Bugün: 22.03.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • Bir Trafik Kazasının Ardından...

Bir Trafik Kazasının Ardından...

................
"112 de mi 112`lik"

Geçtiğimiz günlerde sadece Giresun yada Bulancak veya Keşap`ı değil tüm Türkiyeyi yasa boğan 20 yaşındaki genç konca bir çiçek misali daha ömrünün baharında hatta seherinde pırıl pırıl hayat dolu, sevecen dünyalar tatlısı bir sağlıkçı kızımız görevi başında, annesinin babasının ve ailesinin okşamaya kıyamadığı Hz. Peygamberimizin (Sav) ifadesiyle Cennet kokusu ve diğer ifadesiyle (kızı Fatıma için) babasını annesi... "Ümmü Ebiha" diye bir babanın/annenin evladı için gösterebileceği sevgi tezahürü HATİCE kız, babasına ve annesine el bile sallayamadan Yüce Rabbimizin sonsuz rahmetine doğru hem de ŞEHİTLİK gibi herkese nasip olmayan bir tâçla yürümesi sadece aileyi değil tüm Türkiye`yi ağlattı. 

Babası mesai arkadaşım, yıllardır komşumuz oldu. Aileyi yakinen tanırım. Baba`nın ailenin ilahi emrin tecelli ettiği bu acılı gündeki çaresizlik ve acısı, bir babanın dünyada yapabileceği en zor şeyin bedenini parçası geni ve teni evladının cenaze namazını kıldırması.. Aman Allahım ne büyük ne mükemmel sabır imtihanı.. Bu aziz kardeşimiz bu sınavı da bana göre engüzel biçimde geçti.. Gözlerimiz hep dolu, boğazlarımız düğümlenerek ve içimiz yanarak izledik bu cenaze merasimini.. Eve gelip kızımı ve oğlumu bir başka duyguyla hem de gözyaşımla öptüm,kokladım ve O ARTIK TÜM TÜRKİYENİN GÖREV ŞEHİDİ HATİCE `NİN babasını düşündüm.. Aman Allahım ne büyük bir bir imtihan diye düşündüm ve bu satırlara bir baba duyarlılığıyla duygularımı dökerlen Hz. Efendimizin "kalp hüzünlenir göz yaşlanır" sözlerini nasıl hatırlamayız...
OLAY...KAZA...

Keşap ilçesinden aldığı acil hastayı Giresun`da bulunan bir hastaneye götüren Orçun Çarkçı idaresindeki 28 EC 112.. plakalı 112 Acil Servis ambulansı, Karadeniz Sahil Yolu Aksu Mahallesi`nde refüje çarpıp devrilmiş, kazada ambulansta bulunan hasta Nazmiye Şahin ile ATT Hatice Arslan hayatını kaybetmişti.
........

"112 de mi 112`lik"

Bu olay sıradan bir Trafik kazası olarak anlatılıp üç-beş ta`ziye mesajlarıyla geçiştirilecek bir olay değil ve olmamalıdır da.

Sadece benim ailemden ve yakınlarımdan bir çok kişi sağlık hizmeti sürdürmekteler..
Sağlık çalışanlarının özellikle nöbet sistemi gözden geçirilmeli. Hükümetin bunca yatırım yaptığı bu sektördeki aksaklıklar proplemler ivedi masaya yatırılmalı ve çözüme kavuşturulmalı.
Ambulanslar geçiş üstünlüğüne sahip olduğundan dolayısıyla özel belli hız limitleri kullanırlarken gerek araçların model ve teknik ve mekanik donanımları standartlara uygun mu? 
Nöbet tutan şoförlerin yedek nöbetçi şoförleri mevcut mu? Nöbetlerde iş yoğunluğu olduğu bazı zamanlarda nasılsa nöbetin saatin bitimine kadar koşturuluyor mu?
Sağlık çalışanları başkalarının yerine nöbet tutup ard arda 3-5 gün izin kullanıyorlar mı? Lütfen tüm sağlık çalışanların nöbet çizelgeleri sistem üzerinden takip edilsin.
Yoksa "112 de mi 112`lik" demek geliyor içimizden.

Bu sorun ve çözüm yolları için başta Sağlık teşkilatı ve ilgili Sivil Toplum Örgütleri özellikle SENDİKALAR`a sorumluluk düşmektedir....

BİR CAN KURTARMAK İÇİN BİR KAÇ CAN FEDA OLMASIN..

"112 de hizmet görenler 112` ye ihtiyaç duymasın.

HATİCE KIZIMIZ SON ŞEHİDİMİZ OLSUN..

Baba Hamdullah Hocam kızına namaz kıldıran son hocamız olsun...
Anne Naciye hanım Bayrağa sarılı kızının tabutuna gelinlik veya oyalı yazma koyan son anne olsun lütfen..
Bizler kız ve oğlan anne ve babaları olarak dikkatsiz bir sürücünün veya bir trafik öküzü/ayısının kurbanlarını görmek istemiyoruz.

Allah rızası için lütfen... Lütfen...Lütfen.

Tüm Türkiyenin bağrına bastığı ŞEHİT HATİCE ARSLAN kızımıza sonsuz rahmet-i vasia ve aileye ve tüm sağlık ve diyanet camiasına ta`ziyelerimi sunuyorum..

Fethi Karahüseyin 
(Toplum Bilimci-Araştırmacı)
Diyanet-Sen 
Giresun Şb.Bşk. 
0530 425 8452 
Not: Bu yazı tamamen doğaçlama (doğal duygularımın ifadesi olup,ifade eksikliği vb. varsa affınızı istirham ediyorum.
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 725