Bugün: 22.03.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • Sivil Katılım Anonim ve Üst Düzeyde Nasıl Olmalı?

Sivil Katılım Anonim ve Üst Düzeyde Nasıl Olmalı?

Filistin de insanlık katlediliyor.
Filistinli olmak mazlumun yanında olmak hiç kimsenin tekelinde değildir. İnanç-vicdan-yaşam biçimi kişinin tercihlerini de yönlendirecektir.

Kamuoyu elbette sıcak tutulacak ama rutinden öte bir şeylerden başlamalı.

Mesela basit yerel bazı şeylerden başlayabiliriz.

1-İsrail kökenli mal boykotu yapalım. Büyük marketler tek tek gezilip onları mesela Coca Cola’dan başlayarak almama satmama kararı alalım. Anlaşma yapan market ve bakkallara müşteri olarak destek vermeli.

2- Her akşam Atatürk Meydanı’nda değil her bir akşam aynı eylem ve söylemlerle değişik ilçelere gidilmeli. Değişik toplumsal kesimin desteği sağlanmalı. İlgi uyandırmalı. Bütün eylemlerde samimiyet gerek. Bütün bu etkinliğimi bir Cola içerek tamamlarsan bu iş biter.

3-Bu duyarlılığın tek öncüsü belli cenah olmamalı. Belki dinamikleri olabiliriz ama her akşam değişik Sivil Toplum Kuruluşları’nı (STK) ön plana alarak katılımları sağlanmalı.

Giresun yerel basının da katılacağı her siyasi parti ve STK’ların katılacakları mesela Atatürk Meydanı’nda bir nevi formlarda geniş katılımlı düşünce toplantısı yapılabilir.

4-Elimizle, dilimizle ve kalbimizle müdahil olmaya çalışmalı.

5-Diğer katılmayan STK’ların görüş ve düşüncelerini öğrenmeli ve Giresun’da hep önerdiğimiz ama hiç bir zaman ilgilenilmeyen Sivil Toplum Kuruluşları ve Sivil Toplum Örgütleri’nin arasında diyaloglar ve kentsel yerel çalıştay veya platformlar kurulmalı.

Bir elin nesi iki elin sesi gibi ses getirecek proje ve eylem türleri oluşturulmalı. Proje banileri standardın dışında belli kesimin tekelinde olmamalı anonim olmalı. Anonim olduğu zaman zaten topluma mal etmiş sayılırız. Toplum mühendise olmaya gerek yok. Yoksa zaman içinde rutinleşir ve amacından uzaklaşılır. Önce birlik ve beraberlik yapılacak her kesim bir birlerine saygı ve tahammül etmeli ön yargılı olmamalı. En iyi bilen en doğruyu düşünen hep çok konuşan veya toplumda önde olanlar değil bilge kişilerdir ki çağdaş dünyada kanaat önderleri veya fikir babaları da denir ya da çok bilmiş kendini ne sanıyor da denilir. Unutma ki Hendek Savaşı’nın mimarı ve savunma stratejisti Hz. Peygamber değil; Selman-ı Farisi’dir. (İranlı Selman)

Başarı ve rıza-i Hakk için insanlığın sulh ve mutluluğu için selam ve dualarımla…
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 824