Bugün: 22.03.2019

Hatay`daki Terör Olayı

Sivil Toplum Gözüyle.
Hatay’da terör saldırısı 40 ölü...

Akil İnsanları Giresun` a geliyor...

Aslında bu köşemizde bu hafta değişik bir konu üzerinde durmak istemiştim. Ancak yazımı hazırladığım saatlerde Hatay Reyhanlı`da patlamada 40 vatandaşımızın öldüğü; 100 civarında ağır yaralı ve onlarca da hafif yaralının olduğu vahim bir terör vakası olunca gündemimiz değişti.

Ne zaman Türkiye`de barış adına, sulh adına, kardeşlik adın bir adım atıldıysa bazı çevreler bundan rahatsızlık duyup kendilerini haklı çıkarmak adına terörü kullanıyor. Ayrıca da bu olaydan siyasi rant elde etmek için de ‘İşte biz demedik m !!!’ naraları atmakta veya atacaklardır.

Güneydoğu’daki Kürt vatandaşlarımızla üst düzeyde birliktelik sağlamak ve üniter devlete karşı kaygılarını gidermek, o masum insanların üzerinden iç ve dış kaynaklı terör örgütü ile kirli ilişkiler kurup işbirliği yaparak yöre insanları üzerinde her tür baskı kurarak onları ayrıştırmaya koparmaya çalışan terör örgütü ve türevlerine karşı Hükümet’in başlattığı Çözüm Süreci’ne Akil İnsanlar projesiyle başlanılan ve teröristlerin silah bırakarak yurtdışına çıktığı bu aşamada bu olayın olmasını oldukça manidar görmek gerek.

Hatay Reyhanlı’daki bu terör olayı toplum bilimcileri ve istihbaratçılar ve siyasilerce neden-niçin-nasıl vb.? soruları ve cevapları sorulup karşılıkları alınarak acele etmeden irdelenmeli, değerlendirmeli ve siyaseten karar verilmelidir.

Suriye’deki alçak, hain, gaddar ve zalim Esed yönetiminin son çırpınış çabaları sonucunda ucuz siyaset peşinde koşması en basit olarak akla geliyor. Türkiye meşru müdafaa çerçevesinde saldırı yapsın ve Esed’in de içeride milli savunma pozisyonuna geçerek iç ihtilaf ve baskıları azaltma çabasının içine gireceği düşünülebilir. Bu arada İsrail de geçen hafta askeri üslerine saldırısı karşısında benzer taktik denemiştir.

Ayrıca terör örgütünün içinde bazı sözüm ona lider pozisyonunda olan kişiler ve bu geri çekilmeyi istemeyen iç ve dış mihrakların; bu süreci sekteye uğratma ve durdurma çabası içine girdiklerini görmek gerekir...

Her şeye rağmen bölgelerde temaslarını sürdüren Akil İnsanlar Heyeti’ne Giresunlular olarak hafta başında ev sahipliği yapacağız. İlk yazılarımda da bahsettim. Bu insanların isimleri, aidiyetler elbette tartışılabilir. Bu kişi ve düşüncelere göre değişir. Bu normaldir.

Ancak iyi niyetle ve toplumsal mutabakat ve terör sorununu çözme adına başlatılan bu hareketi motive etmeli; onlara bilgi, tecrübe ve endişeleri de bildirerek destek vermeliyiz.
Sendikamızın Konfederasyon Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu Bey’in bence bu grubun içinde olması bizce en büyük teminattır. Bir hasta var ve tedavi edilecektir. Bir kısım Dr. ilaç önerir. Bir kısmı ameliyat önerir. Bir kısmı telepati/psikiyatrik tedavi önerir. Bir kısmı da alternatif doğal tedavi önerirler.
Süreç uzadıkça hasta muzdaripleşir. Doktorlar bir araya gelir ve hastayı hepten kaybetmektense; bir yeden başlayalım denir ve tedaviye başlanır. Hasta moral durumuna gelir ve kendini iyi hisseder...

İnşallah bu Çözüm Süreci’nde bir tercih nedeni olan Akil Adamlar Projesi tutar ve sonuç elde edilir... Devletin bunun aksi durumunda uygulayacağı planları elbette vardır. Biz Sivil Toplumlar Kuruluşları (STK) olarak öneri ve tekliflerimizi tevdi etmeliyiz…
Yoksa ‘İstemezüüük’ demekle düşüncelerimle bir yere varamayız. Terör şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum…

Mübarek üç ayların; yöremize ve memleketimize barış ve kardeşliğin tesisine vesile olmasını Allah`tan temenni ederim…

Fethi Karahüseyin / Diyanet-Sen Giresun Şube Başkanı 0530 425 84 52 fethikarahuseyin@gmail.com
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1422