Bugün: 20.02.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • Dış Siyasetimizi Nasıl Görmeli, Anlamalı

Dış Siyasetimizi Nasıl Görmeli, Anlamalı

Zaman buldukça bir vatandaş olarak da olsa fikrî anlamda hiç kimse bir şey sormasa da toplumsal siyasal meselelerde düşüncelerimi ifade etmek istiyorum ara sıra.

İçinde bulunduğumuz coğrafya, (elhamdülillah) Müslüman bir ülke olmamız, siyonizmin ard-ı mevûd kapsamında olmamız, Mısır, İran ve olmayan Suriye ve Suudi Arabistan arasında bizi dışlamaya çalışan kendine abilik rolü yüklenmiş bu hırçın rekabet, kalkınmakta son dönemde hamle yapmış uydusunu, roketini, füzesini, tankını vb. silahını dışa bağımlı olmadan üreten, tüm ticaret ve sınai alanda büyümüş güçlenmiş istenmeyen bir ülke.

Hristiyan birliği olan AB`nin kucağına oturtup oyuncak gibi kullandığı FETO illeti başta olmak üzere direkt ya da endirekt Türkiye`ye karşı alfabedeki bütün harfleri kullanarak her gün ölen ve bir o kadarda ortaya çıkartılan terör ve illegal örgütler ile sistem, üniter ve sınır bütünlüğümüze ayar ve müdahale edilmeğe çalışılmaktadır.

Zaten vahşi kapitalizmin ağzında salyalarla Türkiye`nin yerüstü ve yeraltı kaynakların rezervi ve bâkir durumu iştahlarını kabartmaktadır.

Bu tespitleri maddelerce artırabiliriz.

Dünya siyasetine yön veren global güçler kendilerince senaryo hazırlamakta ve Arap Baharı gibi dalga ve tsunami etkisini devam ettirme gayretinde olduklarını sağır sultan da bilmektedir artık.

Suriye aslında tam bir arena ve tam bir sahne.

Suriye`de kim kiminle kanki ya da destekçisi aslında yukarıda tespitlerimizin özeti.

İsrail; ‘Güvenliğim’ diye mızıklanırken abisi ABD`den her tür desteği görmekte.

Türkiye güney komşusu ve halkıyla her tür yakınlığı, tarihi bağ, milli güvenliği ile 3 milyondan fazla misafirini barındırma gibi haklı gerekçeleri bulunmaktadır.

Rusya; Akdeniz’deki varlığını korumak, Lazkiye`deki üslerini de ve dolayısıyla katil Esed ve rejimine destek vererek İran`ın da Şii hassasiyetini kullanarak yapmağa çalışmaktadır.

Türkiye, Rusya`ya mecbur kalmamalı zira tarihten gelen güvensizlik ve Rus idolleri bellidir. Suriye`deki birliktelikte bu istikrarsızlık ve güvensizliğe şahit olduk.


Bence Çin ve Hindistan gibi 3. blok ülkelerle temas senaristleri acaba Türkiye elimizden kayıp gidiyor mu mesajı açısından bence önemli.

ABD ziyaretinde verilen biraz temkinli mesajlar bence böyle.

İslam ve soydaş Türkî birliktelikler daha da güçlendirilmeli ve dikkat çekici diyaloglar kurulmalı.

Avantajlarımız…

Gücümüz ve birlikteliğimiz.

Kayıtsız şartsız ne AB, ABD, ne Rusya ne de Çin gibi devlerle seviyeli ve milli menfaatlerimiz gereği iyi ilişkiler devam etmeli.

Ülkeler birbirleriyle bakarsın hem çatışır hem de menfaatleri varsa beraber çalışır.

Türkiye ciddiye alınacak güç olduğu mesajı bilinmektedir.

Unutmayalım...

Fethi Karahüseyin / İktisatçı - Toplum Bilimci - Araştırmacı

fethikarahuseyin@gmail.com

  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 647