Bugün: 24.03.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • Tatlı ve Canikli, Bulancak’a OSB’yi Fazla mı Gördüler?

Tatlı ve Canikli, Bulancak’a OSB’yi Fazla mı Gördüler?

Giresun’un nüfus bakımından en büyük ilçesi olan Bulancak, bazı yatırımları almayı hak etmesine ediyor da, bu hakkı yıllardır neden verilmiyor diye kendi kendimize sormamız lazım.

Bilindiği üzere Giresun`da Organize Sanayi Bölgesi çalışmaları ANAP iktidarı döneminde başlamıştı. Ticaret ve Sanayi Bakanlığı uzmanları Giresun`a gelerek yaptıkları çalışmalar sonucunda, OSB kurulması şartlarına uygun bölgenin Bulancak’ın Pazarsuyu Bölgesi ön plana çıkmıştı. Yapılan arazı incelemeleri sonucunda hava sirkülasyonu, arazisinin meyilsiz oluşu, su havzasına yakınlığı, enerji nakil hattının mevcut oluşu ve devlet karayollarına bitişik durumunu da göz önüne alarak Bulancak Pazarsuyu Bölgesi’nde 1987 yılında kurulmasına karar verilmişti. Ayrıca Giresun OSB`nin Bulancak Pazarsuyu Bölgesi’nde kurulacağına dair Ticaret ve Sanayi Bakanlığı`nın aldığı karar Resmi Gazete`de 1987 yılında yayınlandı.

Bulancak OSB alanının 1.100 dönümden 450 dönüme düşürülmesi ve sonrasında 380 dönümün istimlâk bedellerinin ödendiğini biliyoruz. OSB alanının yüzde 30`nun kullanıma açılacağı Bakanlık kriteridir. Bu alanda yollar, yaya yolu, otopark, arıtma tesisleri, depolama alanı, mevcut sanayi tesisleri, park ve dinlenme alanlarının yanı sıra; bazı kamu kurumlarına da yer ayrılacağı göz önünden alındığında geriye çok düşük bir alan kalacaktır. Bulancak OSB alanında bölgenin mahsulünü işleyecek tesisler kuracak ve fındık üreticisinin mahsulünü işleyecek tesise arsa yok cevabı verilmesi kabul edilemez. Bulancak OSB, bugünkü durumuyla 20 - 30 civarındaki bir yatırımcının faydalanacağı duruma düşürüldüğü ileri sürülüyor. Alanın eski durumu olan 1.100 dönüm olması gerekmektedir.

Şu anda 2015 yılındayız ve hâlâ ‘Bulancak’ta OSB kurulacak mı yoksa kurulmayacak mı?’ sorularının cevabını arıyoruz. Gerçekten Bulancak’a yazık olmaktadır. Bulancak’ın yarı büyüklüğünde hatta çeyrek büyüklüğünde ilçeler bile yatırımlardan çok büyük paylar alırken, Bulancak’a yapılan bu ayrımcılık kabul edilebilir değildir. Bulancak halkı seçilmiş Milletvekillerine nasıl bir kötülük yapmıştır da bu muameleyi hak etmiştir. Sayın Milletvekillerimizden bu sorunun cevabını beklemekteyiz.

YAYLA EVLERİGümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli; yayla evleri ile ilgili yaptığı açıklamada; “Biz son 2-2.5 yılda yaylalarımızda 150’ye yakın binayı yıktık. Belki bazılarınız bize kızıyor. Biz yaylaya niçin geliyoruz? Bu yeşillikler için geliyoruz. Betonu görmek için gelmiyoruz. Beton şehirlerde dolu. Ama eğer buraları da betonlaştırırsak bu iş olmaz. Esasında bir siyasetçi olarak ev yıkmak, bina yıkmak kolay değil ama biz yıktık, yıkmaya da devam edeceğiz" demişti.
Bu açıklamanın ardından yaylalarda yaşayan vatandaşların bir kısmı betonarme binalarına tahta kaplama işlemi ile evlerinin doğal bir görünüme kavuşması yönünde çalışma başlatarak evlerin dış cephesini tahta kaplama yapmaya başladı.
Kısa sürede yaylalardaki bütün betonarme yapıların tahta kaplama işleminin bitmeyeceği ya da hiç başlamayacağı izlenimi kafalarda oluşurken; tahta kaplama yapılmayan binalar konusunda Bakan Nurettin Canikli’nin nasıl bir açıklama yapacağı ve nasıl bir yol izleyeceği merak konusu.

BEKTAŞ YAYLA YOLUGiresun’un sayılı yaylalarından olan ve vatandaşların özellikle hafta sonları dinlenmek ve piknik yapmak için kullandıkları Bektaş Yaylası’nın yollarına yapılan yama işlemi birçok vatandaştan tepki alıyor.

Bektaş Yayla Şenliği öncesinde göz boyar gibi senede 1 kere yapılan asfalt yamalama işlemi, bölgemizin yoğun yağmur ve kar yağışı alması sebebiyle kısa sürede deforme olarak yeniden yerinden sökülüyor. Bu deformasyonun ardından yollardaki eski çukurlar tekrar ortaya çıkıyor. Patates tarlasını andıran bu görüntüler turizm açısından hiç hoş değil…

Bu durum, şoförler başta olmak üzere Bektaş Yaylası’nı ziyaret etmek isteyen, dinlenmek için ve tatil yapmak isteyenlerin tepkisine yol açıyor.

Giresun’da birçok yayla var. Bu yaylalardan biri olan Kümbet Yaylası; nüfus olarak Bulancak’ın yarısı kadar bile olmayan Dereli İlçesi’ne bir yayladır. Kümbet Yaylası, tamamen asfaltlanarak, otoban görünümünü almaktadır. Bu görüntünün Giresun’un en büyük nüfuslu ilçesi Bulancak’tan esirgenmesine bir anlam veremiyoruz. İşin ilginç tarafı ilçe sınırları göz önüne alındığında iki yaylada Dereli İlçe sınırlarında olmasına rağmen; Derelilerin yoğun kullandıkları Kümbet Yaylası’na hizmet verilirken; Bulancak İlçesi’ne oldukça yakın olması sebebiyle büyük çoğunlukla Bulancaklıların kullandığı Bektaş Yaylası’na hizmet verilmemesinin sebebinin açıklanmasını istiyoruz.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1077