Bugün: 24.03.2019

Fındığına Sahip Çık


Doğu Karadeniz Bölgesi, senenin bütün aylarına eşit dağılmış yağmurları ile Türkiye’nin tarımsal anlamda en bereketli bölgelerinin başında geliyor. Ayrıca bol yağış almasından dolayı ülkemizin su ve orman kaynakları bakımından en önde gelen bölgesidir. Türkiye’nin, bütün dünya ile birlikte geçen yıllarda küresel ısınmadan dolayı aşırı sıcaklar yaşadığı yaz mevsimlerinde oluşan kuraklık ve orman yangınlarından sonra ulusal ve yerel basında Doğu Karadeniz Bölgesi’nin su ve orman kaynaklarının önemine vurgu yapılmıştı.

Gelecek yıllarda yaşanacak olası sıcak günlerde en önemli su ve orman kaynaklarını elinde bulundurması sebebi ile de Türkiye’nin dünya ülkelerinin gözündeki stratejik önemi artmıştır. Durum böyle iken konuya Giresun çerçevesinden baktığımızda ilimizin en önemli milli değeri fındık bahçeleridir. Ülkemiz için de en önemli milli değerlerden biri olan fındık bahçelerinin ve fındığın hak ettiği değeri yıllardır alamamasının sebepleri üzerine çok da fazla konuşulduğunu düşünmüyorum. Türkiye’nin fındık üretiminin, dünyadaki bütün fındık üretiminin yaklaşık % 70'ini oluşturması aslında fındığın ülkemiz acısından çok önemli bir tarımsal ürün olduğunu gözler önüne seriyor.

Fındık ülkemiz açısından bu kadar önemli ve değerli iken, fındık üreticisinin bahçesinin senelik bakimi ve ilaçlaması ile fındık toplama dönemindeki fındık işçilerinin ücretlerini ödeyemeyecek duruma gelmesinin sorumlusu ise elle tutulur gözle görülür bir fındık politikası olmayan, AB ve Amerika’nın emirleri doğrultusunda fındık politikası geliştiren iktidar ve haklı taleplerini dile getiremeyen fındık üreticisidir.

Birçok yazımda defalarca dile getirdiğim Ordu fındık mitingindeki fındık üreticisinin tepkisi ve coşkusu ile sonrasındaki secim sonuçları; 'Bu ne perhiz, bu ne lahana tursusu' atasözünü akıllara getirmişti. Hatta fındık üreticisinin yaşadığı ekonomik sorunları, seçim sonuçlarından dolayı fazlası ile hak ettiği yorumları yapılmıştı. Ordu fındık mitingi ve sonraki yıllarda fındık sorunu ile ilgili olarak bazı istisna haberler ve köşe yazıları hariç, fındık bahçelerinin satış ilanları Giresun'un yerel basınının sayfalarını 'süslerken!' bu sefer de; 'Kendi düşen ağlamaz' atasözü aklımıza geliyor.

Giresunlular fındık bahçelerini satmaya çalışırken, iklim şartları fındık yetiştirmeye uygun birçok ülke ise vatandaşlarını fındık tarımına teşvik ediyor. Giresunlular fındık bahçelerini satışa çıkardı ama alıcı bulmak neredeyse imkânsız. Çünkü fındık bahçesinden 1 senede çıkacak ürünün satış değeri, bahçenin ilaçlama, bakım ve toplama masraflarını bile karşılamıyor. Borçlarından dolayı zor duruma düşmüş bazı fındık üreticilerinin bahçelerini başıboş bırakıp başka şehirlerde mevsimlik işçi olarak çalıştığını ve fındık toplama zamanı Giresun'a gelerek ilaçlayamadığı bahçesinin dallarında fındık kurdunun delmediği fındığı aradığını üzülerek duyuyor ve görüyoruz.

Bir taraftan sene boyunca havanın anormal gidişatı beklenen fındık rekoltesinin elde edilemeyeceği sonucunu verirken, diğer taraftan üreticinin en büyük destekçisi FİSKOBİRLİK’in zor günler yaşaması neticesinde işçi çıkarmak zorunda kalması Giresun’un küçülen ekonomisinin daha da küçüldüğünün acı bir göstergesidir.  Bu durum yalnız üreticiyi gelecek açısından kara kara düşündürmüyor; Giresun’un ekonomisinin ayakta durmasını da tehlikeye düşürüyor.

Fındık; üreticisi, ihracatçısı ve esnafı ile milli bir üründür. Ayrıca Giresun’un en büyük gelir kaynağıdır. Fındığın en büyük alıcısı ise Avrupa ülkeleridir. Yurt içinde tüketim arzu edilen düzeyde olmamakla birlikte, Fındık Tanıtım Grubu’nun reklam faaliyetleri ile tüketimde bir miktar artış olduğu gözlenmektedir.

Her yıl milyarca dolar kazandıran bir ürün olan fındığa hükümetlerin gereken önemi vermesi beklenirken, üretici teslim ettiği ürününün parasını dahi alamamaktadır. Ne hazindir ki Tarım Bakanlığı’nda, tütün, zeytin, bağcılık ile ilgili bölümler varken, fındığın Tarım Bakanlığı’nda adının geçmemesi büyük bir eksikliktir. Bundan dolayı fındık üreticileri ve de FİSKOBİRLİK çalışanlarının mağdur edilmemesi için, Fındık Yasası mutlaka kabul edilmelidir.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ