Bugün: 24.03.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • Giresun’un Yüzüne ‘BAKAN’ Yok!

Giresun’un Yüzüne ‘BAKAN’ Yok!


Doğu Karadeniz Bölgesi deyince, Türkiye’deki birçok vatandaşın aklına Trabzon ve Samsun İlleri’nin ismi gelir. “Trabzon ve Samsun’dan başka bildiğiniz İl var mı?” diye sorsak onların da cevabı; “Rize ve Ordu İlleri de vardı” olacaktır.

Sizce insanlardaki bu düşünce yapısı AKP Hükümeti ve ondan önceki Hükümetlerin bilinçaltını ne kadar etkilemiştir? Samsun’dan Rize’ye kadar Bakanlıkları bonkör bir şekilde dağıtan AKP Hükümeti'nin, nedense Doğu Karadeniz Bölgesi’nde bu iki şehir arasında birçok İlin yanında Giresun denen bir İlin varlığından haberi yok herhalde!

“AKP Giresun Milletvekili ve Başbakan’ın en gözde prenslerinden Nurettin Canikli’nin Maliye Bakanlığı ihtimali var” sözü meğer ağzımıza çalınan bir parmak baldan başka bir şey değilmiş. Başbakan Erdoğan’ın Nurettin Canikli hakkındaki bu kararı Bakanlık beklentisi içinde olan Canikli ve Giresunluların hayal kırıklığına uğramasına sebep oldu.

Her seçim öncesi AK Parti, Giresun yerelinde yürüttüğü seçim kampanyasını Canikli'nin Bakan olacağı üzerine kuruyordu. Ama Giresunlular ve Nurettin Canikli gerçeklerle bir kez daha yüzleşmek durumunda kaldı. Ben burada AKP Giresun Milletvekili Nurettin Canikli’nin de mağdur edildiğini düşünüyorum.

Bence gerçek şu ki; Giresun hiçbir zaman bir Trabzon ya da Samsun kadar ciddiye alınmadı ve asla da alınmayacak. Hatta Ordu İli kadar bile ciddiye alınmayacak. Çünkü bir önceki kabinede Ordu İli’ne 3 Bakanlık verilmişti.

Bir seçim döneminde Ordu mitingini bitiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, karayolu ile çok önem verdiği bir diğer İl olan Trabzon’a giderken, Giresun’dan geçmek zorunda kalmış; çok kısa bir süre otobüsünü durdurarak ve lütfederek otobüsün camını açmış ve Giresunlulara ‘EL’ sallamıştı. Ve biz Giresunlular da bu iltifata çok güzel cevap verdik. AKP’ye yaklaşık % 60 civarında oy vererek, Başbakan’ın salladığı ‘ELE’ karşılık vermiş olduk. Gerçi Sayın Başbakan tek ‘ELİNİ’ salladı. Ya iki ‘ELİNİ’ sallasaydı acaba Giresunlular olarak % kaç oy verecektik?

Bir Türk seçmeni olarak; “Ananı al da git” diyen siyasi liderin; ya da “Sana oy vermeyeceğiz” diyen atanamayan öğretmene “Senin oyuna ihtiyacım yok. Oyunu git başkasına ver” diyen siyasi liderin hâlâ rakipsiz olduğunu görüyoruz. Bu ülke gerçek manada siyasetçi seçme konusunda yetersiz.

Bir atasözü, Giresun’un neden Bakanlık alamadığını şu şekilde ifade ediyor: “Büyük balık, küçük balığı yutar.” Yani anlatmak istediğimiz; Doğu Karadeniz’deki Büyük Şehir Belediyeleri dururken (Büyük Balık), Büyük Şehir olma ihtimali olmayan Giresun mu (Küçük Balık) Bakanlık alacakmış?

Lafı gelmişken belirtmek isterim. Doğu komşumuz Trabzon zaten Büyük Şehir Belediye olma hakkını kazanmıştı. Şimdi Batı komşumuz Ordu da Büyük Şehir olma yolunda hızla ilerliyor. 750 bin nüfusu olan İllerin hak kazandığı Büyük Şehir Belediyesi olma hakkını almak için Ordu İli’nin sadece 9 bin nüfusa ihtiyacı var. Ordu İli’nin önümüzdeki günlerde; zaten her geçen gün küçülen Giresun’un, Ordu İli sınırındaki Piraziz İlçesi’ne göz kırpması ve kendisine katılmayı tekrar teklif etmesi olası bir durum. Lütfen bu uykudan uyanın ve değil AKP’den; hiçbir siyasi partiden Giresun Milletvekiline, Bakanlık vermesini beklemeyin.

Ordu İli’nden bu kadar bahsetmişken, bu dönemdeki bütün Ordulu Bakanların görevden alınması da ayrıca konuşulması gereken bir konu. Özellikle AKP Ordu Milletvekili ve eski İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in; “Biz Türkiye’nin bölünmesine kesinlikle müsaade etmeyeceğiz” açıklamasından sonra Bakanlık’tan alınmasını çok manidar buluyorum.

Yeni göreve gelen İçişleri Bakanı Muammer Güler’in ilk açıklaması da bir yönüyle eski Bakan Şahin’in açıklamasının tam tersi bir istikamette olduğu izlenimi uyandırdı. Mardinli Bakan Güler, şöyle demişti: “Ben Güneydoğu’da yetişmiş biriyim. Artık barış güvercinleri uçurma zamanıdır.” Ama biz barış güvercinlerinin zaten İmralı’dan uçurulduğunu çoktan gördük.

Lafın özü şu ki; Doğu Karadeniz’de en gelişmiş İlleri sayarken, en geri kalmış İller olarak sadece Giresun ve Artvin gösterilecektir. Artvin İli’nin gelişememesinin en büyük sebebinin coğrafi konumu olduğunu Giresun’da herkes bilir. Peki, Giresun neden gelişemiyor? Bu soruyu Giresun’u emekliler, memurlar ve üretmeden tüketen bir şehre çeviren siyasi iktidarlara sormak lazım. “Sürekli göç veren Giresun’da buna rağmen işsizlik yoktur” denilemez. Göçü tetikleyen de zaten çalışma alanlarının darlığıdır. İşte küçülmenin en önemli göstergeleri de bunlardır.

Her İlin kendine göre gelişme yönünde plan ve projeleri vardır. Tabii ki; Giresun’un da var. Mesela Eğribel Tüneli, Giresun Limanı, Bulancak’a yapılması düşünülen Konveyör Limanı, Tirebolu Tren Yolu, Giresun Kalesi’ne Teleferik, Çotanak Arena Stadı, çalışan inşaat işçilerinin paraları ödenmediği için yarıda kalan Giresun Kadın Doğum Hastanesi, bir türlü gelmeyen sanayi ve turizm yatırımları vs…

12 senedir AKP’ye sonsuz destek veren Giresunlulara sırtını dönenler; bu vebalin altından nasıl kalkacaklar? Ve bunun hesabını nasıl verecekler?

Bir sonraki milletvekilliği seçimlerinde Giresunlulardan hangi yüzle oy isteyecekler? Bu arada bir sonraki dönemde Milletvekili seçilecek Giresunlu hemşehrilerimizi ‘TATLI’ bir rüyadan uyandırmak bizlerin boynunun borcudur. O da şudur. Siz belki Giresun Milletvekili olabilirsiniz ama asla Bakan olamazsınız. Neden? Çünkü TBMM’ye yakanızda Giresun apoleti ile gideceksiniz. Bu da demektir ki; sizin taşıdığınız apoletten, TBMM’de daha değerli apoletler var.

Yani siz değerli Giresun Milletvekillerinin yüzüne Giresun’da ‘BAKAN’ olacak ama TBMM’de ‘BAKAN’ olmayacak. Bu da şu anlama geliyor. Giresun’un ve Giresunluların yüzüne ‘BAKAN’ yok!...

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ