Bugün: 24.03.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • Pantolon In, Türban Hâlâ Out!...

Pantolon In, Türban Hâlâ Out!...


Meclis’in 24. Dönem yeni yasama yılında ilk teklif kadın milletvekillerinin kıyafetiyle ilgili. AK Parti Ordu Milletvekili İhsan Şener ve Kocaeli Milletvekili Sibel Gönül'ün sunduğu TBMM İç tüzük değişikliği teklifine göre kadın milletvekilleri TBMM Genel Kurulunda pantolon giyebilecekler. Teklifte, İç tüzükteki ‘bayan’ ibaresinin de ‘kadın’ ibaresiyle değiştirilmesi de yer alıyor. Teklif, TBMM İç tüzüğünün 56. maddesinde değişiklik öngörüyor.

Teklifle, İç tüzüğün ‘kıyafet' başlıklı 56. maddesindeki ‘bayanlar tayyör giyerler’ şeklindeki ifade, ‘kadınlar tayyör ya da ceket ve pantolon giyerler’ şeklinde değiştiriliyor. Zaten teklif kısa bir süre içinde kabul edilerek, kadın milletvekillerinin TBMM Genel Kurul Salonu’na pantolon giyerek girmelerine izin verildi.

Konunun acilen gündeme getirilmesinin sebebi CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey'in durumu. Geçirdiği trafik kazası sonucu 1 kolunu ve 1 bacağını kaybeden ve protez bacak kullanan Pavey’in 12 Haziran seçimleri sonrası katıldığı ilk genel kurula etekle gitmesi, protez bacağının görünmesi sonrası konu gündeme gelmiş, takma bacağının görülmesinden rahatsızlık duyabileceği kaygısı dile getirilmişti.

Milletvekili Pavey, protez bacak görüntüsünden rahatsız olmadığını, kendisi nedeniyle iç tüzükte bir değişiklik yapılmasını istemediğini açıklamasına rağmen değişiklik teklifi verildi. Teklif CHP’den değil AK Partili Milletvekillerinden geldi. Muhalefet partilerinin de sıcak baktığı söylenen değişiklik teklifi, kabul edildi ama türban konusunun bu süreçte gündeme gelmemesi toplumun önemli bir kısmını oluşturan türbanlı bayanlarda hayal kırıklığı yaşattı.

‘Kadınlar TBMM’de pantolon mu giysin, yoksa etek mi?’ tartışmalarının yapıldığı bu dönemde ister istemez türbanlı Milletvekili Merve Kavakçı da gündeme geliyor. Sorunlarına çözüm ümidiyle AK Parti’yi destekleyenlerin türban sorununa da kalıcı çözümler beklemesi en doğal hakları. Hem de yeni Anayasa için uzlaşma komisyonu oluşturulduğu, AK Parti’nin % 50 oyla Meclis’te çoğunluk oluşturduğu şu dönemde. Şimdi olmayacaksa ne zaman?

Din ve vicdan özgürlüğü, inandığı gibi yaşama ve giyinme özgürlüğü, kadın hakları kapsamında değil mi? Rahat çalışma ve kıyafet tercihi gerekçeleri, evrensel olarak kabul gören temel insan hak ve özgürlüklerinden daha mı değersiz? Ya da Meclis’in işi hangi kadın kıyafetinin moda (In), hangisinin demode (Out) olduğunu karar vermek mi? Bunun kararını verecek olan sadece kendi iç dünyasında verdiği kararlarla yaşamını yönlendiren kadınlardır.

24. dönem Milletvekilleri iç tüzük değişikliği ile ilk sınavlarını da verdiler bana göre. Pantolon konusunda kısa sürede karar alan Meclis’in, türban konusunda parmağını bile kımıldatmaması, üzerindeki feodal ve oligarşik baskının kalkmadığı izlenimini veriyor. Üzücü olan türbanlı seçmenlerin ve ailelerinin % 50 ile desteklediği partinin bu baskılara boyun eğmesidir.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ