Bugün: 24.03.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • Güneş, Bulancak İçin Daha Batmadı!...

Güneş, Bulancak İçin Daha Batmadı!...

Bulancak’ta son dönemde yaşanan olaylara baktığımızda sıkıntının çözüm anahtarının ‘Sevgi’ olduğunu görüyoruz.

Çünkü bir insanın bir memlekete ya da bir insana değer vermesi için önce sevmesi ve ona ilgi göstermesi gerekiyor. Eğer yüreğinde sevgi oluşmuşsa o memleket ya da o insan için elinden gelen en iyi şeyleri sunmanın gayretini göstermesi gayet doğal olacaktır.

Bulancaklıların da uzun süredir takip ettiği Bahçelievler Anadolu Lisesi’nin 24 derslikli yeni bir okul olarak yeniden yapımı için Bulancak’a gönderilen 4 milyon TL’nin, Piraziz’e aktarılmasının yankıları sürüyor. 3 Ağustos Çarşamba günü Sayın Giresun Valisi Dursun Ali Şahin’in basına verdiği iftarda Kerasus Haber’in 10. sayısının manşetindeki; ‘Anadolu Lisesi Ödeneği Siyasi Komplo mu?’ başlığını okuduktan sonra yaptığı açıklamada; ‘Bulancaklılar bu olayın üzerine hâlâ neden gidiyor? Bulancak için güneş çoktan battı. Para Piraziz’e gitti’ dedi. Ardından 5 Ağustos Cuma günü Bulancak Belediye Meclis Salonu’nda yapılan toplantıda Bulancak Belediye Başkanı Kadir Aydın’a yönelttiğimiz; “Anadolu Lisesi`nin ödeneğinin Bulancak`a geri dönmesi mümkün mü?” sorumuza cevap olarak; `Anadolu Lisesi için gelecek olan 4 milyon TL`yi 2 ilçe arasında yarı yarıya paylaştırarak sorunu halledebiliriz` demesi kafalarda soru işareti oluşturdu. Çünkü bu 2 ifadenin birbiri ile çeliştiği gözlenirken hangi ifadenin doğru olduğu merak konusu oldu. Ayrıca; `Bu ödeneği 2 ilçe kardeş, kardeş paylaşsın` demesi Türkiye Cumhuriyeti tarihinde görülmemiş bir durumdur. 2 ilçeye 1 ödenek gönderilmesi pek mümkün olmasa gerek. Bu arada doğruluğundan şahsen şüphe ettiğim bu durumun devletin yetkili kurumlarınca ya doğrulanması ya da böyle bir uygulamanın mümkün olmadığını açıklamaları gerekiyor.

Bulancak’taki sıkıntılar sadece bunlarla sınırlı olsaydı, Bulancak’ın her şeye rağmen bir gelişme gösterdiğini söyleyebilirdik. Ama yıllar önce yapımı için söz verilen Kadınlar Pazarı ve Kültür Sitesi Projeleri’ne 1 çivi bile çakılmamış olması, biz ‘Bulancak Sevdalılarını’ derinden üzmektedir. Çünkü Bulancak dışında Giresun’un merkezi dâhil tüm ilçelerinde az ya da çok yatırım hamlelerini duyarken, Giresun’un en büyük ilçesi olan Bulancak’ın yerinde sayması üzücü ve düşündürücüdür.

Bu 2 projenin ne olacağı Belediye Meclisi’nde dile getirilmezken; Bulancak Otogarı’nın, Sarayburnu Camisi için külliye olarak düşünülen alanına gecekondu gibi oturtulması düşüncesinin dile getirilmesi Bulancak’ın menfaatleri ile çelişmektedir. Yaklaşık 30 yıldır büyük bir sabır, emek ve masrafın ardından Doğu Karadeniz Bölgesi’nin belki de en ihtişamlı camisini tüm Bulancaklılar olarak meydana getirmenin mutluluğunu yeni yeni yaşarken, otogarın caminin yan tarafına taşınması mutluluğumuzu kursağımızda bırakmıştır. Eğer otogar caminin yanına taşınırsa, Bulancak Belediye Meclisi 4 ret oyuna karşılık verdiği 6 kabul oyu ile Türkiye Cumhuriyeti tarihine; ‘Cami külliyesine otogar inşaatı yapan ilk Belediye Meclisi’ olarak tarihe geçecektir. Bizce bu Osmanlı’dan aldığımız camii kültürüne bir saygısızlıktır ve 6 kabul oyu verenlerin hangi düşünce ile ellerini kaldırdıkları ve o oyları verirken neyi amaçladıklarını başlarını yastığa koyarak bir daha düşünmeleri gereken bir konudur.

Demokratik seçimler yapıldı ve Milletvekili, Belediye Başkanı ve Belediye Meclis üyelerini seçmenlerin büyük bir çoğunluğu seçti. Bu alınan kararlardan dolayı içinde rahatsızlık hissedenler varsa, hiç boşuna üzülmesinler. Çünkü kendi ellerinizle verdiğiniz oyların karşılığını alıyorsunuz. Ama ne olursa olsun bizce güneş, Bulancak için daha batmadı. Çünkü Bulancak sevgisini hâlâ yüreğinde taşıyan Bulancaklıların olduğuna inanıyorum.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ