üzerine kayıklarla vapura yaklaşırlar ve Celal Bayar ve Yönetim Kurulu üyesi İbrahim Çehreli`yi kayıklarına alırlar. Sahile yaklaşık 100 metre kala kayıkları alabora olur ve hep beraber denize dökülürler. Bulancak`taki tahta iskelede mısır boşaltan Kahraman Kaptan’ın motoru hemen yardımlarına yetişir. O gün orada Bulancak halkına Demokrat Parti`nin iktidara gelmesiyle daha büyük bir iskele yapacağına dair söz veren Celal Bayar, 1951 yılında dönemin Bayındırlık Bakanı olan Kemal Zeytinoğlu`nun ekini Bulancak`a göndererek iskele yapımı için plan ve proje hazırlatır ve Bulancak İskelesi, her biri 30 metreden 9 bada olmak üzere toplam 272 metre uzunluğunda inşa edilir.

Türkülere, şiirlere konu olan bu iskele birilerinin keyfi tutumu yüzünden kısalmış ve 2013 yılına kadar hiçbir ilerleme kaydetmemiştir. 2013 yılında ise AKP Giresun Milletvekili Adem Tatlı ‘yoğun ricalar’ sonucunda girişimde bulunmuş ve sadece 30 metrecik uzatılabilmiştir. 125 metre kısalan iskele için sadece 30 metrecik. Sanki sus payı verir gibi… Şimdiki mevcut Bulancak Belediye Başkanı Recep Yakar’ın ise iskele için bir proje hazırladığı bilinmekte. Belki eski ihtişamına kavuşmayacak ama Bulancaklılara iskelesini kim geri verecek diye sabırla bekliyoruz.

Bir nesil vardı; her şeyi iskele olan. Bir nesil vardı; o iskelede hayalleri, sevdası, gençliği ve geleceği olan. Ne oldu? Bulancak İskelesi, yeni nesile bir miras olarak değil de; hatıra olarak mı bırakıldı? Neden artık gemiler yanaşmıyor. Neden birbirini seven insanlar el ele gezmiyor. Bir zamanlar Türkiye’nin en uzun iskelesindeki bu sessizliğin sebebi ne? Mayıs yedisinde neden artık takalar, kayıklar Giresun Adası’na sefer yapmıyor? Neden misafirlerini eskiden bu iskelede gezdirmeden yollamayan Bulancak halkı artık kendi bile balık tutmak dışında bu iskeleye uğramıyor? Tüm il ve ilçelerdeki zarar gören iskele, liman ve balıkçı barınakları orijinal ölçülerde büyütüldü. Bulancak İskelesi’ne gelince halen belirsizliği devam ediyor. Biz Bulancaklılar, 117 metre eksik olan iskelemizi geri istiyoruz. Çünkü biz, diğer il ve ilçelerde yaşayan vatandaşlarımız gibi bu devlete vergimizi veriyoruz ve onlar kadar bizler de hizmeti hak ediyoruz.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1071