Bugün: 24.03.2019

Giresun Nerede?


Sizce Giresun nerede? Sadece haritadaki yerini sormuyorum. Ekonomide, eğitimde, kültürde, sporda vs… Gerçi güzel ülkemizin güzel insanları arasında Giresun’u harita da bile gösteremeyecek kadar çok insan varken ve bunların önemli bir kısmı siyasetçi iken; diğer soruların cevabını almamız oldukça zor olacak gibi görünüyor.

Türkiye İstatistik Kurumu’ndaki verileri incelediğimizde görüyoruz ki; Giresun için yapılmış bir ekonomik gelişim araştırması yok. Galiba araştırmaya da gerek yok. Çünkü matematikten biraz bile anlayanlar bilir ki; 0 (sıfır) rakamı matematikte etkisiz elemandır. Bu kocaman 0 (sıfır) zaten Giresun’un ekonomisini anlatmak için yeter de artar bile. Zaten eksiye gittiğimizi bile söylememiz için Aksu Kâğıt Fabrikası’nın (SEKA) satışını göstermemiz yeter. Ayrıca Fiskobirlik gibi devasa bir çiftçi kooperatifinin çiftçiden aldığı fındığın parasını ödemek şöyle dursun; kendi personelinin maaşını veremez halde olmasının sebebi Giresun’un ekonomik olarak sıfırı tüketmiş olduğunu göstermez mi?

Süper marketlerin, giyim mağazalarının ve alışveriş merkezlerinin Giresun’a ilgi göstermesi sizce memnuniyet verici bir durum mu? Yoksa Giresun ekonomik olarak güçleniyor mu? Bence hayır. Çünkü hepimizin anlayacağı üzere Giresun’u bir tüketim şehrine çevirdiler.

Bankalar artık insanların yolunu keser gibi kredi kartı dağıtıyorlar. Bu da zaten en çok süper marketlerin, giyim mağazalarının ve alışveriş merkezlerinin işine yarıyor. Yolda gezerken herhangi bir Giresunluya sorsanız; “Kredi kartı veya başka çeşit bir borcun var mı?” diye en azından % 80 – 85’ i size dert yanacaktır. Giresunlu ne yapsın? Fındığı para etmiyor ki borcunu ödesin. Zaten fındık toplamaktan başka yapacağı bir şey de yok. Bir siyasetçi bağırır; “Laiklik” diye. Öbürü de bağırır; “Anayasayı değiştireceğim” diye. Biri de Allah rızası için çıksın desin ki; “Ne olacak bu fındık üreticisinin hali” diye. Ama yok. En azından 5 senede 1 sandık önümüze geliyor da bunun hesabını sorma fırsatı buluyoruz. Sandık ta olmasa işimiz gerçekten zor. Gerçi sepetin içine fındığı atarken ki ruh halimiz ile sandığın içine oy atarken ki ruh halimiz aynı olsa Giresun için bir şeyler değişecek ama nerde!.. Ondan sonra; “Vay başımıza gelenler” diyoruz. Örnek mi istiyorsunuz? Alın size örnek: “30 Temmuz 2006 Ordu Fındık Mitingi.” Fazla söze ne gerek var. Anlayan anladı. Ne demişler: “Bir insanın kendi kendine yaptığı kötülüğü düşmanı bile yapamazmış.” Hatta mitingi Giresun’da yapma gücünü bile bulamadı Giresunlu.

“Bari eğitim konusunda Türkiye İstatistik Kurumu’nun Giresun için bir araştırması olsun” diye bekliyorsanız boşuna umutlanmayın. Devlet’in bu kurumu Giresun’la ilgili olarak ne ekonomide, ne eğitimde, ne kültürde ne de sporda bir araştırmaya gerek görmemiş. Herhalde sıfırlarla uğraşmak istememişlerdir. Sıfırı bulacaklarda ne yapacaklar? En fazla sıfırı sıfırla toplayıp gene sıfır sonucuna ulaşacaklar. Eğitime gelince Giresun’daki özel kurslar ne ile övünüyorlar? Giresun 1.’si bizim kurstan diye koca koca pankartlar asıyorlar caddelere. Hatta ilçe birincisi veya mahalle birincisi diye övünecekler yakında. Bunları bir kenara bırakıp Türkiye çağında Giresun’un adını duyurmanın gayreti içinde olmalıyız. Küçük sahte mutluluklar Giresun’a yetmiyor. Bunu böyle bilesiniz.

Kültürel faaliyetler konusunda nispeten iyi durumda olduğumuzu söyleyebilirim. Hatta Doğu Karadeniz’de ilk tiyatronun Giresun’da açılması övünülecek bir şey. Ancak mevcut Giresun Kültür Sitesi’nin haline bakınca ve yeni projenin uygulanıp uygulanmaması konusunda siyasi ve yerel yönetimlerin çekişmeleri üzüntü verici.

4 bin yıllık geçmişi bulunan Aksu şenliklerinin yapıldığı alanın hemen yanındaki çöp dağları, aslında Giresun için utanç dağlarıdır. Çakıl ve çamurlar içinden yürüyerek Aksu Festival Alanı’na yürümemiz de durumumuzu ifade etmesi açısından önemli. Çöple mücadele konusunda çalışmalarına hız veren Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu’nun önüne mahkeme engeli çıkararak kâr ettiğini zannedenler, Giresun’un zarar ettiğini görmüyorlar diye düşünüyorum.

Bulancak’taki Kültür Merkezi’nin içler acısı hali de bir başka üzüntü kaynağı. Bulancak Belediye Başkanı görev süresinin sonuna kadar Bulancak Kültür Sitesi'nin yeni binasının bitirileceğinin müjdesini verdi… Neyse biz gene de umudumuzu koruyalım. 2 sene dediğin nedir ki? O günler de gelir. Ayrıca Kadınlar Pazarı ve 2. OSB sözünün de yerine getirilmesi Bulancak’ın ve doğal olarak Giresun’un menfaatine olacaktır.

Türkiye’ye baktığımızda maalesef Giresun son sıralarda yer alıyor. Terör olaylarının en çok yaşandığı bölgeler için ekonomide, eğitimde, kültürde, sporda vs… en başarısız illerin bulunduğu bölge olarak söylenir. Şimdi bakıyoruz da Giresun da maalesef bu illerin arasına girmeye başladı. Bunun en önemli sebeplerinden biri de komşu illere yapılan yatırımların Giresun’a yapılmaması ve ekonomik sıkıntılar yüzünden Giresun’un göç veren bir il olmasıdır. Samsun ile Trabzon arasına sıkıştırılmış ve onların ağzının içine bakar duruma düşürülmüş Giresun ve Ordu illeri ancak el ele vererek bu sıkıntıları aşabilir. OR-Gi Havaalanın temelinin atılması da bu iki şehrin gelişimi için çok önemli bir unsurdur. Ama havaalanı inşaatında temel atma töreninden sonra herhangi bir hareketin olmaması ise üzücü ve düşündürücüdür.

Giresunlular, seçim döneminde meydanlara Türkiye haritası ile gitsinler ve kendisinden oy isteyen siyasetçilere sorsunlar: “Giresun nerede?”

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ