Bugün: 27.05.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • Demokrasinizi Nasıl Alırsınız?

Demokrasinizi Nasıl Alırsınız?


Hani misafirliğe gidersiniz de, Türk kahvesi yapılmadan önce sorarlar: ‘Kahvenizi nasıl alırsınız? Şekersiz, az ya da orta şekerli mi olsun?’

Türkiye’de de bazı toplum mühendisleri insanları belli kalıplar içine sokup bize şunu soruyorlar: ‘Demokrasinizi nasıl alırsınız? Seçimli ya da darbeli mi olsun?’

Uzun bir süredir ülkemizin gündemine oturan ve deşifre olan ‘Ergenekon Terör Örgütü’ (ETÖ) de toplumu darbe öncesi ortama hazırlayıp, seçilmiş iktidarı askeri müdahale ile görevden alıp kendi istedikleri kalıpta bir yönetimi iktidara taşıma hesapları yaparken, bir süre önce yakayı ele verdi. Gerçekten bu ülkenin verilmiş sadakası varmış! Gerçi biz bu sadakayı 27 Mayıs 1960’ta, 12 Mart 1971’de, 12 Eylül 1980’de ve 28Şubat 1997’de fazlası ile ödedik.

En son ortaya çıkan Mustafa BALBAY’ın notları hafızalarımızdaki yerini zaten almıştı. İşin komik tarafı ise Mustafa BALBAY’ın mahkemeye verdiği ifadede; ‘Ben bunları bilgisayardan silmiştim’ demesiydi. Şimdi Mustafa BALBAY’ın silmeyi unuttuğu meşhur günlüklerden birkaç not aktaralım:

10 Şubat 2004 salı günü. Etimesgut Jandarma Eğitim ve Spor Tesisleri’nde Jandarma Komutanı Şener ERUYGUR, Mustafa BALBAY ve birkaç gazeteci ile toplantı yapıyor!

- Mustafa BALBAY: Siz Ağustos'ta emekli oluyor musunuz?

- Şener ERUYGUR: Evet, (iç çekerek) benim görev sürem doluyor... Aytaç paşanın da doluyor... Bir şeyler yapmamız lazım arkadaşlar... Bu medya çok önemli.

- Mustafa BALBAY: Paşam bu konuda sizi anlıyoruz ama inanın bu işyazarlardan çok gazete politikalarının işi... Mesela Genel Yayın Yönetmenleriyle de konuşun, patronlarla konuşun.

- Şener ERUYGUR: Benim bir önerim var, birbirinden bağımsız, bölük pörçük hareketler var. Bunları bir araya getirip çoğaltmak lazım diyorum.

İlhan Selçuk: Aynen biz de öyle düşünüyoruz. Atatürkçü Düşünce Dernekleri var. Üye sayısı 100 bini üzerinde şube sayısı 503 olmuş... Bunlar Anadolu'da çoban ateşleri gibi duruyor... Ben Aydın'a gittiğimde dönerken bu aklıma geldi.

************

Üst düzey bir askeri personel olan Mehmet İLHAN’la 23 Nisan 2003 ile 19 Mayıs 2003 arasındaki bir tarihte gerçekleşen konuşma:

- Mustafa BALBAY: Her şey planlandığı gibi. 30–60 gün içinde ilk hareket. Sizin tahmininizden de öte. Çok öte. BİR Numara (Genel Kurmay Başkanı Hilmi Özkök kastediliyor) yanı sıra 59’un da (AKP Genel Başkanı Recep Tayip ERDOĞAN tarafından kurulan 59. Hükümet kastediliyor) gitmesi gerek.

- Mehmet İLHAN: İçe kapandılar. 2 aydır öyle. Aytaç paşa çok ağır konuşacak. MGK’da konuşacak. Son tümce şu olsun demiş bunlar yapılmazsa kırılma yaşanır. Çok hazırlıklı gelecekler. Bunu biliyoruz. Ona göre konuşmak lazım. Aslında onlara konuşma diye de değil, doğru neyse o. söylenip tamam denmesi lazım. Bunlar cevap veriyor. Öyle görünüyor.

- Mustafa BALBAY: Tümüyle bir temizlik. SBF mezunu, yerel yönetimleri bilen, eğitim almış subaylar var bu son şans olabilir. Yoksa daha kötü. Tümüyle bir yenilik. Her konuda. AB sürecini de engellemeyecek bir süreç. Böyle olmalı. Medyanın durumu bizi çok düşündürüyor. Çoğu satılmış. ABD ne yapar bizim harekete o belli değil. Acaba... BİR Numara en çok ona mı güveniyor.

- Mehmet İLHAN: Olabilir.

- Mustafa BALBAY: Özden Örnek, Çetin, Tamer emekli edilirse bu iş bitmiş demektir. Ya da 27 benzeri bir şey olabilir demektir. O da kanlı olur. Komlar da öyle düşünüyor.

- Mehmet İLHAN: Irakta başarısızlık, Kıbrıs’ta son durum biraz rahatlattı ama o da başarısızlık. Olay sadece irtica değil, Türkiye kayıyor bizi örnek Müslüman ülke olarak tanıtıyorlar İslam dünyasına olmaz.

- Mustafa BALBAY: CHP’den bir şey beklenmez. Bu hareket onu hesaba katmadan yapılacak.

STK’ler orduyu çekince güçsüz kalır. Bu sistemi koruyamaz. Onlar da bunun farkında. Kemalizm bir ideoloji olarak gösteremediğimizi biliyorlar. Bunu söylüyorlar bize. İrtica zaferinden emin. Çok emin. Geliyoruz diyorlar

- Mehmet İLHAN: Ankara'da resepsiyona katılmadı ama Anadolu’da katılındı. Düştü Anadolu. Belki 19 Mayıs’ta bir genelge çıkarıp türban varsa toplantıya katılınmayacak.

1- Bunlar değişmeyecek

2- Bir numara değişmeyecek

3- CHP’den bir şey umulamaz

4- Vakit kaybetmemeli

5- Bu kez tümüyle halletmeli

MGK bir istişare yeri haline geliyor. O hale getiriyorlar. Bu kabul edilemez. Yaptırımı yok. Baktım Aytaç paşa MGK da hep konuşmuş, ama o kadar. Yaptırımı yok”

************

27 Ocak 2003 tarihinde yapılan sohbette Şenel ERUYGUR, Mustafa BALBAY ile birlikte İlhan SELÇUK’un da bulunduğu anlaşılmıştır:

- Şenel ERUYGUR: Bunların (AKP) kafalarının bir bölümü çürümüş. Bu yüzden bunlardan sağlam fikir çıkmaz. Arada bir iyi fikir gibi görünse bile mutlaka sapıtırlar. Mümkün değil. Bunları orta vadede, hatta çok vakit kaybetmeden parçalamak lazım. Şimdi bazı emareler var ama doğrusu onlara kesin gözüyle bakamıyorum. Biraz zaman tanımak lazım görüşü var. İyi güzel de bu zaman içinde ne tür kadrolaşma yapacaklar, devleti nasıl yıpratacaklar, bunu bilmiyoruz. Bu kadrolaşmanın önüne mutlaka geçmek gerekiyor.

Davos'a gittiler, kepazelik. Bunların derdi türbanı kabul ettirmek. Bunlara karşı biraz sabırlı da hareket etmek gerekiyor. Şimdi eskisi gibi müdahale et. Olmaz... (gülerek) keşke olsa, öyle bir ortam... Gerekirse...Yani!..

************

30 Ocak 2003 tarihinde Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç YALMAN'ın Mustafa BALBAY’la yaptığı sohbet:

- Aytaç YALMAN: Bunların kesin bölünmesi lazım. Bu kadar bütün bir parça olmaz. İçlerinde değişik sesler var. Bu bize de geliyor. Erdoğan gelince daha da gerginlik olacak. Öyle tahmin ediyorum. Erdoğan devleti tanımadan konuşuyor. GÜL’de YAŞ'ta askerlerle tanıştı. Orada ciddi bir hata yaptılar. Anayasaya karşı çıkmış oldular.

Bizimle uğraşıyorlar. Benim aleyhime, ordu aleyhine çalışıyorlar. Ama halk bunları yemez diye düşünüyorum.

************

8 Kasım 2002 tarihinde Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç YALMAN'ın Mustafa BALBAY’la yaptığı sohbet:

- Mustafa BALBAY: Bu seçim sonuçlarına millet iradesi diyemiyorum. Bu ümmet iradesi. Demek ki biz daha ulus olamadık. Bu onun yansıması. Üniter devleti kurup halkı uluslaştırmak o kadar kolay değil. Aydınlanma hareketini tam olarak tamamlayamadık.

- Aytaç YALMAN: Oyum şahsen CHP'ye idi. istedim ki, AKP'nin yerinde CHP olsun, olmadı. Ama şimdi CHP'nin de AKP'ye bu kadar yanaşmaması gerekli. Ne öyle, yakınlaşmalar, öneriler, ortak hareket edelimler. CHP yerini unutmamalı.

- Mustafa BALBAY: Bu seçim sonuçlarından sonra hemen ABD'nin sevinmesi, İstanbul sermayesinin sevinci desteği olayın çok geniş boyutlarının olduğunu gösteriyor. Bu orduyu da zayıflatma, etkisini azaltma girişimleri. Güçlü ama içte etkisiz bir ordu isteniyor. Biz bunun farkındayız

- Aytaç YALMAN: AKP'nin ileride ne yapacağını hesaplamak istemiyoruz. Ne olursa ne olur diye bakmıyorum. Dileriz germezler ama herkes gibi bizim de kafamızda kuşkular var. Bizim bu açıklamalarımız zinde güçlere bir kuvvet verir diye bakıyoruz

- Mustafa BALBAY: Bu seçimin tek yararlı yanı, Mesut YILMAZ ve Tansu ÇİLLER'in gitmesi oldu. Yoksa onların başka türlü gideceği yoktu. Onlar yönetemiyordu. Ben MGK'da biliyorum. Her şeyi görüyorduk. Yönetemiyorlardı.

- Aytaç YALMAN: Cumhuriyet nasıl gidiyor? Tek gazete kaldınız söyleyeyim... Ama bu Çapanlar’dan kurtulun. Onların altında çapanoğlu var bilesin... Bu gazeteye Atatürk ad vermiş, size para koyanın da temiz olması lazım.

************

8 Kasım 2002 tarihinde Kara Kuvvetleri Komutanı Şenel ERUYGUR’la Mustafa BALBAY’la yaptığı sohbet:

- Şenel ERUYGUR: Yapılması gereken nedir? Şimdi darbe olmaz. 28Şubat benzeri durum da zor. Artık tecrübe de kazandılar. Ama yapılacak şu, korkutup yerlerinde tutmak. Kendi hedefleri bakımından bir şey yapamayacakları bir yerde tutmak lazım. Biz bunu yapmaya çalışacağız.

- Mustafa BALBAY: Bunların 28 Şubat, Refah-Yol gibi bir deneyimi var. Oradaki hatalara yapmayabilirler.

- Şenel ERUYGUR: Burada medyanın görevini yapması önemli. Çok azsınız, bir Emin ÇÖLAŞAN'I biliyorum. Bekir COŞKUN... Cumhuriyet yazarları genel olarak iyi. Belli bir çizgide devam ediyorlar.

************

21 Aralık Pazar Saat 16.00 Mustafa BALBAY’ın notlarından:

“Mehmet düşünüyor. Hayal bu ya. Bir numara söz veriyor bu hükümeti düşüreceğim. Söz veriyorum. Bitirecek. Yerel seçimlere kadar yapacağım bunu. Bunu 1. Ordu Komutanı Yaşar BÜYÜKANIT ve Ege Ordu Komutanı Hurşit TOLON’a söylüyor. Biraz süre diyor. Bunun dışındaki arayışta da. Önce deniyor BİRİ indirelim (Genel Kurmay Başkanı Hilmi Özkök kastediliyor), sonra Hükümet’i. Bir inmeden bir şey olmaz. Aslında BİR yukarıdaki görüşlerini söylerken samimi değil. Oyalıyor. Öyle düşünüyorlar. Yerel seçimlerden sonra hükümet daha da güçlenecek. Böylece ben de güçlenirim diyor BİR numara. Böyle düşündüğünü düşünüyorlar.

Yeniden çalışmalar başladı. Batı Çalışma Gurubu’nun yerine yine sanırım. Yine karargâh bünyesinde Recep Paşa sorumluluğunda Çalışma Grubu kuruldu. O aynı çalışmaları yapmaya başladı. Planlar hazırlanıyor. 1.Ordu Komutanı Yaşar BÜYÜKANIT’ı harcayabilirler. Biraz kızgınlar. Ege Ordu Komutanı Hurşit TOLON, BİRE inanmıyor. Bize yalan söylüyor. Yerel seçimden sonra; ‘Bak işte bunlar çok güçlendi. Şu aşamadan sonra bunlara ne yapılabilir’ diyecek.”

************

23 Mart 2005 Saat 13.00 Türk Metal'de Mustafa ÖZBEK'le görüşme:

“Sıcak bir görüşme... Karşılıklı işbirliği. Yemekte soğumuş balık ve bol yeşillik... Bulgur pilavı

- Mustafa ÖZBEK: Bence çözüm giderek zorlaşıyor. Ya bunları tümüyle alıp indirecek toplumsal gücü fazla bir iktidar ya da darbe... Yanlış anlamayın, istiyor değilim. En çok biz zarar görürüz ama çözüm burada görünüyor.

- Mustafa BALBAY: Bu devletin, sendikaların tepesindekilere bakıyorum yanlış anlamayıp hepsi Gürcü. Başbakan Recep Tayip ERDOĞAN, Salih KILIÇ, Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı Ertuğrul KAZANCI.

- Mustafa ÖZBEK: Cumhuriyet'le her şeye varız. Arkadaşlar proje getirsinler. Bizim Türk Metal'in kullanılabilecek 8 Trilyonu var. Bunun yüzde 40'ı yasaya göre şirketlere ortak olmaya, hisse almaya uygun. Cumhurbaşkanı ile görüşmede adının geçtiği yerleri anlattık.”

“Akşam Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer ERYILMAZ, Metin PEKER, Park Holding ortağı Erhan AYGÜN, Cumhuriyet Gazetesi İmtiyaz Sahibi İlhan SELÇUK’la birlikte Bilkent. Fish House’deyiz. Şarap, balık, sohbet. İlhan SELÇUK çok neşeli... Düzlüğe çıktık, kara geçtik... Erhan; ‘Biz ne yapabiliriz. Proje, kâğıt parası. Biz verelim’ falan dedi.”

************

Bu kayıtlar uzayıp gidiyor. İnternetten yapacağınız ‘Mustafa Balbay Darbe Günlükleri’ araması ile de bu günlüklerin tamamını okuyabilirsiniz.

Utanmadan ve sıkılmadan Atatürk’ün maskesini de takarak bu darbe planları yapanlara önerim bir sefer olsun Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden içeri girsinler ve Genel Kurul Salonu’nda Atatürk’ün söylemiş olduğu ve büyük harflerle yazan; ‘EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR’ sözünü yüksek sesle bir kez daha okusunlar. Okumasını bilmiyorlarsa en azından Türk Milleti’ni dinlesinler. Çünkü Türk Milleti bu darbe sevdalılarına aynı sözü seçimlerde yüksek sesle bu demokrasi fukarası garibanlarının yüzüne haykırmaktadır.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ